1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. 'Twitter denilen baş belası'
'Twitter denilen baş belası'

'Twitter denilen baş belası'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Haber Türk'te yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

A+A-

"500 BİN KİŞİYİ KAZLI ÇEŞME'YE ÇIKARIRIM"

Twitter denilen bir bela var. Yalanın, abartının daniskası burada. Sosyal medya denilen şey: Bana göre toplumun baş belası. O yalanlamayı göremeyen okumayan da bunu kaçırır. Toplum bu şekilde terörize edilir. Fotoshoplarla cesetler yayınlanıyor. İstesem onlar Taksim Meydanı'na çıkardı 20, 25 bin kişi. Ben 200, 500 bin kişiyi Kazlı Çeşme'ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım. Benim bir partim, tabanım var. Bunu yapacak güçteyiz. Ama biz bunlara aynı şeyde cevap verme yoluna gitmedik. Partimin tabanı da biz bunlara sessiz mi kalacağız diye aradılar. Biz sukunet çağrısında bulunduk. Biz 21 buçuk milyon oy almış bir partiyiz. Yaklaşık yüzde 50. Biz söz sahibi olmayacağız. Demokraside yetki kimdeyse onu kullanır.

"SÖKÜLEN AĞAÇLARLA İLGİSİ YOK"

Gezi Parkı nedeniyle yapılan eylemlerin demokrasiyle alakası olmadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gezi Parkı'ndaki sökülen ağaçlarla ilgisi yok. Orada da denilmiyor ama aslında kesilen değil sökülen ağaç var. İki tane de kesilmiş ağaç var. Taksim'deki mesele aslında Gezi Parkı olayı değildir. Aslında olay AVM olayı da değildir" dedi. 

"AKM YERİNE KÜLTÜR MERKEZİ YAPALIM"

Gezi Parkı projesini anlatan Başbakan Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) yıkma projesinden bahsederek, "Belediye Başkanlığımdan itibaren hedefim: Alan tamamiyle yayalaşacak. AKM'yi de yıkmak. AKM'yi de yıkalım diyorum. Arka tarafta büyük bir boşluk var. Mevcut AKM'nin dışında biz oraya diyorum çok büyük bir kültür merkezi yapalım. Nasıl yapılacağı konusunda bir şey sormaya gerek yok. Bu 2011 öncesinde biz buradaki yıkılmış yerle yeksan edilmiş olan CHP zihniyetinin yıktığı bu eseri biz buraya yeniden dikeceğiz diye yola çıktık. 2011 yılında ben İstanbul'a çılgın projeler dedim ya o projelerden bir tanesi de bu projeydi. Açıkladık" diye konuştu. 

"İNÖNÜ STADYUMU YENİDEN YAPILACAK" 

Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun yeniden yapılacağını da söyleyen Başbakan, "Şimdi mesela İnönü Stadyumu, bizim önümüze yine geldi. Beşiktaş Kulübü'nün müracatları filan var. Biz gerekli olumlu yaklaşımı gösterdik. Gerekli desteği veriyoruz. Biraz geriye çekilmek kaydıyla İnönü Stadyumu yeniden yapılacak" dedi. 

3. KÖPRÜ EYLEMİ 

3. Köprü'nün yapılmaması yönündeki protestolara da değinen Başbakan şöyle konuştu: "Bugün mesela bir grup gitmiş 3. Köprünün orada 300, 500 kişilik bir grup gösteri yapıyor. Neymiş 3. Köprü istemiyoruz. Bir de yaptılar. İki de yaptılar. Bir televizyon programında izledim, 358 bin ağaç kesilecek diyor. Yav sen bu ağaçaların 358 bin adet kesileceğini neye göre söylüyorsun. Yok böyle bir şey. Ulaştırmna Bakanı bile güldü bu işe. Öyle bir rakam yok ben bizzat işin içinde takip ediyorum. Alan, ağırlıklı maki, taş ocakları ve kömür ocakları. Bu bölge bu adımla güzelleşecek.Kaldıki burada üçüncü bir proje daha var. O da Kanal İstanbul. Bunu buraya yapma sebebi de: Asya, Avrupa bunların hepsi de burada güzelleşecek." 

"RAMİ KIŞLASI MİLLİ KÜTÜPHANE OLACAK"

Rami Kışlası'nın milli kütüphane olacağını söyleyen Başbakan, "Biz istanbul'a büyük bir milli kütüphane de düşünüyoruz. O milli kütüphane de 'Rami Kışlası' olacak. Şimdi bunlar buna da kıyameti koparırlar. Rami Kışlası, milli kütüphane olacak. Yav zaten Rami Kışlası diye bir şey kalmamış" dedi. 


"POLİS AŞIRIYA GİTMİŞTİR"

Gezi Parkı eylemlerine müdahale eden polisin aşırıya gittiğini kaydeden Başbakan şunları söyledi: "Eğer bir demokrasi mücadelesi ise demokrasi mücadelesi sandıkta verilir. Meydanları yakıp yıkarak verilmez. Polis biber gazı vesaire kullanmak suretiyle aşırıya gitmiştir. CHP Genel Başkanı oraya kadar çıkıp gelmeye çalıştı. Orada kendisi beklediği havayı bulamadı. Kabullenmediler. Olayın farklı bir şeyi vardı. Olmadı. Kadıköy'ü iptal etti. Oraya çağrı yaptı. İlginç olan şey şu: Bu işin içinde başından beri olayı körükleyenler arasında onları görüyorsunuz." 

"CHP YALNIZ KALDI"

Gezi Parkı eylemlerinde CHP'nin yalnız kaldığını söyleyen Başbakan, "MHP, BDP de bu işin içine bulaşmadı. CHP yalnız kaldı. Elimde yakılıp yıkılan araçların fotoğrafı var. Burada aşırı uçlar var. Projede kesinlikle CHP'nin onayı var. Yaklaşık 24 saat içindeki bu protesto eylemlerindeki hasarlara bakıyoruz. 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 otobüs, 18 belediye aracı, 4 bize ait binalar,94 işyeri, bir konut, bir polis merkezi, çok sayıda otobüs durakları, bunların hepsi yakılıp yıkıldı. Neyin karşılığında ne oldu da bunları yapıyorsunuz?" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.