1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TÜRKİYEYİ YANGIN YERİNE ONLAR ÇEVİRMİŞLER
TÜRKİYEYİ YANGIN YERİNE ONLAR ÇEVİRMİŞLER

TÜRKİYEYİ YANGIN YERİNE ONLAR ÇEVİRMİŞLER

AKP Hukümetinin Tarım Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır'da yaptığı inceleme ve toplantıların ardın yaptığı açıklamada olayların ve ölümlerin organize edenlerin Kaos Lobisi" olduğunu açıkladı.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da yaşanan olaylarda 10 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Eker kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlarken sorumluyuda açıkladı. Bu olayları "Kaos Lobisi düzenliyor "dedi

SADECE DİYARBAKIR'DA 10 KİŞİ ÖLDÜ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, iki gün süren 10 kişinin öldüğü ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Diyarbakır'da Vali Hüseyin Aksoy'un da katıldığı basın toplantısı düzenlendi. Eker, "An itibariyle Diyarbakır'da ikisinin ismi belirlenmeyen 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi var elimizde. Bunların bir kısmının otopsisi yapıldı, bir kısmının da devam ediyor. Öncelikle tüm Diyarbakır'a milletimize bu can kayıpları sebebiyle baş sağlığı dileklerimi ifade etmek istiyorum" dedi.

Kentte bir çok iş yerinin, Ak Pari binasının, kamu ve özel sektöre ait binaların saldırıya uğrayıp, yağmalandığını belirten Eker, olaylar üzerine sükunetin sağlanması sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini söyledi. Çermik ve Çüngüş ilçeleri dışındaki tüm ilçelerde sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belinten, Eker, "Büyük ölçüde de özellikle Diyarbakır il merkezi için bizim elimizde bilgiler olduğu bugün bu şehir genel anlamda sakin, bu sukunun devam etmesi sokağa çıkma yasağının uygulamasını arkadaşlarımız bu akşam değerlendirecekler. Ona göre tekrar gözden geçirilecek. İnşallah devam etmesi gerekmeyecek bir sükunet olur ve hayat normale döner.Tabi bizim ilk çağrımız bütün vatandaşlarımızın kesinlikle sokağa çıkma yasağına uyması yönünde. Amacımız bu şehirde yaşayan bir milyon insanın can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır, huzurunun sağlanmasıdır. Bunun için güvenlik kuvvetlerimizi ve ilgili tüm arkadaşlarımıza da herkesin yardımcı olmasını istiyoruz. Bütün vatandaşlarımızın kesinlikle sağduyulu bir şekilde, soğukkanlı bir şekilde meseleye yaklaşması özellikle siyasi sorumluluk sahibi mutlaka sorumlu bir dil kullanmaları tahrik edici, kışkırtıcı beyanatlardan kaçınmaları bizim içi son derece de önemli. Barışın dilini kullanmalıyız. Çatışmanın değil" dedi.

"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HALK GALEYANA GETİRİLİYOR"

Bakan Eker, sosyal medya üzerinden enformatik kirlilik oluşturulduğunu belirterek, "Gerek hükümete dönük tamamen yalan, tamamen gerçek dışı isnatlarla vatandaşlar kışkırtılmaya çalışılıyor. Buna karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmasını özellikle istiyorum. Çünkü sosyal medyada dönen bilgilerin çoğu gerçek dışı. Maksatlı ve kaos yaratmaya dönük doğru değil hiçbirisi. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin IŞİD'le ilgili politikası hakkında söylenenlerin doğru olmadığı gibi.Bunun üzerinden halk galeyana getiriliyor. Bunu vatandaşlarımızın bilgisine sunmak istiyorum" dedi.

"ÖRGÜT MAALESEF, SİLAH KULLANMAYA DA TEŞVİK EDİYOR"

Halkın silah kullanmaya teşvik edildiğini vurgulayan Eker, " Tabi halkı silah kullanmaya bölücü örgüt maalesef, silah kullanmaya da bu sosyal medya üzerinden teşvik ediyor, kışkırtıyor. Bunu da kınadığımızı vatandaşlarımızın buna itibar etmemelerini arzu ediyoruz.Çünkü burada hayatına, canına ve malına kast edilenler Diyarbakır'da sonuçta çoğunluğu itibariyle etnik olarak Kürt kardeşlerimiz. IŞİD Kobani'de Kürtleri katlediyor, onlara zulüm ediyor. Buna reaksiyon gösteren anlayış Diyarbakır'da bir başka Kürdün dükkanını yağmalamak, onun canını kast etmek ile böyle bir akıl tutulması yaşanıyor" dedi.

BU TABİ BİR AKIL TUTULMASIDIR"

Olaylarda sağlık görevlilerin yaşadığı sıkıntıyı da dile getiren Bakan Eker, "Bir akıl tutulması daha var. Savaş ortamlarında bile sağlık görevlilerine ve ambulanslara zarar verilmezken, onlara saldırıda bulunulmazken dün Diyarbakır'da ambulanslar dahil olmak üzere sağlıkla ilgili görevli arkadaşlar da ambulanslara zarar verildi. Bunların ya camları kırıldı ya ateşe verildi araçları. Bildiğim kadarıyla dört sağlıkla ilgili araç tahrip edildi. Bu tabi bir akıl tutulmasıdır. Vatandaşlarımızın bütün bunları bilmesini arzu ediyoruz. Vatandaşlarımızın aslında bunları desteklemediğini bunlara prim vermediğini biliyoruz. Ama dükkanları yağmalanıyor, esnafın dükkanlarına iş yerlerine zara veriliyor. Sadece kamu binalarına değil, bu gösterilerde bir an önce bu şehirde sükunetin, barışın sağlanmasını arzu ediyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin ölüm nedenleri konusunda şunları söyledi:

"Otopsisi devam edenler var, iki tane vatandaşla ilgili tabi bu saldırılarda bir derneğe saldırı söz konusu. Orada ölümler var. Onların otopsi raporları netleşince onlarla ilgili ayrıntılı açıklama daha sonra yapılır. Ama hayatını kaybeden 10 vatandaşımızın önemli bir kısmı, sayıca kurşunla, ya çatışmada ölmüş veya doğrudan onlara ateş açılmış. Zaten bir derneğe saldırma söz konusu. Biraz olayı ondan sonraki süreçte o ölümlerin artması söz konusu. Bizim de amacımız bu tür çatışmaların kavgaların büyümemesi. Bir an önce herkesin öfkesini şiddet duygusunu bir yana bırakmamız, olayları büyütmeyecek bir tarzda tutum sergilemesidir. İnşallah bu çağrı yerini bulur. Sağ duyu şehrimize hakim olur. Biz devlet olarak şu anda şehirde asayişin sağlanması yönünde kuvvetlerimiz duruma hakim. Ama vatandaşımıza da hem sokağa çıkma yasağı konusunda hem de meseleye sağduyuyla yaklaşım, özellikle sorumlu durumundaki mevkiindeki gerek STK başkanları, gerek siyasi partiler, milletvekilleri ve belediye başkanları sorumlu bir dil kullanmaları, halkı kışkırtacak dil ve kelime kullanmaktan özellikle sakınmalarını tavsiye ediyorum. Bu şehrin huzuru için bu gerekli"

"KAOS LOBİSİ DÜZENLİYOR"

Sokağa çıkma yasağı ve silahlı grupların birbirleriyle çatışmasıyla ilgili soru üzerine Eker, "Öncelikle şunu söyleyeyim. 10 yurttaşımızın tabi ya bir tarafın bir tarafa saldırması şeklinde, bu tür çatışmalarla ya da doğrudan bunlar arasındaki problemden kaynaklanıyor. Güvenlik kuvvetleri tedbir olarak, can ve mal güvenliğini sağlamak için böyle bir kararın almasının doğru olduğunu düşündü ve bizde bu kararı onaylıyoruz. Sadece Diyarbakır'da değil bir kaç vilayette daha yasak ilan edildi. Amacımız burada bir kaos lobisi var. Bunu bilelim. Bunun hedefi Türkiye'de özellikle bölgemizde 30 yıldır unutulan son iki yıldır hatırlanan barış içinde yaşama duygusunu sabote etme, çözüm sürecini zehirleme teşebbüsü var. Onu bir kaos lobisi düzenliyor. Değişik zamanlarda değişik bahanelerle hayata geçirmeye çalışıyor.

Bunun en az hasarla atlatılması ve milletimizle yaptığımız bir sözleşme var. Biz milletimize Türkiye'de huzuru barışı tesis edecek milli birlik ve beraberlik projesini hayata geçirecek, çözüm sürecini kalıcı bir barışa dönüştürecek bir uygulama içerisindeyiz. Buna zarar vermeye, zehirlemeye çalışanlara da bu fırsatı vermeyeceğiz. Bir kere birinci hedef bu. Bunu yapmaya çalışıyorlar. Zil takıp oynayacaklar, bir şey çıksın da hani çözüm süreci bitsin diye. Muhatabımız burada millettir. Bölgedeki vatandaşlardır. İnsanların vatandaşların vicdanen rahatsız olduğu konular, Türkiye'yle ilgili olabilir. Farklı düşünebilirler. Meşru talepleri demokratik talepleri olabilir. Bu zemin içerisinde bu taleplerini dile getirirler. Eğer gösteri yapacaklarsa meşruiyet içerisinde yaparlar. Ama mala cana, kast etmek bu şekilde bir tepkiyi hani herhangi bir eylem gibi meşru göstermek demokratik bir hak göstermekte takdir edersiniz ki asla tasvip edilmez, doğru değildir" dedi.

Olayların PKK-Hizbullah çatışmasına dönüşmüş durumda olduğu sorulan Eker, "Biz bir kere, şuradan veya buradan değil, insanların hayatına kast edilmesini doğru bulmuyoruz. Kimsede böyle bir hak yok. Başkalarının canına da malına da saldırma hakkı yok. Hiçbir sebep buna gerekçe olamaz. Partiyi gidip ateşe vereceksin, derneği basacaksın, dükkanları yağmalayacaksın. Bu vandalizmdir. Onun için buna bu çağrıyı yapmak onları kimin çocuğu sokağa çıkıyorsa, çıkarılıyorsa herkesin çocuğuna da sahip çıkması, çocuğunu sokaktan çekmesini biz vatandaşlarımıza söylüyoruz. Tabi sokağa çıkma yasağının şartları gereği de yerine getirilecek. Hukuk içerisinde bütün bu eylemcilerle, eylemlerle de hukuk içinde mücadele edilecek. Kişilerin veya örgütlerin birbirleriyle çatışmasından çok biz bunu Diyarbakırlının hayatına kast edilmiş bir olumsuz saldırı olarak görüyoruz.

İŞTE BU GÜN YURTTAN GÖRÜNTÜLER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.