1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suat Kılıç'tan taraftara tehdit gibi sözler!
Suat Kılıç'tan taraftara tehdit gibi sözler!

Suat Kılıç'tan taraftara tehdit gibi sözler!

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, statlardaki tansiyonun artması halinde bunun bedelini kulüplerin ağır şekilde ödeyeceği uyarısını yaptı.
 

Kulüp başkanlarının 40 gün konuşmamaları halinde polemiklerin biteceğine inanan Kılıç, sporculara verilen başarı ödüllerinin de yüzde 50 azaltılacağını kaydetti.
 

“Stadyumları şiddetin, siyasi gösterilerin merkezi haline getirenler hukuki bedelini öder.” diyen Kılıç, kargaşanın Türk futbolunu, kulüpleri ve yöneticileri bitireceği uyarısında bulundu. Yasadaki yaptırımların işletileceği, olaylar bitmedikçe elektronik biletin olacağı, spor savcısının göz açtırmayacağı bilgisini verdi.
 

“Can yanabilir, radar var.” ifadelerini kullanan Bakan, kulüp yöneticilerine de sorumluluklarını “40 gün sussunlar, sporda polemik kalmaz.” sözleriyle hatırlattı. Doping vakalarında antrenörlere de ceza getirileceğini belirten Kılıç, ödül miktarlarının yüzde 50 azaltılacağını, belirlenen ödülün tamamını alabilmesi için sporcuya ‘olimpiyat şampiyonluğu’ şartının getirileceğini açıkladı.
 

Kılıç, “Futbol taraftarı arasına siyasi nifak sokanlar, bedelini öder. Kanunda bedeli neyse. Stadyumlar siyaset yeri değil. Kaldı ki, kulüp başkanı ve yöneticilerinin bilgisi dışında bu tür kitlesel eylemlerin yapılabilmesi mümkün değil. Statlarda güvenliğin sağlanması kulüplerin sorumluluğunda. Çakmak, taş, şişe nasıl girer?” dedi.

Burası muz cumhuriyeti değil; yapan 24 saat içinde bulunur.
 

Gezi olaylarının çevreyi unutan bir duyarlılığa dönüştüğünü aktaran Spor Bakanı, “Taraftar gruplarının arasına birileri sızmak isterlerse burası muz cumhuriyeti değil. 30 senedir terörle mücadele eden bir devletiz. Bir-iki, yaşanır. Üçüncüde kontrol altına alınır. Olayların arkasında kim var, tahrik eden kim, kulüpler nereye kadar içinde? Devlet, 24 saat içinde lamba gibi ortaya koyar. Polisle, yargıyla kimseyi korkutmuyorum ama bir eylem için senelerce men cezası almak, kulübü ve kendini ateşe atmak kimseye bir şey kazandırmaz. İnsanlar çocuklarını maça, cepheye mi korkusuyla gönderir hale gelirse bu durum Türkiye’de futbolu, kulüpleri, yöneticilerini bitirir.”


Kanun yeterli, uygulansın yeter uyarıyorum statlarda radar var

Kılıç, Sporda Şiddeti Önleme Yasası’nın tam manasıyla uygulanmamasını sorunun sebepleri arasında gösterdi.“Tahrikkâr konuşan kulüp başkanı bir yaptırıma maruz kalmayacak mı? Yayınlar, yazılar, kışkırtılan kitleler. Bir sorumluluk oraya çıkmayacak mı?” diye sordu.
 

“Kanunun uygulanacağını herkes bilecek. Temennim can yanmaması ama yanabilir. Uyarıyorum, radar var. Spor savcıları, müsabakaları yerinde izleyecek. Doğrudan görecek. Raporlar, görüntüler önüne gelecek. Kimin hangi koltukta oturduğunun tespiti için elektronik bilet uygulamasına geçiyoruz. Burada bir fişleme yok. Elektronik bilet tribünlerde yaşanan olaylardan çıktı. Olaysız bir sezon geçirebilirsek zannediyorum bir daha konuşulabilir. Elektronik bilet güvenlik, suç işleyeni bulmak ve bir daha stadyuma girmesini engellemek amaçlı.”


Kulüp Başkanları 40 gün konuşmasın

Rahat, güzel bir lig umuyorum. İyi transferler var. Kalite, rekabete yansımalı. Kulüp başkanları 40 gün birbirine cevap yetiştirmekten vazgeçsin, Türkiye’de spor alanında polemik konusu kalmaz. Bitmeyen bir kayıkçı kavgası var. Şu anki atmosferde kulüp başkanlarını bir araya getirsem ‘devlet çağırdı, geldik’ olur. Bu kafayla bir araya gelmemek lazım.


Deplasman yasağı

Deplasman yasağını kaldırabiliriz. Bakan, ‘kaldırdık’ dese biter. Ama, biz kaldırdığımızda kulüp yönetimi deplasmana gelen seyircisiyle ilişkisini kesecek, sahip çıkmayacak. İki olay çıktığında da ‘hesabını kaldıranlar versin’ diyecekler.


Üniversite uyarısı: Kimse hayatını karartmasın  

Gezi eylemlerini üniversitelerde de deneyebilirler. İstediğimiz, öğrencilerin karşı karşıya gelmemesi. Birisi eğitim almama hakkını kullanmak istiyorsa bahçede oturur, boykot hakkını kullanır. Ama, amfide ders yapan öğrencinin hakkını kısıtlamaya kalkarsa devlet gereğini yapar. Eylemciler, eyleme katılmayanların bu hakkını kısıtlayamaz. Çağrım şu: Kimse hayatını karartmasın, geçmişine sabıka kaydı düşürmesin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.