1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonuna Çok Kızmış, seçimlere üç ay ...
Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonuna Çok Kızmış, seçimlere üç ay ...

Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonuna Çok Kızmış, seçimlere üç ay ...

Başbakan Erdoğan Manisa'da toplu açılış töreninde konuştu

A+A-

"BU TUZAK DIŞARIDA PLANLANDI"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunu geçireceği Manisa’da toplu açılış törenine katılarak son günlerde yaşananlarla borçlanma faizinin artmasına tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan, “Bunun bedelini kim ödeyecek? Bu çeteler, bu ihanet şebekesi. Toparlarız bunları merakınız olmasın. Bu tuzak dışarıda planladı. Ama siz sakın beddua etmeyin, kim olursa olsun siz dua edin” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'e uçakla geldikten sonra, iki gün kalacağı Manisa’ya helikopterle saat 14.30 sıralarında gelerek Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılış törenine katıldı. 'Türkiye seninle gurur duyuyor', 'Başbakan Erdoğan' sloganlarıyla kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, meydanı dolduranların sevgi gösterisiyle karşılaştı. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la birlikte meydandakilere el salladı. Erdoğan, “Manisa alimleriyle büyük bir şehir, evliyalarıyla büyük bir şehir. Bu büyük şehre bir büyük sıfatı da biz ekledik. Size söz verdiğimiz gibi Manisa’yı büyükşehir ilan ettik. İnşallah Manisa, 30 Mart yerel seçimlerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek için giriyor. Büyük Manisa’ya hayırlı olmasını niyaz ediyorum" dedi.

"ANA VE YAVRU MUHALAFET"


Ana ve yavru muhalefetin büyükşehire karşı çıktığını, ana muhalefetin de bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü hatırlatan Erdoğan, sonucun değişmediğini belirtti. Köylerin mahalle olacağını., buralara ilçe ve büyükşehir belediyelerinin hizmet götüreceğini ifade eden Erdoğan, "Köylerde kanalizasyon diye bir şey bilir misiniz? Artık köylerde kanalizasyonlar oluşmaya başlayacak. Çünkü Manisa’nın büyükşehir belediyesi, içme suyu ve kanalizasyon idaresiyle bunları yapacak. Köylerimiz foseptik çukurlarından arındırılmış olacak. Ana ve yavru muhalefetin medeni olmak gibi bir dertleri yok. Bizim şehircilikte yerel yönetimdeki deneyimlerimizle bunlar mukayese edilmez. İki gün Manisa’da misafiriz. Hem merkez hem de ilçelerde açılışlar yapacağız. Manisalılarla kucaklaşacağız. Bugün, bu açılış töreniyle Manisa’da yapımı tamamlanan 356 milyon TL’lik kamu yatırımını hizmete alıyoruz. Özel sektörü de eklediğimizde bu açılışla toplam 665 milyon TL’lik yatırım gerçekleştiriyoruz. Turgutlu, Salihli, Akhisar, Demirci’de olacağız. Oralarda da açılışlarımızı yapacağız. İki gün içinde toplamda 778 milyon TL’lik yatırımını tüm Manisa’ya kazandırmış olacağız” dedi.

ÜLKE NORMALLEŞTİ

Başbakan Erdoğan, çeşitli alanlarda Manisa’ya, görevdeki 11 yılda, 8 katrilyon (milyar) liralık yatırım yaptıklarını anlatatarak “Dertlisiniz, acılısınız biliyorum, Derdinizi de acınızı da paylaşıyorum, çünkü o acıyı derdi ben de bir baba olarak çok çektim. Biz gelene kadar yavrularımızın kitabını bile bulamıyorduk be. Geldik biz kitabı ücretsiz olarak dağıtacağız dedik, sıraların üzerine kitapları koyduk. Bizden öncekilerin aklı nerdeydi? Onların öyle bir derdi yok. Biz teksir saman kağıtlarıyla okuduk, kitap yoktu bizim dönemimizde. Çok çile çektik, çocuklarımız çekmesin istedik. Onun için kuşe kağıttan kitaplar hazırlattık. Türkiye’nin dört tarafında yavrularımız, bu kitapları ücretsiz alabiliyor. İmkanı olmayan yavrularımıza burs verdik ya. Kız, erkek öğrencilere. Parayı da anneye verdik, babaya değil.

Kardeşlerim bitmedi, üniversite öğrencilerimiz ne alıyordu. 45 liracık. Şimdi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalıyorsa 484 lira. Yılbaşından sonra bu rakam 500 liranın üzerine çıkıyor. Master öğrencilerine 580 lira, doktora öğrencilerine asgari ücret veriyoruz. Kızlarımız ayrımcılığa tabi tutuldu. 15 yıl nerdeyse yavrularımız başları örtülü diye okullara sokulmadı. Kimler vardı iktidarda. İktidarda olanlar bunun hesabını niye vermiyorlar. Biz sabır sabır dedik. Hamdolsun artık bu ayrımcılığı bitirdik. Şimdi artık yavrularımız okullarına başörtülü olarak giriyor mu. Başı açık olarakta giriyor mu. Ne oldu, ülke parçalandı mı, ülke normalleşti. Başı açık örtülüsü de şimdi aynı sınıfları paylaşıyor.

Rahatsız olan yok mu, onları biliyoruz. Ana, yavru muhalefet bunlar rahatsız. Ama şu anda ses çıkaramıyorlar. Çünkü bu milletin mayasında bu var da onun için. Katsayı dediler. Meslek Lisesi mezunlarına katsayı dediler. İnsaf ya. Neden. Ayağına bağlıyorsun bir taşı koş diyorsun. Nasıl koşacak. Ne oldu şimdi, katsayılar kalktı mı, kalktı. Şimdi tüm meslek lisesi mezunları isteği yere gitme fırsatına sahip. Daha güzel günler var önümüzde. Kamuya başı örtülü sokuluyor mu, şimdi giriyor. Ne oldu parçalandık mı, Bu ülkenin evladı değil mi o. Neden rahatsız oldunuz bundan. Artık normalleşen bir Türkiye var” dedi.

BU OYUNU BOZACAĞIZ


Başbakan Erdoğan, “Ama rahat durmadılar, Gezi olaylarıyla bir çalkalanma yaptılar. Yetmedi son günlerde bu olayı çıkardılar. Bu yapılanlar, salt AK Parti parti iktidarına karşı değil, bunlar bu millete karşıdır. Çünkü Türkiye büyüyor, güçleniyor. Güçlenmesi demek, milletin güçlenmesi demektir. Bunu hazmedemiyorlar. Bunun arkasında uluslarası güçler, içerideki taşeronları var. Bunun kimler olduğunu, taşeronların kimler olabileceğini sizler biliyorsunuz, tahmin ediyorsunuz. Bu oyunu da hep birlikte bozacağız, el ele vereceğiz. Durmadan usanmadan, tatlı dille konuşmak suretiyle inşallah şu kalan 90 günde AK parti iktidarının devamından yana bir tercih yapacağız. Ya millet, ya zillet diyorum. Evet, ya millet kazanacak, ya zillet kazanacak. Ne diyoruz, millet diyoruz. İnşallah bunu birlikte başaracağız” diye konuştu.

ATTIKLARI ADIMLAR, ÇAMURLAR FARKLI

Türkiye’deki yatırımlara da değinen Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal’den sonra bize kadar yapılan bir şey var mı. Bu kadar CHP iktidarları, MHP geldi ne gördünüz Bunlar dertli değil, bunların yapacağı işler değil bunlar. Biz sevdalıyız, biz bunu yaptık yapacağız. Ankara’dan bu tarafa doğru hızlı trenin inşaatı başladı. Toplam 641 kilometre Ankara İzmir yüksek hızlı tren projesini en kısa sürede tamamlanacak. Ankara İzmir arasını üç saatin altına düşüreceğiz. İzmir’de İZBAN’ı biz yaptık, belediye değil. Belediye yapamadı. İzmir’e özgün bir raylı sistemi kazandırdık. Manisa’ya kadar uzatma kararı aldık, en kısa sürede harekete geçiyoruz. Allah aşkına soruyorum, bu CHP buralarda ne diyecek. Bu şehri daha iyi mi yönetiriz diyecek. Ya siz mecliste büyükşehire karşıydınız, bunu hangi yüzle söyleyeceksiniz. Dürüst olmak gerekir.

İşte son günlerde bu kampanyada dikkat ediniz attıkları adımlar çamurlar farklı. Ne diyorlar? Büyük yolsuzluk operasyonu. Bunlara sadece şunu söyleyim. Temel ilke koyacağım. Biz yolsuzluğa bulaşan kim olursa olsun karşısında bizi bulur, bundan tavizimiz olmaz. Fakat çok ciddi bir iftira kampanyası da var. Maalesef devletin içinde yapılaşmaya giden bir örgüt, çete de var. Bunlar mahremiyet diye bir şey tanımıyor. İzlemekse izlemek. Dinlemekse dinlemek. Yapılan işlerde yargıda dürüst adım atan bütün yargı mensuplarını tenzih ediyorum, ama maalesef belli bir örgüt anlayışı içerisinde, görev alanının dışına çıkarak bazı medya gruplarını da içine alarak masum insanları karalamak isteyen yargı mensupları var. Oradan da bu tür servisler yapılıyor. Hiçbir savcı medyayla işbirliği yapamaz. Polisin de ama maalesef orada da bunlar var Bu tür servis ordan da yapılıyor. Bir bakıyorsun hiçbir günahı olmayanlar bunla suçlanıyor.

SAVCI KİME HİZMET EDİYOR


Bir savcının başsavcısı görevini kendisinden alıyor. Sen sana verdiğim talimatı niye yerine getirmedin diyor, bana bunu niye göstermedin, sen bunu niye yapmadın? Hemen o yandaş medya, malum savcıya sahip çıkıyor. Allah aşkına o savcı da adliye sarayı önünde bildiri dağıtıyor. Marjinal örgütlerin militanları gibi adliye sarayının önünde bildiri dağıtıyor. Sen kime hizmet ediyorsun? önce bunu bilelim, tanıyalım. O savcı kime hizmet ediyor? Gün ola harman ola. Suç duyurusu yapıyorum. HSYK’ya suç duyurusu yapıyorum bakalım ne yapacak. Ama bu arada HSKY’ya da söylüyorum, sizler de adli kollukla ilgili olarak Danıştay’daki süreci etkileme hakkına sahip değildiniz. Siz de dürüst hareket etmediniz. Anayasanın 138’inci maddesini çiğnediniz. Hangi kurum olursa olsun bunu yapamazsınız, ama siz bunu yaptınız. Hak er veya geç yerini bulacaktır. Biz bu makamlarda faniyiz, baki olan Allah’tır. Baki olan bu kubbede kalacak hoş sedadır, hizmet, eserdir. Biz bu makamlarda ilelebet kalmayacağız. Milletimiz emaneti alırsa hizmete başka yoldan devam ederiz. Vademiz dolduğunda bu dünyadan çekip gideceğiz. Ama biz öldükten sonra kapanmayacak eserlerimiz sayesinde bir amel, hayır defteri bırakmak istiyoruz.”

TOPARLARIZ BUNLARI MERAKINIZ OLMASIN

Başbakan Erdoğan, konuşmasının devamında birlik berabelik çağrısı yaptı, şöyle devam etti:

“Biz istiyoruz ki, ülkemizde birlik beraberlik olsun, bizden sonra bugünkü gibi özgür bağımsız demokratik bir ülke olsun. Türkiye bizden sonra milli iradenin egemen olduğu bir ülke olsun. Türkiye dışında bu planlanan bu alçakça projenin taşeronluğunu Türkiye içinden de bazı örgütler, bazı medya, sermaye çevreleri üstlendi. Biz istiyoruz ki 11 yıldır ülkemiz nasıl büyüyorsa büyümeye devam etsin. 11 yıldır bizim derdimiz böyle bir Türkiye’nin inşası içindir. Biz kendimiz, partimiz, belli bir şehir, bölge için değil 780 bin km için 81 vilayet için çalışıyoruz. Tamamı için huzur refahı istiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Bizde ayrım yok.

CHP, MHP, Kürt, Türk Çerkez diye ayırmıyoruz. Biz, Yunus’un’un diliyle Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Yola çıkarken bir şey daha dedik, tek millet dedik, iki tek bayrak dedik, üçüncüsü tek vatan diyoruz. Dördüncüsü tek devlet diyoruz. Böyle bütünleşeceğiz. İstikrarla büyüyen bir Türkiye var. Yolsuzlukların olduğu bir Türkiye olsa, 79 senede 6 bin 100 km yol yapılmışken, 10 senede 17 bin km bölünmüş yol yapılabilir miydi?

79 senede 230 milyar dolar milli geliri olan bir Türkiye 10 senede 800 milyar dolara milli gelire yükseltebilir miydi? Ziraat, Halk, Vakıf Bankası görev zararı yazıyordu. Şimdi hepsi kar ediyor. Yolsuzluk olsa bunlar olur muydu? Devletin borçlanma faizi yüzde 60, şimdi 6-7, bu olaylarla yukarı doğru tırmandı. Bunun bedelini kim ödeyecek? Bu çeteler bu ihanet şebekesi. Toparlarız bunları, merakınız olmasın. Yani MHP, yavru CHP, DSP onlar borçlandı biz ödedik. Merkez Bankası 136 milyar dolar döviz rezervine çıkabilir miydi yolsuzluk olsa? Daha güçlü olacağız inşallah hiç endişeniz olmasın. Rekorlar kıran emin adımlarla geleceğe ilerleyen bir Türkiye var. 26 havalimanı şimdi 52 tane havalimanı var. Bunlar durup dururken olmadı be. Biz geldik.”

BEDDUA ETMEYİN DUA EDİN DUA

Başbakan Erdoğan, “Büyüyen Türkiye birilerini rahatsız etti, faiz, kan, savaş lobilerini rahatsız etti. Onlar şehit gelsin istiyorlardı zil takıp oynayalım diyorlardı. İşte bu lobiler terör, savaş, kaos lobisi benim güzel ülkemi karıştırmak, operasyon yapmak bu aziz milletimin kutlu yürüyüşünü durdurmak istiyor. Burada acı olan, Türkiye için de bir takım çevrelerin örgütlerin bu kirli saldırıda görev almış olmalarıdır. Bu tuzak dışarıda planladı. Ama siz sakın beddua etmeyin, kim olursa olsun siz dua edin dua. Beddua kavramı var ya. Bedduaya lanet duaya davet, bize yakışan budur. Biz buna inanıyoruz, Müslüman o kimsedir ki, elinden ve dilinden diğer müslümanların emin olduğu insan. Biz böyle bakacağız. Asla insanlara bu noktada beddua etmeyeceğiz. Şu karşımdaki onurlu gururlu millet bu idrakin içerisindedir” diye konuştu.

TOPLU AÇILIŞI YAPTI


Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, beraberindeki bakan ve heyetle birlikte 778 milyon 158 bin 655 TL tutarındaki 154 tesisin toplu açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi. Açılışı yapılacak tesislerden 441 milyon 134 bin 122 TL tutarındaki 101 proje kamuya, 337 milyon 24 bin 533 TL tutarındaki 53 yatırım ise özel sektöre ait bulunuyor.

AÇILIŞ TÖRENİNDEN NOTLAR

Toplu açılış töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda polisler tarafından geniş güvenlik önlemi alındı, protokol yerinde, sivil savunma ekipleri tarafından kimyasal ölçümü yapıldı. Vatandaşlar, arama noktalarından geçirilip meydana alındı. Meydana, “ZAMAN bir TARAF’larda pusu kuranlara BUGÜN seni yedirmeme ZAMAN’ı”, “Manisa’ya hoş geldiniz”, “Bizim Başbakanımıza olan sevgimiz, anayasanın ilk üç maddesi gibidir” yazılı pankartlar açıldı. Meydanın ön tarafına bayanlar, arka tarafa ise erkekler alındı. Tören öncesi yöreye ait şarkılarla eğlenildi. Meydana gelen vatandaşlara Türk ve AK Parti bayrakları dağıtıldı. Başbakan Erdoğan, tören öncesi helikopterle meydan üzerinde tur attı.

7 TGB’Lİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada, Manisa Emniyeti, toplu açılıştan önce saat 13.30’da TGB üyesi 7 genci, önlem olarak gözaltına aldı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İşçi Partisi İl Başkanı Erdem Özdemir’le birlikte emniyet müdürlüğü ek binasına gitti, gençlerin durumuyla ilgili bilgi aldı, uygulamayı, insanların kafasındaki fikirlere ipotek koyma olarak değerlendirdi.


TURGUTLU’DA ORHAN BABALI AÇILIŞ TÖRENİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa merkezdeki toplu açılış töreninin ardından Turgutlu’daki Orhan Polat Yağcı İlkokulu’nun açılış törenine geçti. Erdoğan Turgutlu’ya eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte geldi. Açılışa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Ak Parti Manisa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi, Milletvekilleri Recai Berber, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Uğur Aydemir ve sanatçılar Orhan Gencebay, Volkan Konak, Nükhet Duru, Alişan, Kutsi, Cengiz Kurtoğlu, Ece Erkan, Selda Bağcan, Mustafa Sandal, Zerrin Özer, Hande Yener de katıldı. Başbakan Erdoğan’ın Turgutlu’da katıldığı toplu açılış töreninde en çok 'Giden Gitsin Sen Bize Yetersin’ pankartı dikkat çekti.

Erdoğan, yaptığı konuşmada Manisa’da iki günlük ziyaretinde toplam 778 milyon liralık yatırımların açılışını yaptığını belirterek, "23 milyon lira tutarındaki 9’u kamuya, 7’si özel sektöre ait 16 eser ve yatırımın açılışını yapıyoruz. Tüm bu yatırımların hayırlı olmasını diliyorum. Bakanlık ve belediyeye teşekkür ediyorum. Buraya gelmeden önce merkezde yaklaşık 356 milyon liralık ve 309 milyon liralık özel sektör açılışını yaptık. Salihli, Akhisar ve Demirci’de açılış yapacağız. 2 günde toplam 778 milyon liralık eser ve hizmeti kazandıracağız" dedi.

BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ


Turgutlu ilçesine yatırımların devam ettiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Turgutlu’ya 30 milyon liralık 10 bin seyirci kapasiteli stat kazandıracağız. 2014 yılında başlayıp 2016 yılında bitecek. 2.5 milyon Lira olan Turgutlu Gençlik merkezi yapımı sürüyor. Manisa’ya söz verdiğimiz gibi büyükşehir statüsü kazandırdık. Ana muhalefet belediyecilik nedir bilmez. Diğeri de bilmez. Ama belediyecilik bizim işimiz. Bu kardeşiniz İstanbul’un belediye başkanlığından geliyor. İstanbul’da neler yaptığımız belli. Biz İstanbul’u CHP’den aldık. İstanbul’u çöpten, hava kirliliğinden temizledik. Haliç’i temizledik. Bunlarla mesaj vermek istiyorum. Bizden önceki bu zihniyetler kirliydi. Çöp dağları İstanbul’u rezil etmişti. İstanbul’umuzu susuz bırakmıştı. Bizim dönemimizde İstanbul’a 180 kilometre su getirdik. Sorunu çözdük. Şimdi tertemiz İstanbul. Hava kirliliği kalmadı. Bizden önce Türkiye’de 9 vilayette doğalgaz vardı. Şimdi 72 vilayete var. İnşallah 2 yıl içinde 81 vilayetin tamamı halledilecek."

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

Başbakan Tayyip Erdoğan, konuşmasının geri kalan kısmında gündemdeki yolsuzluk ve rüşvet olaylarına değindi. Ak Parti hükümetine yönelik çeşitli operasyonların olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son günlerde hükümetimize demokrasiye, milli iradeye karşı yeni bir saldırı başlatıldı. Milletimiz saldırının asıl niyetini görüyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. İlk günden beri işin aslı belli olmadan malum medya bir algı oluşturdu. Bir algıyla operasyonu başlattılar. Gizli bilgileri medyaya verdiler. Yani bir suç sabit olmadan kimseyi lekeleyemezsiniz. Onu suçlu duruma düşüremezsiniz. Baştan rüşvetçi ve yolsuzluğa karıştı diye itham edemezsiniz. İşte bunu yaptılar. Başsavcıya özellikle tebrikler sunuyorum. Ben sana verdiğim yapılması gereken görevi ’hukuk içerisinde yapmadım’ dedi ve ’getir dosyaları’ dedi. Sonra savcı kalktı adalet sarayının önünde medyayı da toparladı. Gençlik yıllarımızda marjinal grupların bildiri dağıtma işleri olurdu. Şimdi öyle bildiri dağıttı. Sen savcı mısın yoksa o günlerdeki gibi bir örgütün elamanı mısın? Nesin? 2 yıldır gizli tuttukları böyle bir operasyonu seçimlere 3 ay kala ortaya çıkarıyorlar. Üstüne de terör örgütü gibi ithamlarda bulunuyorlar."

Sokaklardaki ’hükümet istifa’ gösterilerine de değinerek Başbakan Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

"Bu operasyonlarda taşeronlar var. Malum medya var. Kendilerine vazife verilmiş CHP, MHP yönetimi var. En son sokakları da bu işin içine katmak girişiminde bulundular. Kadıköy ve Taksim’de insanları sokağa dökeceklerdi. Ne oldu? Artık dökemiyorlar. Türkiye çok boyutlu ve çok yönlü saldırı ile karşı karşıya. Onlar ne yaparsa yapsın kafanıza takmayın. Türkiye güçlü bir Türkiye. Yolsuzlukların olduğu bir Türkiye’de Ziraat, Halk ve Vakıf Bankası güçlü birer banka haline geldi. Halkbank göreve geldiğimizde 1 milyar doların altındaydı şimdi 25 milyar dolar. Türkiye’nin IMF olan borcu 23 milyar dolardı. Kimler vardı MHP, CHP’nin yavrusu DSP, ANAP. Şimdi onlar borçlandı biz onları ödedik. IMF’ye 14 Mayıs’ta borç bitti. Şimdi IMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğiz. Türkiye yolsuzların olduğu bir ülke olsaydı borçları ödeyebilir miydi?"

BİZİM GÜCÜMÜZ HALKTIR

Başbakan Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara prim vermeyeceklerini dile getirerek, “Biz bugüne kadar devletin malını yedirmedik. Asla müsaade etmeyiz. Halep ordaysa arşın Türkiye’de üretilen eserlerdedir. Kararlı bir şekilde bu yolculuk sürecek. Bunlara da prim vermeyeceğiz. Bizim gücümüz haktır. 2 seçenek var. Ya millet ya zillet. Millet kazanacak. İşte milletim bu oyunu da bozacak. 30 Mart’ta altüst edecek. Saldırılara dur diyecek" dedi.

BUNLAR TERÖR ÇETESİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasında son bir yıldır şehit haberlerinin gelmediğini dile getirerek, çözüm süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Türkiye 30 yılını terörle mücadeleyle geçirdi. Bir yıldır Turgutlu’ya şehit haberi geliyor mu? Bundan rahatsız olanlar var. Çünkü istiyorlar ki şehit de gelsin, prim yapalım. Böyle bir şey olur mu? Bunlar terör çetesi. Bunlar korsan. Devletin içindeki paralel yapılanmadan istifade etmek suretiyle ülkemize karabasan gibi çöktüler. Milyarca kaynak gitti. Şimdi tam manasıyla gergi dönüyor. Terör bitmesini isterken birileri bunu engelledi. Türkü, Kürt, Lazı, Abazı, Boşnağı ile hiçbir vatandaşı ayırt etmeksizin 76 milyonu ile biz beraberiz kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Çözüm sürecini başarılı bir şekilde sürdüreceğiz. Ayrıma fırsat olmayacak. Ayrımcılık olmayacak. Yola çıkarken şunu söyledik. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İnşallah bu vatan uğruna nasıl ecdadımızın canını verdiyse bizde her şeyi ile bu can bu tende oldukça hizmet edeceğiz."

Başbakan Erdoğan daha sonra projelere katkıda bulunan Ali İhsan Demiröven ile Orhan Polat Yağcı’ya ve Orhan Gencebay’a plaket verdi. Başbakan Erdoğan, beraberindeki bürokratlar ve sanatçılar ile birlikte toplu açılıştaki eserlerin kurdelesini kestikten sonra, Orhan Polat Yağcı İlkokulu’nu inceledi. Başbakan Erdoğan okul çıkışında satranç takımı dağıttı.

1 MİLYON LİRAYA MAL OLDU


Ünlü sanatçıların yapımcılığını yapan Orhan Polat’ın ismine yapılan ilkokul 2013-2014 eğitim öğretim yılında hizmete girdi. 12 derslikli 400 öğrenciye hizmet veren okul yaklaşık 1 milyon liraya mal oldu. Okul, sanatçı Orhan Gencebay’ın son albümü ’Bir Ömür’ isimli albümünden elde edilen gelir ile yapıldı.

Törende ayrıca, Yunus Emre Rekreasyon alanı, CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi, Hasan Üzmez Ortaokulu, Dalbahçe Köyü İlkokulu, Rotary İlkokulu’ndaki spor salonu, İnci Üzmez Teknik Lisesi Spor Salonu, Karaçalı Deresi Taşkın ve Rusubat Kontrollü Projesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaptırılan 282 konut ve sosyal tesisin açılışı yapıldı. 

dha/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.