1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. PKK'lllar Toplu Firar Etti Yol Kesti Demirtaş Dalga geçti
PKK'lllar Toplu Firar Etti Yol Kesti Demirtaş Dalga geçti

PKK'lllar Toplu Firar Etti Yol Kesti Demirtaş Dalga geçti

A+A-
ESRARENGİZ TOPLU FİRAR
 
18 PKK'lı cezaevinden firar etti
BİNGÖL M Tipi Kapalı İnfaz Kurumu'nda yaklaşık 80 metre tünel kazan 14'ü hükümlü 4'ü tutuklu 18 PKK'lı firar etti.
 
Cezaevi dış duvarına 10 metre uzaklıkta geçen, kentin atık sularının geçtiği üstü açık kanalın olduğu mevkide, tünelden çıkan PKK'lı hükümlü ve tutuklular izlerini kaybettirdi. Kaçan PKK'lıların yakalanması için operasyonlar başlatılırken, çevre il ve ilçelerdeki güvenlik birimleri uyarıldı.
 
DEMİRTAŞ DALGA GEÇTİ
 
Demirtaş'tan 'Toplu Firar' tweeti
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Bingöl'de M Tipi Cezaevi'nde 14'ü tutuklu , 4'ü hükümlü toplam 18 kişinin firar etmesi olayı ile ilgili Twitter hesabından açıklamada bulundu. Demirtaş, "Acaba Ayakkabılarıyla mı girdiler tünele ?" dedi. 
 
CEZAEVİNDEN ONLAR KAÇTILAR BAKAN GİRDİ
 
Bakan Ergin Bingöl Cezaevi'nde
Adalet Bakanı Sadullah Ergin 18 mahkumun firar ettiği Bingöl cezaevine gelerek incelemelere başladı.
 
FİRAR NE ZAMAN OLDU BİLİNMİYOR
 
Bingöl- Muş karayolunun 12'nci kilometresindeki Kaleönü Mahallesi'nde bulunan M Tipi Kapalı İnfaz Kurumu'nda kalan 18 PKK'lının firar ettiği bu sabahki sayımda ortaya çıktı. Aralarında örgütün dağ kadrosunda bulunan, güvenlik görevlilerinin şehit edildiği saldırıları yapan ve çatışmalarda yakalananların da yer aldığı 14'ü hükümlü, 4'ü tutuklu 18 PKK'lının bu sabah koğuşlarında olmadığı tespit edilince geniş çaplı arama yapıldı. Aramada, bir koğuşta tünel kazıldığı ve 18 PKK'lının bu tüneli kullanarak gece yarısı kaçtıkları belirlendi.
 
Yapılan araştırmada koğuştan başlayan ve yaklaşık 80 metre olduğu belirtilen tünelin cezaevi dış duvarına yaklaşık 10 metre uzaklıkta bulunan kentin atık sularının geçtiği üstü açık kanalın olduğu yerde bittiği belirlendi. Nöbetçi kulübesinin de bulunduğu bölgede, jandarma geniş çaplı araştırma başlattı.
 
80 METRE TÜNEL VAR TOPRAK, KAZMA VE KÜREK BULUNAMADI
 
PKK'lıların tünel kazarken çıkardıkları topraklar ile tünel kazılırken kullanılan kazma ya da kürek de bulunmadığı belirtildi. Bu konuda cezaevi içinde de arama başlatılırken, PKK'lıların tüneli yaklaşık 1 yılda kazdıkları sanılıyor. Firari PKK'lıların cezaevi içinden de yardım alabileceği ihtimali üzerinde duran güvenlik güçleri, bu konuyu da araştırıyor.
 
PKK'lıların cezaevi dışına çıktıktan sonra bölgede kendilerini bekleyen bazı kişilerin yardım alıp, üzerlerindeki elbiseleri de değiştirmiş olabileceği belirtildi. Firar eden hükümlü ve tutukluların, son dönemlerde kendilerini ziyarete gelen kişilerin de yakın takibe alındığı bildirildi.
 
FİRARİLERİN İSİMLERİ
 
Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar adan 18 PKK'lı şunlar:
 
Baran Günana (Kars), Selami Kızıl (Mardin), Diren Yaşa (Diyarbakır), Veli Taşkıran (Diyarbakır), Şeref Gülen (Diyarbakır), Ahmet Oyunlu (Diyarbakır), Ramazan Benice (Diyarbakır), Rıdvan İpek (Diyarbakır), Ali Nergis (Diyarbakır), Devrim Kavak (Batman), Diyar Kaydu (Diyarbakır), Ekrem Taş (Bingöl), Hüseyin Barsak (Siirt), İbrahim Engin (Diyarbakır), Emrah Ubiç (Kars), Cemil Doster (Diyarbakır), Osman Kılıç (Bingöl), Ozan Alpkaya (Mardin).
 
BÖLGEDE ALARM VERİLDİ
 
Cezaevinden 18 PKK'nın firar ettiğinin ortaya çıkması ardından başta Bingöl merkez olmak üzere geniş çaplı operasyon başlatıldı. Kırsal kesimlere kaçtıkları tahmin edilen PKK'lıları yakalamak için havadan helikopterler de arama tarama faaliyetine katıldı.
 
PKK'lı hükümlü ve tutukluların firar ettiğinin anlaşılmasının hemen ardından Bingöl'ün yanı sıra Elazığ, Muş, Diyarbakır başta olmak üzere tüm il ve ilçelerdeki güvenlik birimleri uyarıldı.
 
TÜNEL KAZMIŞLAR
 
BİNGÖL'de 12 PKK'lı hükümlünün tünel kaçarak firar ettiği M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, il merkezindeki Kaleönü Mahallesi Muş karayolu üzeri 10'uncu kilometrede il merkezine 12 kilometre uzakta bulunuyor.
 
FİRARDAN SONRA ALARM
 
Bölgedeki bütün güvenlik birimlerini alarma geçiren firar olayının görüldüğü Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun inşası 1990 yılında tamamlandı, aynı yıl açıldı. Toplam 30 bin 250 metrekare alan üzerinde kurulan cezaevinde Ceza İnfaz Kurumu ana binası, ana hizmet binasının bitişiğinde Jandarma Bölük Komutanlığı, ziyaretçi kayıt kabul binası bulunuyor. Firar olayının olduğu ana bina A ve B bloklardan oluşuyor. Cezaevindeki her blokta 3 koridor ve toplam 45 oda bulunuyor. Ayrıca birer konferans salonu, revir, derslik, bilgisayar sınıfı, kütüphane, terzihane ve kuaför salonu bulunuyor.
 
KAPASİTESİ 325
 
Bingöl M Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu, 260 mahkum kapasiteli yaptırılırken Adalet Bakanlığı'nın kararı ile bu rakam 325'e çıkarıldı. Cezaevinin bir bölümü, 'Yüksek Güvenlikli Ceza infaz Kurumu' statüsüne aldı.
 
Cezaevinde 1 müdür, 3 ikinci müdür, 12 infaz ve koruma başmemuru, 91 infaz ve koruma memuru kadrosu bulunuyor.
 
TERÖRİSTLER YOL KESTİ SÜRÜCÜYÜ DARP ETTİ
 
Teröristler yol kesip, sürücüyü darp etti!
Bitlis Merkez İlçe Aşağıölek Köyü yakınında yol kesen 3 terörist, ssürücüyü darp edip ve ayaklarına doğru ateş ettikten sonra aracı da uçuruma yuvarladı.
 
 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöye; "3 bölücü terör örgütü mensubu tarafından, 22 Eylül 2013 saat 14:00 sıralarında, Bitlis Merkez İlçe Aşağıölek Köyü yakınında bir vatandaşa ait aracın önü kesilmek suretiyle, vatandaş araçtan indirilerek darp ve ayaklarına doğru ateş edilmiş, aracı da teröristler tarafından uçuruma yuvarlanmıştır. Vatandaş bu esnada yaralanmadan, olay bölgesinden kaçmıştır. Adli ve mûlki makamlara bildirilmiş, olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılmıştır."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.