1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin Kanayan Yarası Buymuş !
Türkiye'nin Kanayan Yarası Buymuş !

Türkiye'nin Kanayan Yarası Buymuş !

Sosyolog'dan Gündem yaratacak Açıklama !

A+A-

Adana Otistik Çocuklar Derneği Başkanı sosyolog Fehmi Kaya, gündemi altüst edecek bir açıklama yaptı.

OTİSTİK ÇOCUKLAR ALLAHA İNANMAYI BİLMİYOR !

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre Kaya, otistik çocukların beyinlerinde Allah alanının gelişmemiş olduğunu, bu yüzden de ibadet etmeyi, Allah'a inanmayı bilmediklerini öne sürdü.
Türkiye'nin kanayan yarası olan cahil cehaletinin bir örneğini sergileyen Fehmi Kaya, otistik çocukların bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BEYİNLERİNDE İNANÇ ALANI OLUŞTURULABİLİR ?

Fehmi Kaya şunları söyledi: "Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu farkındalığın içinde bir, duyularının iyi gelişip karşısındakiyle empati kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Normal insanların yaptıklarını neden yaptığını öğrenmesi gerekiyor. Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir."

DOĞUŞTAN ATAEİSTLER

Otistik çocukların farkında olmadan  doğuştan ateist olduğunu kaydeden Kaya,  "Bunun farkında değiller. Araştırmalar doğal olarak otistik çocuklar ile ateistler arasında bir bağlantı var diyor. Araştırmacılar ABD ve Kanada da, ateizmin, otizmin bir farklı versiyonu olduğunu söylüyor. Resmi bile tanımlayamayan çocukların Allah’ı tanımlamasını bekleyemeyiz. Otistik çocuğa yapılan terapi ile nesnelerin ne olduğunu fark ettirmemiz lazım. Bu da beyinde bulunan duyu alanlarına hükmederek yapmak gerekiyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.