1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VE MUHARREM İNCE ADAYLIĞINI AÇIKLADI
VE MUHARREM İNCE ADAYLIĞINI AÇIKLADI

VE MUHARREM İNCE ADAYLIĞINI AÇIKLADI

İşte o açıklama...

A+A-

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini ve CHP'nin 6-7 Eylül tarihinde gerçekleştireceği olağanüstü kurultayda CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

İnce, "Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen CHP Grup Başkanvekilliği görevimden istifa ettim. Az önce dilekçemi gönderdim. Sayın Genel Başkanı da arayarak görevi iade ettiğimi söyledim. Niçin bıraktığımı biliyorsunuz" dedi.

"CHP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAYIM"

Muharrem İnce, 6-7 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek olan olağanüstü kurultayda Genel Başkan adayı olduğunu da belirterek, "15 günde kurultay ve seyircisiz salon tutulmamasını anlıyorum. Bu korkuları hissediyorum. O nedenle adayım" diye konuştu.

"MİLLET OLMAYAN SİNEMA SALONU GİBİ SALONDA KURULTAY"

İnce, "CHP geleneğinde olmayan seyircisiz, baskın kurultay yapılmasını anlıyorum. Millet olmayan sinema salonu gibi salonda kurultay yapılmasını sizler gibi anlıyorum" dedi.

"ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM BEN ADAYIM"

Kararından asla vazgeçemeyeceğini belirten İnce, "Ben kazanacağıma inanıyorum. Ha, seçimdir kazanamadım ben 15 yaşında da CHP'deydim şimdi de. Devam. Asla vazgeçmeyeceğim ben adayım. Bunu size söylüyorum ama çarptırılıyor. 1 milyon üye ile seçim yapalım yüzde 80 oy alırım. Üyelerle yapalım yüzde yüz genel başkanım. Ben kimsenin adamı değilim. Herkesin desteğini istiyorum. Benim iddiam mevki makam derdi değil. CHP'yi iktidar yapmaktır" ifadelerini kullandı.

"BENİ SEÇERSENİZ İLK İŞİM TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRMEK OLACAK"

İnce, "CHP'nin tüm üyelerine ve sorumlu kurultay delegelerine sesleniyorum: Beni genel başkan seçerseniz ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak. 1-Partide demokrasi olacak, 2- Bırakın yüzde 15 kontenjanı arttırmayı o kontenjanı kullanamayacağım. Siyasi partiler tüzüğünde olan yüzde 5'i kullanacağım. Mevcut yapının yüzde 15'in yetmediğini bunu da arttırmak istediğini görüyorum" dedi.

"PARTİLİ, SANDIĞA TIPIŞ TIPIŞ DEĞİL KOŞA KOŞA GİDECEKTİR"

İnce, "Parti içi bütün seçimler üyelerle ve hâkim gözetiminde olacak. Delegelik sistemi değil artık üyelerle olacak. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için partili, sandığa tıpış tıpış değil koşa koşa gidecektir" dedi.

"PARTİNİN EVLATLARINI KORUMAK İSTİYORUM"

"Partinin evlatlarını korumak istiyorum" diyen İnce, "Bugün genel başkana genel merkeze bağlılıklarını belirten örgüt yöneticileri o listeler açıklandığında sakın bana "Ne kadar haklıymışsın demesinler." Ben partinin evlatlarını korumak istiyorum. İlçe, il başkanlarını, yöneticilerini korumak istiyorum" dedi.

"PARTİYİ 1. PARTİ YAPAMAYAN GENEL BAŞKAN GİDER"

İnce, genel başkan seçilmesi halinde tüzükte yapılacak değişikliklere ilişkin şu ifadelere yer verdi: "Güçlü genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağım. İlk iki seçimde partiyi 1. Parti yapamayan genel başkan istifa etmiş hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. İlk 2 seçimde hangi genel başkan olursa olsun partiyi, 1. Parti yapamayan genel başkan gider. Tayyip Erdoğan çıkıp meydan okuyor "Birinci çıkamazsam istifa ederim" diyor. Ben de ederim diyecek. Onu diyemediğinizde zaten 5 puan veriyorsunuz Erdoğan'a. O resti siz çekin. Partinin tüzüğü meydan okuyacak AKP'ye Muharrem İnce değil. Kendine güvenen genel başkan olacak. Bu meydanı okumadan CHP iktidar olamaz."

"YENİ KABADAYI KILIKLI YÖNETİCİLERE BIRAKMIŞTIR"

İnce, "Yok edilmesi gereken derin devlet yerini yeni kabadayı kılıklı yöneticilere bırakmıştır. İktidar devletleşmiştir. Statükonun kendisi olmuştur. Türkiye'nin yeniden yapılanmasına ve bu yaraların sarılmasına ihtiyaç vardır. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı vardır" dedi.

"LAİKLİK DİN DÜŞMANLIĞI OLARAK ALGILATILMIŞTIR"

İnce, "Bürokratik ve politik çürüme önlenememiştir. Devlet millet çatışması algısı önlenememiştir. Cumhuriyetin yurttaşlık ilkesini dayalı hukuk önünde eşitlilik yerleştirilememiştir. Laiklik din düşmanlığı olarak algılanmış, algılatılmıştır. Bu noktada acil politikalar şunlar olmalı: Özgürlükçü demokrasiye ulaşmak ve yeni anayasa yapmak, AB ve 2023'de tam üyelik hedef olmalı. Dış politikanın saptırılan ekseni barış odaklı rotasına çevrilmeli" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ ROTASINA YENİDEN OTURTALIM"

İnce, "Gelin bir iddiaların peşine düşün umuda gelin. Bunları yenelim Türkiye'yi rotasına yeniden oturtalım. Bu haramzadelerden kurtulalım. Evde erkenden seçim akşamı ve gitmeyelim. Şenlik yeri olsun genel merkezin önü. Cenaze evi olmasın" dedi.

"SEN BENİM DAHA KURULTAY KONUŞMAMI GÖRMEMİŞSİN"

İnce, "Sen benim daha kurultay konuşmamı görmemişsin. Onu bildikleri için küçücük bir salonda yapıyorlar. Şöyle olmalı 20 bin kişi o 20 bin kişiye konuşma yapmalıyım ki "Geliyoruz iktidar olacağız" benim çocukluğumda olduğu gibi. Sen o kurultay konuşmasını gör de ondan sonra" dedi.

"FEYZİOĞLU'NA BAŞARILAR DİLİYORUM"

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun adaylık iddialarına ilişkin İnce, "Herkes aday adayı olabilir. Ben yola çıkmışım benim geri adımım yok artık. Bir takım farklı açıklamalar görüyorum. Bundan sonra geri adımım yok. Başarılar diliyorum kendisine. Bu partinin bütün üyeleri benim dostumdur ben hepsinin desteğini istiyorum. Yönetimin de desteğini istiyorum. CHP'nin iktidarın da onlar da mutlu olacak. Herkese gönlümü açtım" açıklamasında bulundu.

"NE DİYE ERDOĞAN'A DİKTATÖR DİYORSUNUZ"

İnce, "Herkes ile ittifak yapmak istiyorum. 130 milletvekiliyle, Fevzioğlu ve adı geçen bütün arkadaşlarla ittifak yapmak istiyorum. Mert olacağız, erkekçe davranacağız. Yürekli olacağız. 4 sene önce demokratik söylemlerle geleceksiniz bugün ne diye Erdoğan'a diktatör diyorsunuz. Ben ülkemde de partimde de diktatör istemiyorum" dedi.

"KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE TBMM ETKİN OLMALI"

İnce, "Kürt sorununun çözümünde TBMM etkin olmalı siyasi sorumluluğu olmayanlar etkin olmamalıdır" dedi.

"GEZİ RUHUNU PARTİYE YANSITMAK ZORUNDAYIZ"

İnce, "Gezi ruhu ve gezi gençliğin dinamizmini partiye ve ülkeye yansıtmak zorundayız, çevre yağmasına son vermek zorundayız. Bütün bunların yapılabilmesi için de Türkiye'de CHP'ye ihtiyaç vardır" dedi.

"CHP'NİN MEVCUT YÖNETİMİNİN ÇÖZÜMÜ YOKTUR"

İnce, "Ülkemizin bunca sorununa CHP'nin mevcut yönetiminin çözümü yoktur" dedi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.