1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "TÜRKİYE TOPLU ÖLÜMLERE HAZIR OLSUN’’
"TÜRKİYE TOPLU ÖLÜMLERE HAZIR OLSUN’’

"TÜRKİYE TOPLU ÖLÜMLERE HAZIR OLSUN’’

İşte Dehşet Veren Uyarı

A+A-

CHP'li doktor milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Bonzai'nin nasıl yayıldığını gösteren haritaları basın mensuplarıyla paylaştı. Haritalara göre Bonzai'nin yayılma hızı dehşet verici!

"BÖYLE YAYILIRSA, TOPLU ÖLÜMLERE NEDEN OLACAK"

Uzmanlar böyle diyor. CHP'nin doktor milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, konunun uzmanlarının Türkiye için dile getirdiği bu endişeyi, parlamentoya taşıdı ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen Bonzai haritasını ortaya çıkardı.

3 YILDA TÜRKİYE'Yİ SARDI

Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, son 3 yılda Bonzai adı verilen uyuşturucu madde kullanımının arttığı ve Türkiye geneline yayıldığına dikkat çekti. Karşı Gazete’nin haberine göre Kaplan; 2011’de yakalanan Bonzai miktarının 44 kg olduğunu, ancak 2013’te 350 kg Bonzai ele geçirildiğini açıkladı. Emniyet'in ele geçirdiği miktardaki artış da, kullanımın yaygınlaştığının ispatı.

İŞTE DEHŞET VEREN HARİTALAR

Bu haritalar, son üç yılda Bonzai'nin nasıl ülke geneline yayıldığını gösteriyor.

3 AYDA 17 ÖLÜM

Son üç ayda, bu uyuşturucu nedeniyle tespit edilen 17 ölümün meydana geldiğine dikkat çeken Kaplan, merdiven altı üretim, çok ucuz olması ve internetten rahatlıkla satılması nedeniyle, Bonzai kullanımının arttığını ifade etti.

"Herkesin internet, sosyal medya hesaplarına girilip, hükümetle ilgili eleştiri varsa müdahale ediyorlar ama Bonzai ile ilgili hiçbir şey yapmıyorlar.  Acaba birileri Bonzai'nin yayılmasına göz mü yumuyor?" diyerek, hükümeti acil önlem almaya çağırdı.

KULLANANLARIN TELEFON EDECEK HALİ BİLE OLMUYOR

Kaplan, Bonzai kullananların yaşadığı sağlık sorunlarını da anlattı.

"Denge kaybı, sonra yer ve mekân konusunda, zamanda bozukluk yaşıyorlar. Halüsinasyon görüyorlar.  Yanındakini öldürebiliyor, intihar edebiliyor. Doz belli bir noktaya geldiğinde ise nefes darlığı çekiyor, kalp ritmi bozuluyor ama cebinden telefon çıkarıp ailesini ya da 112'yi arayacak takati kalmıyor. Tıpkı karbon monoksit zehirlenmesi gibi.

"TOPLU ÖLÜMLER MEYDANA GELECEK"

Son derece hızlı bir yayılım gösteriyor. Bu siyaset yapabilecek bir olay değil, siyaset üstü bir konudur! Ölenler bizim çocuklarımız. 2015 yılı için çok ciddi bir tehlike var. Uzmanlar diyor ki, bu yaygınlık sürerse Türkiye'de 2015'te toplu ölümler meydana gelecek!

"SAKIN BENİM ÇOCUĞUM KULLANMAZ DEMEYİN!"

'Benim çocuğum bu işin içinde olmaz, bir kereden bir şey olmaz' diyorsanız, çok yanlış. Bir kereden çok şey oluyor... Bonzai bir kerede bağımlı yapıyor. Bir kerede öldürebiliyor.

Aileler böyle bir anlayışları var ise hemen bu anlayışlarını değiştirmeleri gerek. Ailelere uyarım, çocuklarını denetlesinler, dönem dönem bağlantı kursunlar, yakın ilişki kurup, bağlantıyı koparmasınlar. Benim bölgem Kocaeli - Derince'de ölen bir çocuk imam hatip mezunu. Yani bu iş 'modern aile', 'mutaassıp aile' diye bir fark gözetmiyor, tüm çocuklarımızı etkileyebiliyor.

Tedavinin yapıldığı AMATEM'ler o kadar yoğun ki, 6 aydan önce randevu veremiyorlar. Esrar gibi değil, Bonzai bağımlılığı kolay tedavi edilemiyor, çünkü içinde ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

OKUL DÖNEMİNE DİKKAT!

Eylül olmadan önlem alınması gerekiyor. Mahallelerde eğitim seminerleri verilmeli. Farkındalık yaratılması gerekiyor. Kamu spotları bunun için kullanılabilir. Bu farkındalığı yaratamaz isek, çocuklarımız bu illetten kurtulamayabilir. Gençlerin gittiği yerlerde denetimlerin artırılması gerek. Okullarda tükürük testiyle uyuşturucu madde tespiti başlatılırsa, caydırıcılık olabilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.