1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SAVCI ZEKERİYA ÖZ'DEN ŞOK EDECEK 17 ARALIK AÇIKLAMASI
SAVCI ZEKERİYA ÖZ'DEN ŞOK EDECEK 17 ARALIK AÇIKLAMASI

SAVCI ZEKERİYA ÖZ'DEN ŞOK EDECEK 17 ARALIK AÇIKLAMASI

"Maaşını milletin verdiği vergilerden aldığının ve Türk milleti adına yargı görevini yürüttüğünün idrakinde olan bir Cumhuriyet savcısı olarak karşılaştığım ve tarihimizin en büyük yolsuzluklarını barındıran soruşturmaları görmezden gelmediğim için bu hak

A+A-

HSYK 2'nci Dairesinin,eski Ergenekon, Balyoz ve 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu yürüten  Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Muammer Akkaş'ı haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden alması haberi bekleniyor olasada gündeme bomba gibi düştü. Bu 4 savcıdan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, bugün öğle saatlerinde Adliyeye gelerek mesai arkadaşlarıyla vedalaştı. Hakim ve savcıları ziyaret eden Zekeriya Öz, meslektaşlarıyla bir süre sohbet etti. Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde emekli genel kurmay başkanı İlker başbuğ dahil bir çok yüksek rütbeli subayı cezaevine gönderdiği sıralarda o dönemin başbakanı şimdi ki Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın büyük övgüler düzdüğü ve italyan temizeller savcısına benzettiği Zekeriya Öz yazılı bir açıklama yaptı.

AÇIKLAMA YAPACAĞIM DEMİŞTİM

 Veda ziyaretlerinin ardından adliyeden çıkan savcı Zekeriya Öz, hazırlamış olduğu yazılı basın açıklamasını gazetecilere dağıttı. Zekeriya Öz basın açıklamasını dağıtırken, "Size açıklama yapacağımı söylemiştim, bu yüzden yazılı açıklama hazırladım" dedi.  

 BANA HENÜZ YAZILI BİR BİLGİ GELMEDİ

Savcı Öz, gazetecilerin "Dünden bu yana değişen bir şey var mı?" sorusuna "Mutluyum" yanıtını verdi. Kararın kendisine ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Öz, "Bana konuyla ilgili herhangi bir bilgi gelmedi" diye yanıt verdi. Öz kendisini uğurlayan meslektaşlarıyla tokalaşarak aracına binip adliyeden ayrıldı.

'AÇIĞA ALINMAM 17 ARALIK OPERASYONU'

 Öz, yazılı açıklamasında HSYK 2'nci Dairesi tarafından açığa alındığını belirterek, "Kararın alınır alınmaz henüz yazılıp tarafıma tebliğ edilmeden hemen basına verilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Açıklamayı hazırladığım ana kadar elime bu konuda bir karar ulaşmadığı için ne ile suçlandığımı tarafıma verilmesi için HSYK'ya yazılı olarak başvurmuş bulunmaktayım. Ancak, 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonlarından sonra benim ve soruşturmayı yürüten diğer meslektaşlarım hakkında başta yürütme organının çeşitli seviyelerinde bulunan siyasi kişiler tarafından başlatılan ve hukuken nesebi gayri sahih olan sürdürülen linç kampanyasından da anlaşılacağı üzere açığa alınmamın 17 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk soruşturması olduğu malumudur" dedi.

zekeriya-oz-yolsuzluklari-gormezden-gelmedigim-icin-hukuksuz-islemlere-maruz-kaldim-dha-cf4ef3fee63a2e02fbf35d7f25eb4b1d-5-t-003.jpg

GÖREVİMİ YAPTIĞIM İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM

 Görevini yaptığı için huzurlu olduğunu belirten Öz, açıklamasına şöyle devam etti:
 "Maaşını milletin verdiği vergilerden aldığının ve Türk milleti adına yargı görevini yürüttüğünün idrakinde olan bir Cumhuriyet savcısı olarak karşılaştığım ve tarihimizin en büyük yolsuzluklarını barındıran soruşturmaları görmezden gelmediğim için bu haksız ve hukuksuz işlemlere ve linç kampanyalarına maruz kaldığımı biliyorum. Karşılaştığım ve görmezden gelmediğim yolsuzluklarla ilgili anayasamız ve kanunlarda yazılı kurallar çerçevesinde görevimi yaptığım için vicdanen rahat ve huzurluyum ve asla pişman değilim. Hakkımda algı operasyonları yürütenlerin aksine çocuklarımın, eşimin, ailemin, dostlarımın ve milletimin yüzüne, yüzüm kızarmadan rahatlıkla bakabiliyorum ve bakmaya da devam edeceğim."

090420141412106111213_2-001.jpg

'GÖREVİMİ YAPTIĞIM İÇİN ÖDEMEK ZORUNDA KALDIĞIM BEDELLER ORTADADIR'

 Öz, yasal haklarını arayacağını belirttiği açıklamasını şöyle bitirdi:
 "Yaklaşık bir yıldır sadece görevimi yaptığımdan dolayı ödemek zorunda bırakıldığım bedeller ortadadır. Bundan sonra hukukun tekrar işlemeye başladığı zamana kadar yolsuzluk soruşturmasının birinci muhatabı ve takipçisi bu suçun kendisinin maddi ve manevi varlığına karşı işlendiği milletimizin fertleridir. Şaşmaz bir vicdana sahip olan milletimin gönlünde ve gözünde açığa düşmektense, hukuksuz bir şekilde açığa alınmayı tercih ederim. Bundan sonra da hukuk çerçevesinde gerek iç hukukta, gerekse uluslar arası hukukta yasal tüm haklarımı aramaya devam edeceğimi belirtirim."

İŞTE ERDOĞAN'IN SAVCI HAKKINDA DAHA ÖNCE YAPTIĞI KONUŞMA

 

İŞTE TWITTER'DEN YAPTIĞI BOMBA AÇIKLAMA

1977004-zekeriya-oz-milletimin-hakkini-yedirmedigim-icin-gorevden-alinmam-sereftir-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.