1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ŞİRKET YETKİLİLERİNİN GÖZALTI OLAYINDA FLAŞ GELİŞME
ŞİRKET YETKİLİLERİNİN GÖZALTI OLAYINDA FLAŞ GELİŞME

ŞİRKET YETKİLİLERİNİN GÖZALTI OLAYINDA FLAŞ GELİŞME

Ali Uluğ dışındakilerin avukatlarının olmaması ve CMUK gereğince avukat görevlendirilmesi dikkat çekici.

A+A-

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma adliyesindeki görüşmelerinin ardından yaptığı basın açıklamasında Soma maden faciasında 17 kişinin gözaltına alındığını bunlardan 5'inin savcılık sorgusunda olduğunu belirtti.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Adliyesi'nde yaptığı görüşmelerin ardından gözaltına alınanların sayısının 17 ve bunlardan 5'inin savcılık sorgusunun ardından tutukla istemiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi.

Tutuklanması istenen kişilerin İşletme Müdürü Akın Çelik, güvenlik uzmanları Selçuk Demirci, Yalçın Erdoğan, Müessese Müdür Yardımcısı Ali Uluğ, işletme müdürünün altında bir pozisyonda çalışan Erkan Ersoy olduğunu belirten Özgür Özel, şunları söyledi:

"Beş kişinin sorguları tamamlandı ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Ali Uluğ dışındakilerin avukatlarının olmaması ve CMUK gereğince avukat görevlendirilmesi dikkat çekici. Bunun ne anlama geldiğini avukatlar da bilmiyor. İşletme Müdürü Akın Çelik, işletmenin kendisi için avukat görevlendirilmediğini, kendi avukatının da İstanbul'dan trafik sıkışıklığı nedeniyle gelemediğini söyledi."

Milletvekili Özgür Özel, işletme sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama kararı olup olmadığını sorduğunu ve tatmin edici bir yanıt alamadığını belirterek. sözlerini şöyle sürdürdü: "Güçlü bir müessesenin müdürüne avukat görevlendirilmemiş olması, ekonomik gücü olmayan kişilerin gereksinim duyduğu bir uygulamaya gidilmiş olması enteresan bir durum. Kişilerin kendilerine sorduğumda cevap vermekten kaçındılar. Alp Gürkan'ın nerede olduğunu bilmiyorum. Yakalama kararı olup olmadığını sordum ama tatmin edici cevap alamadım. Alp Gürkan'ın ifade verdiği, ifadeye çağrıldığı bilgisine de ulaşmadık. Emniyette gözaltındakilerle de görüşeceğim."

GÖZALTINA KAÇ KİŞİ ALINMIŞTI

Adliye sevk edilenler arasında Soma İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik olduğu belirtildi.
Soma'da Cumhuriyet Savcılığı'nın maden faciasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan müdürlerle mühendislerin sorgusu sürüyor. 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan faciayla ilgili soruşturmada, 'ihmal, birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçlamasıyla gözaltına alınan 24 kişiden 16'sı şunlar:

GÖZALTINA ALINANLARDAN BAZILARININ İSİMLERİ 

Soma Maden İşletmeleri İşletme Müdürü Akın Çelik. Muhasebe Müdür Yardımcısı Ali Ulu. Mühendisler Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alp Demirci ve Ergin Yılmaz. Teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci ve Halil Yavuz oldu.

VALİ SAVAŞ SOMA ADLİYESİNE GELDİ

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, halen 11 zanlının sorgusunun devam ettiği Soma Adliyesi'ne geldi. Soruşturmayı yürüten savcılardan sorumlu Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner ile görüşecek olan Vali Savaş, "24 şüpheli gözaltında. Bunlar gruplar halinde adliyeye gönderiliyorlar. Gözaltındaki kişilerle ilgili elimde bir isim listesi yok. Zaten isim de açıklamam doğru olmaz" dedi.

Suçlamaların ne olduğunu, ne kadar ceza isteneceğine savcılığın karar vereceğini belirten Vali Savaş, Cumhuriyet Başsavcısıyla telefonla konuştuğumda, kendisine şikayetin olduğunu, müştekileri, mağdurları, tanıkları dinlediklerini, şimdi de süphelileri dinleyeceklerini söylediğini aktardı. Vali Savaş daha sonra adliyeye girdi.

6 KİŞİ DAHA ADLİYEDE

Soma'da 301 kişinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili başlatılan soruşturmada, gözaltına alınanlardan 6 kişi daha adliyeye getirildi. Böylece sorgusu tamamlananlardan tutuklanma istemiyle adliyeye sevk edilenlerin sayısı 11'e çıktı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.