1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TOPLANTIDAN KAÇAN BAKANA BÜYÜK TEPKİ
TOPLANTIDAN KAÇAN BAKANA BÜYÜK TEPKİ

TOPLANTIDAN KAÇAN BAKANA BÜYÜK TEPKİ

"Bu masayı terk etmek Türkiye'deki bütün kamu emekçilerine hakarettir. Teklifleriniz üzerine bizim de söz hakkımız var" dedi.

A+A-

Kamu İşveren Heyeti ile memur konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü yapıldı.

TARTIŞMA ÇIKINCA MASADAN KAÇTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hükümet tarafından memurlara, "2016 yılının ocak ve temmuz aylarında yüzde 4+4, 2017 ocak ve temmuz aylarında ise 3+3 zam" önerisini açıkladı. Zam teklifinin enflasyonun altında olduğunu söyleyen konfederasyon üyeleri ile bakan Çelik arasında tartışma çıktı. 

"ÖNÜMÜZDE BİR HAFTA VAR" DEYİP KALKTI

Kamu İşveren Heyeti ile memur konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hükümet tarafından memurlara, "2016 yılının ocak ve temmuz aylarında yüzde 4+4, 2017 ocak ve temmuz aylarında ise 3+3 zam" önerisini açıkladı. Çelik, "Artışların enflasyonun altında kalması halinde ise, bir sonraki dönemin başında enflasyon farklarının ödenmesi teklifimizi heyete sunuyoruz. Önümüzde bir hafta var" diye konuştu. 

"BU MASAYI TERK ETMEK TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN KAMU EMEKÇİLERİNE HAKARETTİR"

Çelik konuşmasının sonunda masadan kalktığı sırada salonda gerginlik yaşandı. Konfederasyon üyeleri seslerini yükseltti. KESK Başkanı Lami Özgen Bakan Çelik'e, "Bu masayı terk etmek Türkiye'deki bütün kamu emekçilerine hakarettir. Teklifleriniz üzerine bizim de söz hakkımız var" dedi.

"HENÜZ ORTADA TEKLİF İLE İLGİLİ MÜZAKERE SÖZ KONUSU DEĞİL"

Özgen'in konuşması üzerine Çelik, "Henüz ortada teklif ile ilgili müzakere söz konusu değil. Müzakere yapacağız" dedi. 

"ALINTERİMİZ, EMEĞİMİZ MEMUR-SEN TARAFINDAN HÜKÜMETE ÜÇÜNCÜ KEZ PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ DURUMDADIR" 

KESK Başkanı Lami Özgen, hükümetin önerdiği zam teklifini eleştirerek, "Şu an var olan enflasyon oranlarının altında bir teklif ile önümüzdeki iki yılın ekonomik ve sosyal hakları bir kez daha MEMUR-SEN tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bizim alınterimiz, emeğimiz, çocuklarımızın geleceği üçüncü kez peşkeş çekilmiş durumdadır" ifadelerini kullandı. 

"BİR KEZ DAHA DAĞ FARE DOĞURMADI"

Özgen, "Kamu emekçileri açısından bir kez daha dağ fare doğurmadı. İfade edilen teklifler, enflasyon oranlarının altındadır" dedi. 

"BAKAN AÇIKLAMALARINI YAPIP KAÇMIŞTIR. BİZİM DE SÖZ HAKKIMIZ VAR"

Özgen, "Kimsenin enflasyon farkı adı altında vereceği sadakaya ihtiyacımız yok. Sayın bakan açıklamalarını yapıp kaçmıştır. Bizim de söz hakkımız var. Konuşma hakkımızı gasp etmiştir" dedi. 

"GEÇİCİ HÜKÜMETİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE YETKİSİ OLMADIĞINI BİR KEZ DAHA AÇIĞA ÇIKARTMIŞTIR"

Kazanılmış haklar üzerinden manipülasyon yapıldığını söyleyen Özgen, "2014-2015 yıllarının kazanılmış haklarımızı yeniden kabul ediyorsanız, 2014 yılındaki kazanımlarımızı ve alamadığımız bir maaşlık hakkımızı geri istiyoruz. Keyfi, antidemokratik durumun aslında başından beri bu geçici hükümetin toplu iş sözleşmesine yetkisi olmadığını bir kez daha açığa çıkartmıştır" dedi. 

"CUMA NAMAZINI BAHANE EDEREK BURADAN KALKMAK TAKKİYECİLİKTİR, İKİ YÜZLÜLÜKTÜR"

Özgen, "Düne kadar A,B,C planlarımız var diyen MEMUR-SEN'in bu teklifler konusunda söyleyeceği bir şey yoktur. Cuma namazına sığınmak suretiyle bu satış sürecini manipülasyonun da üstünü kapatamazsınız. Cuma namazını bahane ederek buradan kalkmak aynı zamanda Bütün kamu emekçilerinin haklarını hükümete peşkeş çekmektir. Namaz üzerinden bir manipülasyon yapmak suretiyle kandırmaktır. Takkiyeciliktir, iki yüzlülüktür. Sendikal hak mücadelesi ile bağdaşmayan bir tutumdur" açıklamasında bulundu. 

"ÇELİK'İN BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZİ DİNLEMEKTEN ADETA KAÇMASINI KINIYORUM"

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Sayın Faruk Çelik'in bizim söylediklerimizi dinlemekten adeta kaçmasını kınıyorum" dedi.

İŞTE O ANLAR

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum