1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. RUS KRİZİ İLK ÖNCE ONLARI VURDU
RUS KRİZİ İLK ÖNCE ONLARI VURDU

RUS KRİZİ İLK ÖNCE ONLARI VURDU

Rusya ile ilgili ne zaman bir kriz olsa ilk mağdurları onlar olur.

A+A-

Düşürülen Rus uçağının ardından meydana gelen krizden türkiye'de etkilenmeyen yok gibi. İlk somut darbe TL'nin değerine gelse de, domates üreticisi ve ihracatçıları kadar olmadı.

UZUN TIR KUYRUKLARI

Rusya pazarına yola çıkan binlerce ton domates gümrük kapılarında kaldı. üreticinin ihracatçılara sevkettikleri binlerce ton domates ise bekliyor. Toplayıcısından fidecisine kadar sektör şimdiden büyük bir darboğaza girdi. Geride nereye satılacağı meçhul milyonlarca kilo domates dallarında bekliyor. Özellikle Antalya Bölgesinde tarlada serada domatesini Rus pazarına ihraç edenleri büyük kriz bekliyor. Kriz kış mevsimine denk geldiği için Turizmciler ve emlakçılarda gelecek sezonu kara kara düşünüyor.

ZORDALAR

Rus savaş uçağının sınırlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından yaşanan gerginlik Rusya’ya yaklaşık 1 milyar dolarlık yaş meyve-sebze satan üreticileri zora soktu. Rusya’nın Türkiye’den giden yaş sebze ve meyveleri gümrük kapılarında bekletmesiyle üreticiler çareyi Irak pazarına yönelmekle buldu. Krizden sonra 2 TL’nin üzerine çıkan domates fiyatları 1,5 TL’ye kadar geriledi.

BİR AN ÖNCE BİTSİN

Karaçulha Mahallesi’ndeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Toptancı Halindeki komisyoncular ve domates üreticileri iki ülke arasındaki gerginliğin bir an önce son bulmasını umut ediyor.Sözcü'nün Cihan Ajansına dayandurdığı habere göre, Yaşanılan sıkıntılardan dolayı ürünleri gümrük kapılarında bekletilen komisyoncular, borçlarını nasıl ödeyeceklerinin derdine düştü.

TIR'LARI ALMIYORLAR

Toptancı Halinde komisyonculuk yapan Bayram Viran, yaşanan uçak krizinden sonra Rusya’nın gümrükte bir takım denetlemeler ve kontroller yaparak içeriye TIR’ları almadığını ileri sürdü. Rusya’ya gönderilen malların gümrükte bekletilmesinden dolayı Rusya’ya şuanda paketleme işinin durduğunu belirten Viran, “Rusya’nın TIR’ları gümrükte bekletmesinden ötürü üretilen domatesleri paketleyip iç piyasa ve Irak pazarına gönderiyoruz. Şu anda yaşanan sıkıntının giderilmesi için yetkililer bir an önce çözüme ulaşmalı. Çünkü Rusya pazarında ihracata devam edilmesi bizim için artı” dedi.

RUSYA PAZARI TÜRK TARIMI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye tarımı için Rusya pazarının önemine dikkati çeken Viran, domates, narenciye, sebze ve meyve ürünlerinin hepsinin Rusya pazarına gittiğini söyledi. Fethiye bölgesinde Rusya pazarına en çok domatesin gittiğini belirten Bayram Viran, “Yapmış olduğumuz domateslerin yüzde 90’ını Rusya’ya gönderiyoruz. Bundan dolayı bizim için önemli bir pazar” şeklinde konuştu.

UÇAK KRİZİ DOMATESİN FİYATINI DÜŞÜRDÜ

Komisyoncu Bayram Viran, Rusya’yla yaşanan uçak krizinden önce domatesin fiyatının 2 TL olduğunu yaşanan olaylardan sonra bu fiyatların 1,50 TL’ye gerilediğini ifade etti.

kaynak sözcü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.