1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıda Büyük Tayin Operasyonu
Yargıda Büyük Tayin Operasyonu

Yargıda Büyük Tayin Operasyonu

..

A+A-

 İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. Turan Çolakkadı'nın yerine ise Bakırköy Başsavcısı Hadi Salihoğlu getirildi. 12 Haziran 2007'de başlayan Ergenekon Soruşturmalarını yürüten Başsavcı vekilleri Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ercan Şafak'ın da tayini çıktı. İstanbul Başsavcı vekillerinden Fikret Seçen Gebze Cumhuriyet Savcılığı'na, Cihan Kansız Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'na, Ercan Şafak Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na, Ali Güngör İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı'na, Savcı Muammer Akkaş da Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.


SON GELİŞMELERE GÖRE TÜM TAYİN DURUMLARI


2. Yolsuzluk operasyonuna ilişkin operasyon talimatını veren ancak daha sonra soruşturmadan el çektirilen Savcı Muammer Akkaş da


Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'nda atandı. Akkaş Ergenekon soruşturmasını ve halen devam eden Hrant Dink Cinayetinde ihmali olan kamu görevlileri ile ilgili soruşturmayı yürüttü. 


KIRMIZILI KADIN İDDİANAMESİNİ HAZIRLAYAN SAVCI DA GİTTİ


Eski özel yetkili savcılardan olan Adnan Çimen, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla yetkileri elinden alındı ve Memur Suçları savcısı oldu. Aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yayıncı Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu 205 sanıklı 2 bin 400 sayfalık KCK iddianamesini hazırlayan Savcı Çimen, Kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve arkaya savrulan saçlarıyla, Türkiye'nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı protestolarının sembolü haline gelen 'Kırmızılı Kadın' Ceyda Sungur'a biber gazı sıkan polis memuru Fatih Z. hakkında 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianeme hazırlamıştı. Çimen HSYK'nın kararnamesiyle Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.


BALYOZ DAVASI'NIN DURUŞMA SAVCISI 


Balyoz Davası'na bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dönem duruşma savcısı olarak görev yapan Savaş Kırbaş da 


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekiliğinden, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. 


ERGENEKON SORUŞTURMALARININ TÜM AŞAMALARINDA YER ALDI 


İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Ercan Şafak'da Kocaeli'ye düz savcı olarak atandı. Savcı Şafak Beşiktaş'taki özel yetkili savcılıkta görev yaparken Ergenekon soruşturmalarını yürütmüştü. Şafak, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyelerine yönelik Ergenekon iddianamesini, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" iddianamesini ve "Kafes Eylem Planı"na ilişkin iddianameyi yazan savcılar arasında yer almıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, Gebze Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atandı. Ergenekon soruşturmasının tüm aşamalarında görev alan Seçen, savcı Zekeriya Öz ile aynı odayı paylaşmıştı. Seçen'in yürüttüğü diğer soruşturmalardan bazıları ise şöyle; " Hrant Dink suikasti, Askeri Casusluk ve Şantaj soruşturması, Mehmet Haberal'ın gizlenen sağlık raporuna ilişkin soruşturma." 


BAŞBUĞ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLAYAN SAVCI DA SAKARYA'YA ATANDI


İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cihan Kansız da Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atandı. Kansız, gazeteciler


Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da şüphelilerinin aralarında olduğu Oda Tv iddianamesini ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında iddianeme hazırladı. İstanbul Terörle Mücadele Başsavcı Vekili olan Oktay Erdoğan da Bakırköy Başsavcı Vekilli olarak görevlendirildi. 


ZEKERİ'YA ÖZ'DE ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NE GELDİ 


Geçtiğimiz günlerde Bakırköy Başsavcı vekilliğine atanan Zekeriya Öz de, bugün HSYK kararnamesinin ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne geldi. Öz, görev yeri değiştirilen Savcı Cihan Kansız ile görüştü. Gazetecilerin "Bakırköy'e atamanız yapılmasına itiraz etmiştiniz, karar çıktı mı?' şeklindeli soru üzerine, "Daha bir şey gelmedi" dedi. Öz "Gazetecilerin ne zaman Bakırköy Adliyesi'ne gideceksiniz?" sorusuna da "32 gün iznim var. Belli olmaz yarın da iş başı yapabilirim.Bursa'ya gidemedim.İşlerim vardı, onları hallettim " diye cevap verdi. 


HAKİM VE SAVCILAR'DAN ZİYARET


Öte yandan Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'na atanan Cihan Kansız, Zekeriya Öz'ün yanı sıra Gebze Savcılığına atanan Fikret Seçen ile adliyedeki bazı hakim ve savcılar odasında kabul etti. 


HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU BİRİNCİ DAİRESİNİN 16/01/2014 TARİHLİ VE 127 SAYILI ADLÎ YARGI KARARNAMESİ ŞÖYLE: 


1-İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


2-Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


3-Malatya Cumhuriyet Savcısı Abdülkadir Gündem Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne,


4-Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hikmet Gülay Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


5-İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan Bakırköy C.Başsavcı Vekilliği'ne,


6-Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


7-Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


8-İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ercan Şafak Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na,


9-İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Güngör İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı'na,


10-Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


11-İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cihan Kansız Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'na,


12-İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar Karşıyaka Cumhuiyet Savcılığı'na,


13-İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Savaş Kırbaş Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı'na,


14-İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen Gebze Cumhuriyet Savcılığı'na,


15-İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na,


16-İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Akif Özgün Adalar Cumhuriyet Savcılığı'na,


17-Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na,


18-Van Hâkimi Hatıran Alper Malatya Hâkimliği'ne,


19-Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na,


20-İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş Tekirdağ C.Savcılığı'na atandı. 
SORUŞTURMA AÇAN İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCI VEKİLİ'NİN DE YERİ DEĞİŞTİ


İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar, son HSYK kararıyla Karşıyaka Adliyesi'ne Cumhuriyet Savcısı olarak atandı


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 20 savcının yerini değiştirdiği son atama listesinde İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar da yer aldı. Geçen hafta İzmir'de Liman İşletmesi'ne yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonunda dikkatleri üzerine çeken Başsavcıvekili Ali Haydar daha önce İstanbul'da Özel Yetkili Savcı göreviyle Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görev almış, İbrahim Tatlıses'in vurulması olaylarını soruşturmuştu. Geçen haftaki İzmir'de başlatılan Liman'a yönelik yolsuzluk soruşturmasını İzmir Cumhuriyet Savcısı Ali Çelik yürütürken, gözaltı listesindeki 10 kişinin 24 saat geçmesine rağmen yakalanaması üzerine, Başsavcı Vekili Ali Haydar devreye girmişti. Ali Haydar yaptığı yazılı açıklamada, "Arama, yakalama ve gözaltına almaya ilişkin mahkeme ve savcılık kararlarının adli kolluğa icra edilmesi amacıyla gönderilmesinden sonraki aşamadaki bazı gelişmeler ve icra edilmeyen mahkeme ve Cumhuriyet Savcılığı kararlarına ilişkin ilgililer hakkında adli soruşturma başlatılmıştır" demişti. Bu açıklamanın, savcılık kararını uygulamadığı iddia edilen İstanbul polisine yönelik olduğu adli çevrelerde konuşulmuştu. 


Son HSYK kararıyla Karşıyaka Adliyesi'ne Cumhuriyet Savcısı olarak atanan Ali Haydar 2011 Temmuz ayından bu yana İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekili olarak görev yapıyordu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.