1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. REHİNELER CANLI KALKAN
REHİNELER CANLI KALKAN

REHİNELER CANLI KALKAN

Ankara Türkmenlerin yardım çağrısına cevap vermiyor.

A+A-

Ankara, IŞİD’in Türkmen vilayetlerini ele geçirmesine karşı sessiz kaldı. Musul’dan kaçan Türkmenler için Ankara’nın göndermek istediği yardım Türkmenlere ulaşamadı. Telafer’den kaçan yüz binlerce insan için de Türkmenlerden çağrı geldi. Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu Hazım Devlet, “Bize gelen yardım yok” dedi ve hem Ankara’dan hem de Bağdat Büyükelçiliği’nden yardım istediğini ancak yardımlarla ilgili somut bir taahhüt olmadığını söyledi.

Telafer’in de IŞİD tarafından ele geçirilmesinin ardından gözler 6 gün önce Musul’da aynı örgüt tarafından başkonsolosluğu basılıp, 80 yurttaşı rehin alınan Türkiye’ye çevrildi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Ankara her yazılı ve sözlü açıklamasında Türkmenlere her türlü desteğin verildiğini yinelemesine karşın Türkmenlerden tersi açıklamalar geldi.

Açıklanmayan yardımlar

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, önceki gün yaptığı açıklamada, AFAD aracılığıyla, Türk güvenlik güçleri tarafından Musul’dan kaçanlara yardım ulaştırıldığını söylemişti. Koru, bazı gıda yardımlarının yerinde alım ile yapıldığını, bazı yardımların da Türkiye’den gönderildiğini açıklamış ancak detay vermemişti. Koru, AFAD’ın 11 Haziran’dan bu yana yardım için çalıştığını söylerken, AFAD’dan yardımlarla ilgili bir duyuru gelmedi. Kriz masasından yapılan açıklamada da Türkmenlerin çağrılarına karşın yardımlara hiç değinilmedi. Üst düzey bir yetkili yardımlarla ilgili şu bilgiyi verdi: “Musul’dan ve Telafer’den kaçanlara yardım ulaştırılması için sürekli toplantı yapılıyor. İnsani yardımların yanı sıra tıbbi malzeme gönderilmesi hedefleniyor. Ancak başkonsolosluk çalışanlarının durumu nedeniyle yardım ulaştırılamıyor.”

Türkmen varlığı tehlikede

Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Türkiye’den bekledikleri yardımı alamadıklarını belirterek “Bu, tarihi sorumluluktur. Irak’ta Sünni-Şii çatışması var ama Telafer’deki saldırının nedeni onlar Türkmen olduğu için. Önlem alınmazsa gelecekte Irak’ta Türkmen varlığından kimse söz etmesin” dedi. Salihi, sonuna kadar savaşacaklarını ve Türkiye’den acil yardım istediklerini belirtirken Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu Hazım Devlet de Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, şu mesajları verdi:

“Dün (önceki gün) akşam başlayan çatışmalar sabaha kadar sürdü. Şu an durdu. Bugün şehre silahlı gruplar girdi. Onlarca yüzlerce ölü var sokaklarda. Telafer’den 200 bin kadar insan Güney’e Sincar’a doğru ilerliyor. Benim ailem dört ayrı yerde. Türkiye’den acil yardım bekliyoruz. Yardım talebini dün de ilettim. Hem büyükelçiye, hem Ankara’ya durumu dün de aktardım. Ancak ne Sincar’dakilere ne Musul’dakilere gelen yardım yok.” Devlet, Şii aşiret liderlerinin Peşmerge ile anlaştığını ancak peşmergenin koruma sağlamadığını da belirtirken “Silahlı gruplarla biz çatışıyoruz. Telafer’de yaşlılar ve çatışanlar haricinde kimse kalmadı. Ölü ve yaralılar sokaklarda, evlerde ” dedi.

‘Rehineler canlı kalkan’

MHP milletvekili Sinan Oğan da Türkmenlerin, Sincan, Doha, Rabia’ya doğru kaçtığını ve Telafer’i büyük ölçüde terk ettiğini belirterek “Rehineler şu anda canlı kalkan. Anlaşılıyor ki rehineler yüzünden Ankara’nın eli kolu bağlı” diye konuştu. Oğan, Türkiye’nin Türkmenler için askeri bir yardımda bulunamadığını belirterek “Bari insani yardımda bulunsun” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.