1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YALÇIN AKDOĞAN ÇALIYOR ABDULLAH ÖCALAN OYNUYOR
YALÇIN AKDOĞAN ÇALIYOR ABDULLAH ÖCALAN OYNUYOR

YALÇIN AKDOĞAN ÇALIYOR ABDULLAH ÖCALAN OYNUYOR

Öcalan'ın "PKK'ya çekilme önerisi verdiğim için pişmanım " sözleri "trenin nasıl bir raya oturduğunun" net göstergesi durumunda.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski danışmanı ve yeni başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan, adına "barış süreci" verilen, ancak son günlerde uzaktan yakından barış ile ilgisi olmayan gelişmelerin yaşandığı süreç konusunda açıklama yaptı.

BİR ÇOK SÖYLEDİ AMA NE SÖZ VERİLDİĞİNİ YİNE SÖYLEMEDİ

AKP iktidarının Kürt tarafı ile görüşme sürecini yönettiği anlaşılan Akdoğan, Gebze Kongresinde yaptığı açıklamadan anlaşıldığı üzere, süreç ve sürece dair "Kürt Tarafı" ile yapılan görüşmelerde yine bir "arpa boyu yol" gidilemediğine işaret ediyor. Bu gün İmralı'yı ziyaret eden heyetinde yaptığı açıklamadan tarafların birbirlerine kesinlikle güvenmediği gerçeği, bir kez daha satır aralarında ifade edildi.

BARIŞ ÇOK UZAKTA 

Öcalan'ın heyet tarafından açıklanan ve Kandile'e gönderildiği söylenen "Çözüm Taslağına" ilişkin ayrıntıları bilinmezken, verilen mesajlarda barışa giden yolun oldukça uzun ve yokuşlu olduğu görülüyor. Tek net olan ise bütün Türkiye'yi yakından ilgilendiren bu görüşmelerden, ne Türk ve ne de Kürt Halkının en ufak bir bilgisi olmadan, kapalı kapıların ardından yürütüldüğü gerçeği.

AKDOĞAN NE DİYOR?

Süreçte bu gün tüm taraflar açıklamalarda bulundu AKP'nin dışında kimse iyimser görünmedi. Öcalan PKK'ya geri çekil demekle hata etmişim derken, Demirtaş, İŞİD'e Kobaniye saldırmada Türkiye desteği verildiği iddiasını yineledi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise çözüm süreciyle ilgili atılacak adımları samimiyet ve dürüstlüğün belirleyeceğini ve bu süreçlerde dürüst, kararlı ve cesur olunması gerektiğini söyledi. 

IŞİD'E DESTEĞİN GÖRÜNTÜLERİ VAR

Akdoğan tam bu açıklamayı yaptığı saatlerde ise Demirtaş partisinin Gaziantep İl Kongresinde konuştu. Kürt tarafının çok önemsediğini sık sık tekrarladığı, Kobani çatışmalarına ilşkin ayrıntılara giren Demirtaş, Başbakanlığın yalanladığı "IŞİD Türkiye'den Kobani'ye bombalı saldırı gerçekleştirdi" iddilarının görüntülerinin bulunduğunu söyledi. Bir yandan Akdoğan'ın barış treni rayına oturdu, diğer yandan Öcalan'ın "PKK'ya çekilme önerisi verdiğim için pişmanım " sözleri "trenin nasıl bir raya oturduğunun" net göstergesi durumunda.

ilgili-haber-kopru-fontu-082.jpg

AKDOĞAN'A GÖRE ÇÖZÜM SÜRECİ SABOTE EDİLİYOR

Ak Parti Gebze ilçe kongresinde konuşan Akdoğan, çözüm sürecinin ülkenin beka sorunu olduğunu söyledi. Sürecin şimdi rayına oturduğunu belirten Akdoğan, şöyle dedi:

"Şu anda tren raya oturmuş durumda ama bunun hızını ne belirleyecek? Atılacak adımlar, samimiyet ve dürüstlük belirleyecek. Bu süreçlerde samimi olmak gerekiyor, dürüst, kararlı, cesur olmak gerekiyor. Çözüm süreci, AK Parti'nin başlattığı bir süreçtir. Akan kan, gözyaşı dursun, analar ağlamasın dedik. Bu, Türkiye için beka sorunudur. Birlik ve bütünlüğümüzü, iç barışımızı tehdit etmektedir dedik. Bu yüzden çözüm süreci başlatıldı." dedi. 

DEMİRTAŞ; BU NASIL PEYGAMBER GELENEĞİ ?

Akdoğan kendi partisinin kongresinde henüz hiç bir yere varmayan "Barış Sürecini" parlatmaya devam ederken, Kürt Tarafının siyasi temsilcisi Selahattin Demirtaş AKP ve Erdoğan'a ağır eleştirilerde bulunuyor ve inanılmaz suçlamalar ile özellikle Erdoğan'a saydırıyordu.

ilgili-haber-kopru-fontu-082.jpg

YİNE AYNI EDEBİYAT

Çözüm sürecinde karşılaştıkları engeller için "Türkiye, ne zaman şaha kalksa karanlık bir el devreye girdi" diyen Yalçın Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokratik açılım dedik, arkasından Reşadiye saldırısı geldi, Habur olayı geldi. Oslo süreci dedik, Silvan saldırısı geldi. Çözüm süreci dedik, Kobani bahanesiyle yaşanan vandalizm ortaya çıktı. Her seferinde süreci sabote edecek adımlar atıldı. Bu, sadece bizim başımıza gelmiyor, Özal'a da aynı şeyler yapıldı. 'Kürt' dediği için başına gelmedik kalmadı. Erbakan 'ın 'Kürt sorunu raporları hazırlattı' diye iktidardan düşürülmesinin bir sebebi de odur arkadaşlar. Ak Parti de taşın altına elini koydu. Cesaretle, ben bu oyunu bozacağım, bu millete bunun bedelini ödettirmeyeceğim, Türkiye 'nin bölünmesine izin vermem dedi. Bu süreçleri başlattı, türlü türlü sabotajlar ortaya çıktı. Buna rağmen yol yürümeye devam edeceğiz. Kararlı bir şekilde." diyen Akdoğan bu sabotajları kimin yaptığını ise bir türlü söylemedi.

YİNE MENDERES ÖZAL VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN EFSANESİ

Yalçın Akdoğan, Kocaeli'nin Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktığını belirtirken de "Menderes, Özal, Erbakan bunlar hep milletin adamlarıdır. Millete sevdalı bir hareketiz. Siyasetin odağını insanı yerleştirmişiz. Sadece ülkemizde de değil Afrika'da, Ortadoğu’da, Balkanlar'da sorun çözen tabuları yıkan bir anlayış getirdik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.