1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SÜLEYMAN SOYLU'YA KAPAK YANIT
SÜLEYMAN SOYLU'YA KAPAK YANIT

SÜLEYMAN SOYLU'YA KAPAK YANIT

Haziran Genel seçimlere ilişkin partilerin propaganda çalışmaları sertleşmeye başladı. AKP HDP arasında süren polemikte "Kral ve tansiyon hapı" benzetmesi seçimlerin Erdoğan üzerinden yürüyeceğine işaret ediyor.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Sultanbeyli Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingde konuştu

KALABALIK BİR TOPLULUĞA KONUŞTU

Demirtaş, "AKP Genel Başkan Yardımcısı açıkça tehdit ediyor. Açıkça hakaretler savuruyor. Sizi tahrik etmek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, gülün geçin. 7 Haziran'ı bekleyin. Bütün bunların hesabını sandıkta soracağız. Sandık açıldığında neye uğradıklarını şaşıracaklar. Bizi tehdit eden AKP sözcülerine sesleniyorum. Siz kendi kralınıza tansiyon hapı ayarlayın. 7 Haziran'da tansiyonunu yükselteceğiz. Sandık sonuçlarını gördüğünde, başkanlık hayalleri suya düşecek" dedi. 

BİZ MASANIN ETRAFINDAYIZ

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çözüm süreci konusundaki son açıklamalarına da değinerek, "Onlar için masa devrilmiş olabilir. Biz binbir güçlükle kurduğumuz bu masada hep birlikte oturacağız. Kürt, Türk, Alevi, Sünni, barış masanının etrafında oturacağız"

DİN ÜZERİNDEN SİYASET VURGUSU

Mitingde ilk olarak HDP milletvekili adayı Hüda Kaya konuştu. HDP'nin seçim bildirgesi üzerinden Kürtlerin linç edilmeye çalışıldığını savunan Kaya, "HDP'yi 'Siz dinsizliği mi getirmeye çalışıyorsunuz?' diye linç etmeye çalışıyorlar. Siz nasıl kalkıyorsunuz da, şu insanlara, sizin dininizi yasaklayacak diyorsunuz. Biz bütün inançlara eşitlik getireceğiz. Dini devletin tekelinden kurtaracağız. Bu faşist Yezid'çilerin elinden dinimizi kurtaracağız" diye konuştu,. 

"PAYIMIZI HARAM EDİYORUZ"

Alkışlar eşliğinde seçim otobüsünün üzerine çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, her yöne dönerek kalabalığı selamladı.

7 Haziran'daki seçimin Türkiye'nin en önemli seçimi olacağını belirten Demirtaş, konuşmasının ilk bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. "Cumhurbaşkanı suç işliyor. Anayasayı açıkça ihlal ediyor. Cumhurbaşkanlığı makamının bütün imkanlarını kullanarak AKP mitingleri yapıyor" diyen Demirtaş, "YSK, RTÜK, AA çıtını bile çıkaramıyor. Bütçe sizin, bizim paralarımızla oluşuyor. Büyük bir adaletsizliktir bu. Her şeyden önce biz kendi payımıza düşen hazine yardımı paralarını, kendi payımızı haram ediyoruz size. Haram olsun size..." diye konuştu. 

SÜLEYMAN SOYLU'YA YANIT

Demirtaş, isim vermeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'ya yanıt vererek, "AKP Genel Başkan Yardımcısı açıkça tehdit ediyor. Açıkça hakaretler savuruyor. Sizi tahrik etmek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, gülün geçin. 7 Haziran'ı bekleyin. Bütün bunların hesabını sandıkta soracağız. Sandık açıldığında neye uğradıklarını şaşıracaklar" dedi.

UŞAK'TAKİ SALDIRI...

Uşak'ta HDP'lilerin kurduğu standa yönelik saldırıya da değinen Demirtaş, "Sadece bir hafta içinde 10 seçim büromuz saldırıya uğradı. Daha dün Uşak'ta yaşananları gördünüz. Arkadaşlarımız barış ve kardeşlik eli uzatıyorlar. Polisin gözleri önünde HDP'lileri linç etmeye çalışıyorlar. Valilik izliyor" diye konuştu.

"HDP'nin barajı aşması halinde Sultan'ın sarayı sallanacak" diyen Selahattin Demirtaş, "Bunun korkusuyla her yerde bize saldırıyorlar. Her yerde bize, partimize, her yerde sizin çalışmalarınıza saldıracaklar. Buna rağmen diyorum ki, asla bu tür provokasyonlara gelmeyin. Gerektiği yerde rakip partinin bayrağını asacak elamanı yoksa, siz o bayrağı asın. Provokasyonlara gelmeyin" dedi.

"BAŞKANLIK HAYALLERİ SUYA DÜŞECEK"

Eleştirilerini sürdüren Demirtaş, "Bizi tehdit eden AKP sözcülerine sesleniyorum: Siz kendi kralınıza tansiyon hapı ayarlayın. 7 Haziran'da tansiyonunu yükselteceğiz. Sandık sonuçlarını gördüğünde başkanlık hayalleri suya düşecek. Sen ki ülkeyi teslim almaya çalışıyorsun, halk nasıl bir güç olduğunu göstererek seni teslim alacak" ifadesini kullandı.

"BİZ MASADA OTURACAĞIZ..."

Cumpurbaşkanı Erdoğan'ın çözüm süreci konusundaki son açıklamalarını eleştiren Demirtaş, verdikleri sözlerin gereğini yapacaklarını vurgulayarak, "Dağlardan insin mi çocuklarımız diyorsunuz. Yapacağız onu, sağlayacağız inşallah. Asker, gerilla, polis karşı karşıya gelmesin diye uğraştık. AKP barışı istemiyor diye bundan vazgeçecek değiliz. Barışı bizler sağlayacağız. Onlar için masa devrilmiş olabilir. Biz binbir güçlükle kurduğumuz bu masada hep birlikte oturacağız. Kürt, Türk, Alevi, Sünni, barış masasının etrafında oturacağız. Önce birbirimizi seveceğiz. Birbirimizin inancına, diline saygı duyacağız. Alanlarda barışı biz sağlayacağız" diye konuştu. 

DİLİ SÜRÇTÜ...

Konuşmasının bir bölümünde HDP'nin özelliklerini sıralayan Demirtaş'ın dili sürçtü. Demirtaş, "AKP'ye verilen her oy kardeşliğe verilmiş, barışa, özgürlüğe verilmiş olur" dedi. Demirtaş sözlerini, " HDP'ye atılan her oy, işçinin, çiftçinin, yoksulun, aç olanın, artık bu zulüm düzeni yıkılsın diye verdiği oy anlamına gelir" diye sürdürdü. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.