1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TOKİ İHALE SKANDALI MECLİS GÜNDEMİNDE
TOKİ İHALE SKANDALI MECLİS GÜNDEMİNDE

TOKİ İHALE SKANDALI MECLİS GÜNDEMİNDE

Daire başkanı eski çalıştığı şirkete 45 milyon ihale verip şirkete geri dönmüş.

A+A-

AKP’nin rant dağıtım merkezine dönüştürdüğü Toplu Konut İdaresi (TOKİ) daire başkanının eski şirketine 45.5 milyon liralık ihale verdikten sonra aynı şirkete döndüğü iddia edildi. Gazeteciler online sitesinin cumhuriyet'ten Ayşe sayın'a dayandırdığı haber doğruysa TOKİ'de yolsuzluk inanılmaz boyutlara gelmiş.

CHP MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP, eski TOKİ İhale Daire Başkanı Muhsin Soylu’nun bu göreve gelmeden önce çalıştığı firmaya Kilis’teki TOKİ projesinin ihalesini verdiği, görevden ayrıldıktan sonra da yine bu firmada çalışmaya başladığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

NELER NELER

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde TOKİ tarafından Kilis’in Elbeyli ilçesi Beşiriye köyünde yapımı devam eden 3 bin 232 adet konteynır altyapısı ve 4 okul, 2 cami, 5 idari ofis binası, sağlık ocağı, 4 sosyal tesis, basın merkezi, 2 depo binası ve marketi kapsayan sosyal donatı ihalesiyle ilgili önemli iddiaları gündeme getirdi. 

DAİRE BAŞKANI OLMADAN ÇALIŞTIĞI ŞİRKETE KIYAK

Söz konusu projeyi Özyazıcı İnşaat’ın aldığını belirten Ayaydın, projesinn yapımı için ihale sürecine başka firmaların davet edilip edilmediği konusunda bilgi isterken eski TOKİ İhale Daire Başkanı Muhsin Soylu’nun daha önce Özyazıcı İnşaat’ta çalıştığı iddialarına dikkat çekti.

Soylu’nun görevden ayrıldıktan sonra da yine bu şirkete geçtiği yönündeki iddialar konusunda da bilgi isteyen Ayaydın, şu sorulara yanıt istedi: 

İHALEYE NEDEN ÇAĞRILMADAN İŞ VERİLDİ

“TOKİ ile çalışmakta olan başka müteahhitler söz konusu projeyi daha düşük bir bedelle yapacaklarını beyan etmiş midir? Böyle bir durum varsa bu müteahhitlerin ihaleye çağrılmamalarının sebebi nedir? TOKİ’nin söz konusu projesi için keşif işlemini hangi firma yapmıştır? Keşfi yapan firmayla işi yapan firmanın aynı olması bir tesadüf müdür? O dönemde TOKİ İhale Dairesi Başkanlığı’nı yürüten Muhsin Soylu daha önce Özyazıcı İnşaat Şirketi’nde çalışmış mıdır? Eğer çalışmış ise söz konusu projenin keşif ve yükleniminin aynı şirket tarafından yapılmış olması nasıl açıklanacaktır? Bu kişi halen TOKİ’de midir yoksa, bu şirketle bağlantısı var mıdır?”

Ayaydın’ın önergesinde sözünü ettiği projenin tutarı ise tam 45 milyon 461 bin 500 lira. Proje tamamlanma noktasına gelmiş durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.