1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN FLAŞ AÇIKLAMA
SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

1 yıldır yere göğe koyulamayan barış süreci katırlar yüzünden bozulmak üzere. AKP iktidarının şehit haberleri gelmiyor diyerek yere göğe sığdıramadığı Barış Süreci Sırrı Süreyya Önder'in iddiasına göre katırlar yüzünden sona ermek üzere.

A+A-

HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı'ya giden heyette bulunan Sırrı Süreya Önder, sınırdaki bombardımanda 34 kişinin öldürüldüğü Uludere'de şimdi de katır itlafı yapılarak sürecin provoke edilmek istendiğini söyledi.

SÜRECİ KATIRLAR BOZUYOR BUNLAR BOZMUYOR

"Barış sürecini öldürülen katırların bozduğunu iddia eden Sırrı Süreyya Önder, bu durumun hukuksuz olduğundan söz ediyor", siz ne diyorsunuz,sorusunu yönelttiğimiz AKP'li bir kaynak, Önder'in açıklamasını şöyle yorumladı. ? "Bölgede sürekli askerlerin kaza kurşunlarıyla can vermesini,polisin ve askerin PKK'lılar tarafından sürekli taciz edilmesini, 10 aileden 8'inin kaçak elektirik kullanmasını, HDP'li belediyeler tarafından kent merkezlerine hendekler kazılmasını,trafoların, iş makinalarının yakılıp çalışanlarının kaçırılmasını hukuk içi sayması manidardır". dedi.

ROBOSKİ HALKI AYAKTADIR

Sırrı Süreya Önder, Uludere’de  askerler tarafından 'kaçakçılıkta kullanıldığı' gerekçesiyle 8 katırın itlaf edildiğini, 5 katırın yaralı kurtarıldığını ve 72 katır için de itlaf kararı alındığını söyledi. Halkın tek geçim kaynağı olan hayvanların itlafına göstereceği tepkinin öngörülerek, süreci provoke etme amacının güdüldüğü görüşünü savunan Önder, "Bu yönelimler bütün hızıyla sürmektedir ve Roboski'de halk ayaktadır" dedi. 

BÖLGEYE GİDECEĞİZ AKP'DE GELSİN TALEBİ

Yarın bölgeye HDP milletvekillerinin gideceğini belirten Önder, "Hükümetin geç kalmadan Roboski'ye gidecek vekillerimiz ile birlikte, esasen kendi varlığını da hedefleyecek olan bu tuzağı boşa çıkarması tarihi bir sorumluluğudur" diye konuştu.

SÜRECİN RUHUNA UYMAYAN HUKUKSUZLUKLAR

Sırrı Süreyya Önder, sınırdaki bombardımanda 34 kişinin öldüğü olayın olduğu dönemdeki Gülyazı Tugay komutanının şimdi Şırnak’ta Tümen Komutanı olduğunu hatırlattı, "Tümen komutanı olarak bölgede halka karşı sürecin ruhuna uymayan hukuksuz yönelimler göstermektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.