1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOPBAŞ: VALİDEBAĞ'A CAMİYİ YAPACAĞIZ
TOPBAŞ: VALİDEBAĞ'A CAMİYİ YAPACAĞIZ

TOPBAŞ: VALİDEBAĞ'A CAMİYİ YAPACAĞIZ

l 7. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını açıkladı.Saraçhane'deki

A+A-

 İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nun yanına yapılan inşaatla ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararının, yaptıkları itiraz üzerine İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını açıkladı.

ÜZÜLÜYORUZ

Saraçhane'deki Belediye Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Topbaş, Validebağ'daki inşaatla ilgili olarak, sanki koruyla ilgili bir müdahale varmış gibi farklı bir durum ortaya çıktığını belirterek, bundran rahatsızlık duyduklarını söyledi.


Topbaş, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tarzdaki alanları hep korumaya, İstanbullulara açmaya özen gösterdik. Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Göztepe Parkı gibi geçmişten kalan önemli nefes alanlarını yaşatmaya çalıştık. Maltepe ve Yenikapı'da dolgu alanları oluşturduk. Ancak bir cami polemiğinin başlaması bizi ayrıca rahatsız eden bir şey. Mabet konusunun gündeme düşmesi, buna destek verenler vermeyenler gibi ayrıştırıcı bir durumun ortaya çıkması rahatsız verici" diye konuştu.

SİYASİ ADIMLAR ATILIYOR


Kadir Topbaş, siyasi nedenlerle de bazı adımlar atıldığını belirterek, "Gayet iyi incelense, tahsis edilen alan Validebağ'ın tamamen dışında. Ama hep Validebağ Korusu olarak gündeme taşındı. Üsküdar Belediyemiz kendi sosyal tesis planlarını tamamlamış, 300 metrekarelik alana bir cami ihtiyaç olmuş. Bize yapılan talep üzerine, bir plan tadilatı yapılarak 5 binlik planlara koyduk" dedi.

"MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINI KALDIRDI"

Topbaş, yürütmeyi durdurma kararının önlerine konulduğunu, kendilerinin de olayı yakınen takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi:


"Bu konuda itirazı olanlar ile sayın Başkan'ın son mutabakatı da, 'Yargının vereceği sonuçlara göre karar veririz'e kadar gelmişlerdi. Kaldı ki, biz Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu plana sahip çıkma adına, yürütmeyi durdurma kararı ve plan iptalinin kaldırılmasıyla ilgili bir itirazımız oldu. Ve bizim itirazımız, elimize geçen bugünkü aldığımız, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından bu yürütmeyi durdurma ve plan iptali kararı kaldırıldı. Yani şu anda 5 binlik planımız geçirli ve burada bu cami yapılabilir hale geldi."

VALİDEBAĞ SİTE SAKİNLERİ DE İTİRAZ EDECEK

Bu arada, Validebağ'daki site sakinlerinin avukatı Gülsüm Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin itirazı üzerine Validebağ Korusu'nun yanındaki alana inşaat yapılması konusunda alınan yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına kendilerinin de itiraz edeceğini söyledi.


DHA'ya açıklama yapan avukat Özdemir, Kadir Topbaş'ın açıklamalarından sonra UYAP'a baktığını ve kararı gördüğünü söyledi.


Sabah ve öğle saatlerinde UYAP'ı kontrol ettiğini ve herhangi bir karar olmadığını gördüğünü anlatan Özdemir, "Demek ki karar yazılmamıştı. 28.10.2014'te mahkemeye durumun hassasiyetini ilettim, 'Karar üreteceğiz' dedi mahkeme" şeklinde konuştu.


Avukat Gülsüm Özdemir, "Aynı mahkemenin, verdiği yürütmeyi durdurma kararını 8 gün sonra neden durdurduğu sorgulanmalı. Yürütmeyi durdurma kararını da, kaldırılmasını da aynı mahkeme verdi" dedi.


Özdoemir, "Bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi'ne, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ilişkin 7 gün içinde başvuru yapacağız" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.