1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK ÖZEL BİLGİLERİMİZİ DE SATACAK
SGK ÖZEL BİLGİLERİMİZİ DE SATACAK

SGK ÖZEL BİLGİLERİMİZİ DE SATACAK

SGK'nın sınırlama olmadan tüm gayri maddi hakları satabilmesinin önü açılıyor.

A+A-

Bütün vatandaşların sigortalılık durumu, geçirdiği rahatsızlıklara, gördüğü tedavilerinden kadınların adet görme bilgilerine kadar tamamen kişisel bilgilerini “gayri nakdi hak” yapmaya çalıştığı ortaya çıktı. Hükümetin, anayasayı çiğneyerek vatandaşların özel yaşamlarına ilişkin bilgileri pazara döküp satmasına bu yolla gizlice yasallık kazandırmaya çalıştığı belirlendi.

Hükümet işadamlarından toplayamadığı primleri toplamak yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gelir sağlamak için kurum kayıtlarındaki özel yaşama ilişkin, birçok dinde namahrem sayılan bilgileri geçen yıl ihaleyle satmıştı. Büyük tepki çeken satışın ardından SGK büyük bir sessizliğe gömülmüştü.

Radikal’den Hacer Boyacıoğlu’nun haberi, hükümetin geçen yıl anayasayı ihlal ederek yaptığı bu satışı yasallaştırmak için bir düzenlemeyi gündeme getirdiğini gösteriyor. Habere göre; SGK'nın hiçbir sınırlama olmaksızın sahip olduğu gayri maddi hakları 3. kişilere satabilmesinin önünü açan bir düzenleme yapılıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliğleri, SGK’nın talep ettiği “gayri maddi hakları” detaylı bir şekilde tanımlıyor. Buna göre, “patent, ticari marka, ticari unvan, tasarım ya da model gibi sınai varlıkların kullanım hakkı ile edebi, sanatsal eserlerin mülkiyet hakları ile ticari bilgi birikimi ve ticari sırlar gibi fikri haklar” gayri maddi hak olarak tanımlanıyor. TBMM’de konuyla ilgili tasarıyı görüşen alt komisyonun kabul ettiği 34. maddede de hiçbir sınırlama olmaksızın SGK’nın tüm gayrimaddi hakları satabileceği ifade ediliyor. Maddenin gerekçesinde de, SGK’nın sahip olduğu gayrimaddi hakları 3. kişilere satarak gelir elde etmesi için düzenlemenin getirildiği belirtiliyor.

34. madde, üst komisyonda da bu haliyle geçerse Türkiye’de herkesin kayıtlarını ve bilgilerini tutan SGK’ya çok geniş bir alanda “bilgi satış yetkisi” verilmiş olacak. SGK, bir süredir sağlıkta istatistiki niteliğindeki bazı verileri sağlık sektörü firmalarına satabiliyor. Bu konuda da 11 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan “Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmeliği” esas alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.