1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. RIZA SARRAF'A VERİLEN ÖDÜL TÖRENİ İÇİN BOMBA İDDİA
RIZA SARRAF'A VERİLEN ÖDÜL TÖRENİ İÇİN BOMBA  İDDİA

RIZA SARRAF'A VERİLEN ÖDÜL TÖRENİ İÇİN BOMBA İDDİA

Gündeme bomba gibi düşen törene ilişkin tepkiler hala bitmedi. Ödül töreninde ortaya çıkan fotoğraf karesi için bomba iddialar var

A+A-

Cuma Hikmet

AKP'li  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve AKP Genel başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Erdoğan'ın da bulunduğu törende 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunda rüşvet ses kayıtları ortaya çıkan, daha sonra Erdoğan'ın atadığı hakim ve savcılar tarafından yetersiz delil gerekçesi ile serbest bırakılan İran Asıllı Rıza Sarraf'a ihracatçı ödülü verenler açıklamada bulundu.

BAKAN ZEYBEKÇİ'NİN HABERİ VARDI İDDİASI

Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada "Bilseydim o karede yer almazdım" derken, Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Reza Sarraf'tan rüşvet ve servet değerinde saat hediye aldı iddilarının ardından istifa eden Zafer Çağlayan'ın yerine Ekonomi Bakanı olan Zeybekç," Vicdanen rahatım" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği törende Rıza Sarraf'ın şirketi Volgam'ın ödül almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Zeybekci, 'Bahsi geçen şirket birinci olmuş. O ana kadar bilmiyorduk, bilseydik ne olurdu bilmiyoruz. Ekonomi Bakanı olarak vicdanen rahatsız olmadım' dedi.

SARAYDAN BİR DANIŞMAN ORGANİZE ETTİ İDDİASI

59231_65581_22062015171952_2.jpg

Siyasi kulislere bomba gibi düşen ödül töreninde, ödül alanları alkışlayanlara eşlik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sessizliğini korurken, törende tartışma yaratan karenin Kurtulmuş ve Bakan Zeybek'e kumpas olarak kurulduğu ileri sürülüyor. AKP'ye yakın kaynaklar olayın önceden planlandığını emrin ise saray danışmanlarından birinin verdiğini iddia ediyorlar. Bir başka kaynak ise Numan Kurtulmuş'un gerçektende kumpasa geldiğini,Bakan zeybekçi'nin ise durumdan haberdar olduğunu ileri sürüyorlar.

KUMPASA KİM GETİRDİ

59231_65581_22062015171952_4.jpg

Numan Kurtulmuş : "Bu isme ödül vereceğimi biliyor olsaydım o karenin içerisinde yer almazdım"

KAYDINI YAPTIRIRKEN AÇIKLAMA

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM'ye gelerek milletvekili kaydını yaptırdı. Numan Kurtulmuş kayıt sonrası Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği törende Rıza Sarraf'a ödül verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş," Dün ödül törenine gittiğimiz zaman daha doğrusu toplantıya gittiğimiz zaman kime ödül vereceğimizi, kime hangi bakanın ödül vereceğini bilmiyorduk. Sahneye bakanlar olarak davet edildik.

NUMAN KURTULMUŞ'TAN ORGANİZSYON SİTEMİ

Davet edildikten sonra zannediyorum 10'ar kişi, 78 şirkete ödül verildi. Benim bulunduğum süreçte 10 şirketin temsilcilerinin isimleri okundu. Ben hayatımda hiç görmediğim bundan sonra da yolda görsem tanır mıyım, tanımaz mıyım...? Bilmediğim bir isim ile o anda bir oldu-bitti ile karşılaştık. Keşke bu töreni düzenleyenler kime ödül vereceğimizi bize önceden söylemiş olsalardı. Eğer önceden bu isme ödül vereceğimi biliyor olsaydım o karenin içerisinde yer almazdım. 

BU FOTOĞRAFTAN DOLAYI RAHATSIZIM

Bu fotoğrafın ortaya çıkması inanın ki herhalde en çok bana rahatsızlık vermiştir. Dolasıyla keşke bu organizasyonu yapanlar bunları önceden ayarlamış olsalardı ve bu karenin içerisinde yer almasaydık" dedi. Kurtulmuş'un bu sözlerinde gerçeklik payı ne kadar bilinmiyor. Ancak ileri sürülen iddialar, Kurtulmuş'un o kareye özellikle sokulduğunu, Reza Sarraf'ın kamuoyu vicdanında aklanması algısı yaratılması için resmen kumpas kurulduğu şeklinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.