1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. SİNOP'TA ONBİNLER AYAĞA KALKTI
SİNOP'TA ONBİNLER AYAĞA KALKTI

SİNOP'TA ONBİNLER AYAĞA KALKTI

SİNOP’ta, Çernobil faciasının 28'inci yıl dönümünde, kente yapılması planlanan nükleer santrale karşı miting düzenlendi.

A+A-

SİNOP’ta, Çernobil faciasının 28'inci yıl dönümünde, kente yapılması planlanan nükleer santrale karşı miting düzenlendi. Çok sayıda ilden binlerce kişinin katıldığı mitingde Sinop'un İnceburun ve Mersin'in Akkuyu mevkiine yapılması planlanan nükleer santraller protesto edildi.

Nükleer santral karşıtı vatandaşlar, Çernobil faciasının 28’inci yıl dönümünde organize edilen mitingde bir araya geldi. Sinop'ta Diyojen heykeli önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, 'Nükleere inat yaşasın hayat', 'Susma haykır nükleere hayır' ve 'Yaşamak için nükleerden vazgeçin' sloganları atarak Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda toplanan vatandaşlar, 'Sinop nükleer santral istemiyor', 'Nükleere hayır yaşama evet' dövizleri ve pankartları taşıdı. Mitignde Fenerbahçe ve Beşiktaş formalı taraftarlar da nükleer santrali protesto etti. Mitinge Sinop'un dışında İstanbul, İzmir, Trabzon, Samsun, Ordu ve Ankara gibi çok sayıda ilden nükleer karşıtı vatandaş katıldı.

Mitingde konuşan Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Zeki Karataş, "Bugün burada 28 yıl önce gerçekleşen Çernobil faciasını anmak ve ülkemize yapılması planlanan nükleer santrallere karşı olduğumuzu göstermek için toplandık. Bize destek veren binlerce nükleer karşıtı vatandaşımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen Fukuşima nükleer santral kazası birçok şeyin değişmediğini bir kez daha gösterdi. Yine halk kaza sonrası bölgeyi boşalttı. Toprağa, okyanusa radyasyon geçti. Yine dünyanın bütün egemenleri, insanlar bir şey öğrenmesin diye canını dişine kattı. Yine radyasyon yiyen halklar oldu, börtü böceği sayan olmadı. Yıl 2011’di, ülkemiz yöneticileri nükleer santral kurma ısrarlarını yenilediler. Bekarlığın nükleerden daha riskli olduğunu dinledik, bakanlardan. Tüpgaz patlamasıyla nükleer santral patlaması arasında kurulan derin bağlantı, darbeci generallerin bile aklına gelmemişti" dedi. Karataş, şöyle devam etti:

"İşte böyle bir ülkede kurulmak istenen santralin patlaması bizleri şaşırtmamalı, endişelendirmeli. Bütün egemenler aynı hayallerindeki dünyayı kurduklarında artık hiç kimse insan formunda olmayacak. Sınırsız sermaye biriktirme hırsına kapılanlar dünyanın sonunu getirecek. İşte bu nedenlerdendir ki Sinop İnceburun mevkiini de içine alan 60 kilometrekarelik alanı yok etmek istiyorlar. Aralık 2013 tarihi itibari ile 10,5 kilometrekarelik alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na 36 ay süre ile devredilmiştir. 10,5 kilometrekarelik alanda deyim yerinde ise ormanlarımız, yaşam alanlarımız nefes almak için var olan alanlarımız traşlama dediğimiz yöntemle katledilmektedir. Onlar ise bu işe endüstriyel plantasyon sahasındaki planlı ormancılık faaliyetleri diyorlar. Varsın öyle desinler yalanlarına inanmıyoruz."

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cengiz Göltaş ise Sinop'un sözünü söylediğini belirtti. Kentin 2006 yılındaki nükleer karşıtı mücadelede yapılan ilk mitingden bu yana kararlılığını sürdürdüğünü ifade eden Göltaş, "Bu ülkede başka bir enerji mümkün, başka bir dünya mümkün diyenler. Çevresine, doğasına sahip çıkanlar ve bu ülkede yolsuzluklarla, rüşvetlerle enerji operasyonlarını yönetenlere karşı hayır, başka bir enerji mümkün diyenler bir aradayız. Bizler kongreler yapıyoruz, paneller düzenliyoruz. Sinop’a çok geldik. Nükleere neden karşı olduğumuzu biliyorsunuz. Bizler yenilenebilir enerji kaynakları derken, güneşi, rüzgarı, jeotermali işaret ederken, enerjiyi verimli kullanmak derken, biz insanı ile doğasıyla barışçı dost bir yaşamdan bahsederken, sizler aslında bizlerin sözlerinin hepsini biliyorsunuz. Ama bilmeyenler, rant lobileri var. Enerjiyi ticaretle kayra kasalarını doldurmakla kendilerini tanımlayan şirketlere endeksli, lobilere endeksli iş birlikçi siyasal iktidarlar var. Biz AKP iktidarının yıllardır ısrarla sürdürdüğü nükleer santral kurma girişimine karşı yaşamın her alanından bir araya gelen bu ülkenin namuslu insanları, bilim insanları, sanatçıları, yaşamın her alanında nükleer santrallerin bir ihtiyaç olmadığını, siyasal bir tercih olarak dayatıldığını savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların sonunda pandomim gösterisi yapıldı ve konser verildi. Miting olaysız sona erdi.

 

SİNOP'TA ONBİNLER AYAĞA KALKTI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.