1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. TAKSİM'DE ANKARA KATLİAMI PROTESTOSU
TAKSİM'DE ANKARA KATLİAMI PROTESTOSU

TAKSİM'DE ANKARA KATLİAMI PROTESTOSU

Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyen kalabalık slogan atarak Ankara'da ki katliamı lanetledi.

A+A-

ANKARA'daki terör saldırısını protesto eden  kalabalık, saat 18.00'da Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyen kalabalık slogan atarak terörü lanetledi.

SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK

Tünel Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli sivil kuruluşlarına üye kalabalık, saat 18.00'da, üzerinde "Katilleri tanıyoruz" yazılı bir pankart açarak Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ankara'da yaşanan patlamayı protesto eden grup üyeleri, yürüyüş boyunca sık sık "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. Galatasaray Meydanı'na ulaşan grup üyeleri, burada, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin yaptığı kısa konuşmaların ardından ortak basın açıklaması okundu.

"KATLİAMIN GERÇEKLEŞMESİNE NEDEN OLANLARI LANETLİYORUZ"

Barış Bloku üyesi Özlem Tolu'nun okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ankara'da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Demokrasi güçleri olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı 'inadına barış' diyen barış savunucularına göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz"

"İNADINA ÖZGÜR OLACAĞIZ İNADINA BARIŞ İÇİNDE OLACAĞIZ"

Basın açıklamasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Beyza Üstün bir konuşma yaptı. Üstün şunları söyledi: "Ankara'da büyük bir katliam yaşadık. Emek güçleri, meslek örgütleri, işçiler, vatandaşlar, bizler, bütün siyasi örgütler barış demek için oradaydı. Suruç'ta gencecik yoldaşlarımıza olduğu gibi Ankara'da da barış elçilerimize saldırı düzenlendi. Biz bu katilleri tanıyoruz, yöntemleriyle tanıyoruz. Biz barışı büyüttükçe onlar savaş silahlarını çıkarıyorlar. Ne Sivası, Ne Maraşı, ne Roboski'yi ne Suruç'u unutmadık, unutmayacağız. Yaralıların üstüne gaz sıkma emrini verenleri biliyoruz. Ellerinden sermayeleri gidiyor ama emekçiler greve gidiyor. Halklar kol kola girip bunun hesabını soracak. İnadına halklar kardeş olacak inadına özgür olacağız inadına barış içinde olacağız. Halklara sözümüz olsun."

KISA SÜRELİ OTURMA EYLEMİ

Açıklamaların ardından grup üyeleri kısa süreli oturma eylemi yaptı. Grup üyeleri daha sonra protesto eylemine son verdi. Dağılım sırasında, bir grup Tarlabaşı Bulvarı'nda tekrar oturma eylemi yapmak istedi. Polis, gaz ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından grup üyeleri ara sokaklara kaçtı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.