1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YARGININ DUR DEDİĞİ İNŞAATA DEVAM
YARGININ DUR DEDİĞİ İNŞAATA DEVAM

YARGININ DUR DEDİĞİ İNŞAATA DEVAM

Mahkeme dur dedi, belediye devam dedi

A+A-

"Bu düzenleme de hukuka uygun değildir. Bu yeni düzenlemeyi de yargıya taşıdık.

SAMSUN Mimarlar Odası'nın 'Şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, sahilde emsal oluşturarak kötü örnek teşkil edeceği' gerekçesi ile mahkemeye başvurduğu ve yürütmeyi durdurma kararı aldığı 115 metre yükseklikteki otelin inşaatına yeniden başlandı. Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni imar düzenlemesi sonrasında otel inşaatına yeniden başlandığını belirterek, "Bu düzenleme de hukuka uygun değildir. Bu yeni düzenlemeyi de yargıya taşıdık. Sonucu bekliyoruz" dedi.

Samsun İlkadım İlçesi Fener Plajı yanında, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Müdürlüğü'nün kullandığı kamuya ait arazi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından turizm alanına çevrilirek 2012 yılında 5 yıldızlı otel inşaatına başlandı. İlk önce 160 metre yükseklikte olan otel binası inşaatı, daha sonra 115 metreye düşürüldü. Mimarlar Odası Samsun Şubesi, otel projesinin imar mevzuatına aykırılık içerdiği belirterek Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gerekçeli görüş sundu. Sonuç alamayan Mimarlar Odası Samsun Şubesi yürütmeyi durdurma istemiyle Samsun 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme geçen yıl 5 Eylül'de inşaatla ilgili olarak 'Şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, sahilde emsal oluşturarak kötü örnek teşkil edeceği' gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Geçen yıl Ekim ayında da Bölge İdare Mahkemesi de kararı onadı.

BELEDİYE YENİ İMAR DÜZENLEMESİ YAPTI

Ancak yaklaşık 1.5 ay önce inşaat yeniden başladı. Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, yürütmeyi durdurma kararının sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir imar düzenlemesi yapıldığı, otele hak tanınan bazı ayrıcalıklı imar uygulamalarının geri alındığını belirterek şunları söyledi:

"Bu yapının belli bir bölümünün bitmiş olmasından dolayı mevcut imar yönetmeliklerine olan aykırılıklarının ortadan kalkması mümkün değildir. Bu durumda mevcut verilen yeni yapı ruhsatı geçersizdir. Bu iddia ile yeni bir dava daha açtık. Bu davamız devam ediyor. Bu yapının yüksekliği 115 metredir, her iki taraftan da parsellere yapı yaklaşma mesafesi en az 17- 18 metre olması gerekirken şu an 10 metredir. Bu şartlarda yapı imar yönetmeliklerine aykırıdır. Yapının bitirilmesi durumunda dahi yapı kullanma izin belgesinin verilmesi mümkün değildir. Ancak buna rağmen, bütün itirazlarımıza rağmen inşaat devam ettirilmektedir."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.