1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SONUNDA: AÇILIMIN YOL HARİTASI AÇIKLANDI
SONUNDA: AÇILIMIN YOL HARİTASI AÇIKLANDI

SONUNDA: AÇILIMIN YOL HARİTASI AÇIKLANDI

İçişleri Bakanı çözüm sürecinin yol haritasını açıkladı

A+A-

Kamuoyunda bir türlü ne olduğu anlaşılamayan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in bile ‘Haberimiz yok’ dediği ‘açılım’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm sürecinin yol haritasını A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’e açıkladı.

Ala açıklamasında, çözüm sürecinin 6 aşamadan oluştuğunu, bu aşamaların sırasıyla; çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırılma ve siyaset alanı olduğunu ifade etti. T24'ün haberine göre Efkan Ala ayrıca, süreçte yeni adımları yılbaşından atmayı planladıklarını söyledi.

Efkan Ala, yol haritasının 2002'den bu yana yapılan çalışmalar sonucunda oluştuğunu belirterek, şunları vurguladı: "Şimdi yol haritasını konuşuyoruz, zaten üzerinde çalışıyoruz, iki gün önce Sayın Başbakan’ın başkanlığında ciddi bir toplantı yaptık. Çözüm süreci hükümet programındaki ana başlıklardan biridir ve bizde bu yol haritasını taraflarla hem kamu içerisindeki, hem kamunun dışındaki tarafları ile konuşarak yapıyoruz, kamuoyuyla paylaşılması gereken kısmı paylaşılacaktır.

Hangi tarihte ne olacağını söylerseniz korkarım ki o tarihlerde o işin yapılmaması için provokasyonlar yapılabilir. Zaten görüyorsunuz yapılmaya da çalışılıyor. Bunlara engel olmak için daha ihtiyatlı bir süreç yönetimini arzu ediyoruz.

6 AŞAMALI PLAN

Kandil’deki ve Türkiye içerisindeki dağlarda teröristlerin olduğu bilinmeyen bir şey mi? Bunu millet bilmiyor da bugün mü keşfetmişler? Türkiye’nin dağlarında teröristler yok ise biz neyin çözüm sürecini yürütüyoruz? Neyi çözmeye çalışıyoruz?

Biz bu meseleleri çözmek için bir süreç yönetiyoruz. Gördünüz mü burada da varmış diye o provokasyona alet olan ya da o provokasyonu yapmak isteyen milletin tekrar hafızasına bir soru işareti koymak için çaba sarf ediyorlar, ama onların provokasyon olduğunu artık çocuklarımız bile biliyor. Türkiye’nin geleceğinden emin bir şekilde bu sorunun çözülmesine olan inancı ve hükümete olan güveni devam ediyor, biz de bunları çözeceğiz.

Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırılma, siyaset alanı, bütün bunlar yol haritasının ana başlıkları. Burada saklı gizli bir şey yok.

Neyi, nerede, ne zaman yapacağımızı çalışıyoruz. Onun da gereğini yapıyoruz. Bu konuya ilişkin yasa çıkardık. O yasanında ne zamana çıkacağını çok önceden söylemedik ama çalışıyorduk. Olayın kendisi için doğru zamanlama bulundu o zaman çıkardık.  Çözüm sürecinde, yılbaşından önce yeni adımlar planlıyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.