1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TAHLİYE KONUSUNDA YARGIDA YENİ DEPREM
TAHLİYE KONUSUNDA YARGIDA YENİ DEPREM

TAHLİYE KONUSUNDA YARGIDA YENİ DEPREM

Yargı tarihinde görülmemiş bir yargı bilmecesinde geçen 2 günün ardından Hidayet Karaca ve çok sayıda polisin tahliye kararının dilekçe ekinde iletildiği infaz savcılığı da dosyayı iade etmişti

A+A-

SAMANYOLU Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan; aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu yaklaşık 70 polisin İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi kararı uyarınca tahliye edilmeleri için şüpheli avukatlarının müracaatta bulunduğu infaz savcılığından "iade" kararı çıkmıştı.

AMİR MAHKEME YİNE İLK KARARDA ISRAR ETTİ

Yeni gelen habere göre ise ilk kararı veren ve yargı usülüne göre amir durumda olan asliye ceza hakimliğinden bir karar daha çıktı. 29 Asliye Ceza Mahkemesi: 10 Sulh Ceza Hakimliği'nin "yok hükmünde kararı" yok hükmündedir. dedi.

SAVCI YİNE İŞLEME KOYMADI

İstanbul İnfaz Savcısı Ahmet Hanefi Uslu, 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin "Tahliye kararları yerine getirilsin" talimatlı yazısını tekrar geri iade etti

BÖYLE BİR UYGULAMA DÜNYA YARGI TARİHİNDE GÖRÜLMEDİ

İNFAZ Savcılığı'nca tahliye müzekkereleri dün iade edilen İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi, bugün tahliye kararında direndi. Reddi hakim taleplerinin ardından tahliye konusunda değerlendirme yapmak üzere İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nce görevlendirildiklerinin altını çizen 32. Asliye Ceza Mahkemesi, İnfaz Savcılığı'na tahliye müzekkerelerini yerine getirmesi için yazı gönderdi. İnfaz Bürosu Savcısı Ahmet Hanefi Uslu 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ikinci kez gönderdiği yazısıyı yine iade etti.

"TAHLİYE KARARLARI DERHAL UYGULANMALI"

Savcılığa gönderilen yazıda, "Mahkememizce verilen tahliye kararları usul yasasına uygun, kesin ve itiraza tabi olmayıp, derhal uygulaması gereken kararlardandır. Başka bir sulh ceza mahkemesi kararımızı değerlendirme ve yok sayma şeklinde karar vermesi usul hukukuna uygun değildir" denildi. Mahkemenin tahliye kararını yerine getirmeyenlerin hürriyeti tahdit suçu işleme ihtimali ile karşı karşıya olduğunu belirtilen yazıda, tahliye kararlarının uygulanması istendi.

"YOK HÜKMÜNDE" KARARINI YOK SAYDI

Öte yandan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi de, kararını "yok hükmünde sayan" İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'ni bu kararını "yok hükmünde" saydı. 29. Asliye Ceza Mahkemesi, şüpheli avukatlarının "müvekkillerinin tahliye olmaması yönünde karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararının yok hükmünde olduğu yönünde karar verilmesi" talebini değerlendirdi.

"10. SULH CEZA HAKİMLİĞİ'NİN YETKİSİ YOK"

Mahkeme bugün açıkladığı kararında, ret taleplerini değerlendirmede CMK'nın 27/2. maddesi'ne göre görev ve yetkinin Asliye Ceza Mahkemesi'nde olduğunu belirtti. Kararda, “CMK hükümlerine göre kesin nitelikteki mahkeme kararlarına karşı üst merciin yazılı emir yolu (olağanüstü kanun yolu) ile ilgili Yargıtay Ceza Dairesi olduğu, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin mahkememiz kararını değerlendirme ve kaldırma yetkisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır" denildi.

HAKİM VE KARARI YERİNE GETİRMEYENLERE SUÇ DUYURUSU

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği kararın "yok hükmünde olduğunun tespitine" karar veren mahkeme, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi ile kararı yerine getirmeyen yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) bildirilmesine hükmetti.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.