1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OTELLERE ALKOL YASAĞI MI GELİYOR
OTELLERE ALKOL YASAĞI MI GELİYOR

OTELLERE ALKOL YASAĞI MI GELİYOR

Turizimcileri kara kara düşündüren bu gelişmenin ardından yetkililerin "Alkol kullanan turist gelmesin" stratejisi mi başlatılacak korkusu hakim olmaya başladı

A+A-

ANTALYA'da bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek ANFAŞ 4'üncü Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı'nda (BEVEX) Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği'nin her yıl düzenlediği 'Yaratıcı Barmenler Yarışması'na katılım için talepte bulunulan turizm ve otelcilik liseleri, 19'uncu Milli Eğitim Şürası'nda bu liselerdeki 'Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama' dersinin kaldırılmasına yönelik karar nedeniyle öğrencilerin katılımına izin vermedi.

YASAK YAYGINLAŞTIRILACAK KORKUSU SARDI

Böylelikle Turizm Bakanlığı bulunan Türkiye tüm dünyayı güldürecek bir karar daha imza atmış oldu. Turizimcileri kara kara düşündüren bu gelişmenin ardından yetkililerin "Alkol kullanan turist gelmesin" stratejisi mi başlatılacak korkusu hakim olmaya başladı.Otelciler bu uygulamaların ardından otelelrde alkol yasağına mı geçilecek korkusu yaşamaya başladı.

SADECE ARAP TURİST Mİ GELSİN

Alkollü içeceklere yönelik Türkiye'deki tek fuar olan 'ANFAŞ BEVEX', 25- 28 Şubat tarihleri arasında Antalya Expo Center'da düzenlenecek. Fuar kapsamında daha önceki üç yılda olduğu gibi bu yıl da Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği'nce Türkiye Yaratıcı Barmenler Yarışması yapılacak. 

129104783_143923161.jpg

Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Adnan Soner, 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda, anadolu turizm ve otelcilik liselerindeki 'Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama' dersinin kaldırılmasına ilişkin kararın, yarışmayı da etkilediğini söyledi. Dernek yönetimi olarak bu dersin kaldırılmasının uygun olmadığı, en azından seçmeli ders olarak kalmasını talep ettiklerini belirten Adnan Soner, şura kararının kısmen birçok lisede uygulanmaya başlandığını söyledi. Daha önceki yıllarda lise öğrencilerinin bu yarışmaya katıldığını belirten Soner, bu yıl Türkiye genelinde 8 liseye müracaatta bulunduklarını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016'dan itibaren bu dersi tamamen kaldıracağı gerekçesiyle sözlü olarak katılım sağlanamayacağı yanıtı verildiğini kaydetti. 

150220151107304167662_2.jpg

'EN AZINDAN SEÇMELİ DERS OLSUN'

Türkiye Otelciler Federasyonu, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği gibi turizm sektörü örgütlerinin bu dersin en azından seçmeli olması yönünde taleplerini ilgili makamlara ilettiğini de anlatan Soner, "İnşallah önümüzdeki yıllarda anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde seçmeli ders olarak görülür. Şurada onaylandı ve 2016'dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı kararı uygulamaya başlıyor. Şu an okullarda ders görülüyor, ancak alkol kullanılmıyor" diye konuştu.

ARA ELEMAN İHTİYACI HAT SAFHADA 

Ara eleman ihtiyacı hat safhadayken, bu kararla daha artmaya başladığına işaret eden Soner, "Çünkü artık bu liselerde öğrenciler bar mesleğini tercih etmiyor, barmen yetişemeyecek" dedi.

YARIŞMA ALKOSÜZE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

18 yaş altındakilere fuara girişinin yasaklanmış olması nedeniyle de öğrencilerin yarışmaya katılamayacağını anlatan Adnan Soner şunları söyledi:

"Yarışma için liselerden 18 yaşını doldurmuş barmen arkadaşları talep ettik. Ama okul müdürlükleri kesinlikle gönderemeyeceklerini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı gereği de bu dersin bundan sonra uygulanmayacağını belirtti. Biz de önümüzdeki yıldan itibaren yarışmaları alkolsüz yapacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.