1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polisten Başbakana ve Vali'ye yanıt
Polisten Başbakana ve Vali'ye yanıt

Polisten Başbakana ve Vali'ye yanıt

Başbakan Erdoğan, polise sahip çıktı, İstanbul Valisi Mutlu ise Gezi direnişçileri için “Bir gönül için bin özür dilerim” dedi. Polisten Başbakana da, Vali'ye de tokat gibi yanıt geldi.

A+A-

Sosyal medyada bulunan “Polis Kürsüsü” adlı hesaptan Başbakan'a ve Vali'ye yanıt gecikmedi.

BAŞBAKAN'A: EĞER POLİSE SAHİP ÇIKMAK İSTİYOR İSENİZ

Polisler Başbakan'a atfen şunları yazdı:

“Sayın Başbakanımız;
09 Haziran 2013 tarihinde Adana Şakirpaşa Havaalanı'nda kendisini karşılayan vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Bu polis kimin polisi? Bu polis Türk polisi, bu polis bu milletin polisi." dedi.

Başbakan Erdoğan, "Bunlar bu milletin polisidir bu milletin içerisinden çıkmıştır. Bu milletin asayişi, güvenliği için mücadele ediyorlar." dedi.

Uçakla Adana Şakirpaşa Havaalanı'na gelen Başbakan Erdoğan, burada kendisini karşılayan vatandaşlara seslendi. Polise yapılan eleştirilere de değinen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sevgili kardeşlerim; bu ülkede hedefler saptırıldı. İşte bakıyorsunuz ana muhalefetin haddini bilmez bir milletvekili çıkıyor, genel başkanından tutun aşağı doğru büyük bir çoğunluğunda aynı kafa var. Benim polisime saldırıyor, hakaret ediyor. Yani bu polis kimin polisi? Bu polis Türk polisi, bu polis bu milletin polisi. Bir başkomiserimizi şehit ettiler. Ama ahlaki değerlerden nasibi almamış olanlar, onların mensupları twit atıyorlar. Hatay'da ölen gençle ilgili olarak intikamın alındı diyorlar. Bunlar artık bu denli haddini aşmış olan bir siyasi parti. Kardeşlerim biz bunlara aldırmayacağız ama polisimizi de bunlara yedirmeyeceğiz. Bunlar bu milletin polisidir bu milletin içerisinden çıkmıştır. Bu milletin asayişi, güvenliği için mücadele ediyorlar. Bu meydanları anarşistlere, teröristlere mi bırakacaktık? Neyin mücadelesini veriyorlar? Bu polisimiz onun koruma mücadelesini veriyor. Ben Adana'da şehit olan başkomiserime Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine sabırlar diliyorum. Telefonla görüştüm, kendilerine başsağlığı temennilerimi bildirdim. Tabi hamile olan eşi geride böyle bir yavruyu da bıraktı. İnşallah sabırla onlarla da geleceğe yürüyecektir. Ben Anadalı kardeşlerime gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Tekrar geleceğim. Adana'ya dev Adana mitingi için geleceğim. Bu bir yoldan geçerken selamlamaydı. Gününüz kutlu olsun. Geleceğiniz mutlu olsun."

"SAYIN BAŞBAKANIMIZA ARZ EDİYORUZ"

Eğer Polise sahip çıkmak istiyor iseniz,

1-) 12 Kasım 2012 tarihinde kurulan EMNİYET SENDİKASI önündeki yasal engelleri kaldırıp, sendika sebebiyle ihraç olmuş Polisleri, göreve başlatmalısınız, açılan tüm soruşturmalar, iptal edilmelidir.

2- ) 2007 yılında söz verdiğiniz gibi, Polisin onlarca yıldır talep ettiği 3600 EK GÖSTERGEYİ verirsiniz.

3-) 2007 yılında söz verdiğiniz gibi, Polisin de memur olduğunu, hatırlayarak, memur gibi haftada 40 saat üstü çalışmamasına izin vermezsiniz.

4-) 2007 yılında söz verdiğiniz gibi, Polis, haftada 40 saat üstü çalışmak zorunda ise, her yapılan fazla çalışma saatinin karşılığını ya ücret olarak ya da izin olarak verirsiniz.

5-) 2007 yılında söz verdiğiniz gibi, Polis Merasim Talimatnamesi, Emniyet Disiplin Tüzüğü, Emniyet Teşkilatı Kanunu gibi mevzuatta reform gerçekleştir ve Avrupa Standartlarında düzenlemelere yer verirsiniz.

Sayın Başbakanım; Yukarıdaki maddeleri gerçekleştirmeden, Polisi sahip çıkmış olamazsınız.. Maalesef, inandırıcılığınızı kayıp edersiniz.. Ülkemizin başbakanına SÖZÜNDE DURMAK YAKIŞIR !

VALİ POLİSLERDEN DE ÖZÜR DİLEYECEK Mİ?

Açıklamada İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya yönelik ise şunlar yazıldı:

“Peki; Halkla karşı karşıya getirip emir verip daha sonra emrinizin arkanızda durmadığınız polisi halkın nefretini kazandırdığınız, İnsan haklarına aykırı olarak çalıştırdığınız, kaldırımda çimlerin kalkanların üzerinde dinlendirdiğiniz, kumanya olarak çeyrek ekmek arası kaşar ve salam verdiğiniz, 10 günü aşan bir süredir tüm İstanbulda 12/12 çalıştırdığınız sizin personeliniz olan POLİSLERDEN de özür dileyecek misiniz?

Valinin tweetleri;

-İki saat uyudum ve uyuyamadım. Sıcak yatakları yerine Gezi Parkı'nda yatan bu ülkenin gençlerine selam vermek için ayaktayım.
-Kendilerini sadece özgür birey, partiler üstünde yurttaş, hiç kimsenin peşinde olmayan, kendi düşüncelerinin savunucusu görenleri selamlıyorum.
-Günlerdir Gezi Parkı'nda duran bizim ülkemizin insanları ve gençlerine gecikmiş selamlarlarımızı iletiyorum. Sabahınız huzurlu olsun, merhaba.
-Her türlü olumlu olumsuz değerlendirme dışında, bizim insanımızla, gencimizle konuşmanın ötesinde hiçbir şeyin önemli olmadığına inanıyorum.
-Anlaşsak da anlaşmasak da bizim birbirimizle dertleşmek, birbirimizin gözüne insanca ve adaletle bakmamız şarttır, her fert değerli ve özeldir.
-Her türlü eleştiriye açık bir sohbeti Gezi Parkı'nın kendini sadece özgür birey, yurttaş olarak tanımlayan gençleriyle yapmak istiyorum.
-Yaşanan olaylar içinde zaman zaman görülen ferdi hata ve aşırılıklar özür dilemeyi gerektirir.Bir gönül için bin özür dilerim. Saygılarımla.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.