1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ÖCALAN'IN MESAJINI DEĞİL KENDİSİNİ İSTİYORUZ
ÖCALAN'IN MESAJINI DEĞİL KENDİSİNİ İSTİYORUZ

ÖCALAN'IN MESAJINI DEĞİL KENDİSİNİ İSTİYORUZ

AKP, Öcalan, HDP ve PKK arasında sürdürülen" Barış Süreci" görüşmelerinin son toplantısı ardından yapılan ortak açıklamadan sonra Kürt tarafının süreç şartını Öcalan'ın serbest bırakılmasına bağladığı her geçen gün daha da netleşiyor.

A+A-

HDP Milletvekili Sabahat Tuncel, Mimar Sinan Mahallesi'nde düzenlenen nevruz kutlamasına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada hükümet ile yapılan görüşmelerin sonucunun Öcalan''ın serbest bırakılması koşuna bağlandığının ipuçlarını veren Tuncel'in hedefin Erdoğan vardı.

ÖCALAN'IN MESAJINI DEĞİL KENDİSİNİ İSTİYORUZ

Adıyaman'da HDP ve DBP tarafından düzenlenen nevruz kutlamasında konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Çözüm Süreci'nde gelinen noktada Öcalan'ın emeklerinin küçümsenemeyeceğini ileri sürdü. Tuncel, "Biz Kürtler, biz kadınlar, biz gençler artık buna yeter diyoruz. Kürt halkı önderi Öcalan’ın mesajını değil, kendisini istiyor. Kendisini bu meydanlarda görmek istiyoruz" dedi.

BAŞKANLIĞI RÜYASINDA BİLE GÖREMEZ

HDP Milletvekili Sabahat Tuncel, Mimar Sinan Mahallesi'nde düzenlenen nevruz kutlamasına katıldı. Kutlamaya katılanlarla birlikte bir süre halay çeken Tuncel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Başkanlık sistemi üzerinden eleştirdi. Erdoğan'ın Başkanlığı rüyasında bile göremeyeceğini savunan Tuncel, "Şimdi de başkan olacakmış. O yüzden herhalde muhtar olamadı ya durmadan muhtarlarla toplantı yapıyor, kendi iktidarını güçlendirmeye çalışıyor. Ama buradan bir kez daha şunun altını çizerim. Geçen Selahattin Demirtaş arkadaşımız çok kısaca ona cevap verdi. Ama ben de buradan 'Kürt sorunu yoktur' diyen Türkiye’yi şirket gibi yöneten Çözüm Süreci'ne karşı olan milliyetçilere, cinsiyetçilere dayanarak Türkiye halklarını bir birine kırdırmaya çalışan, her konuştuğunda toplumu gerginleştiren Tayyip Erdoğan seni başkan yapar mıyız? Sen o başkanlığı rüyanda bile göremezsin. Rüyanda görürsün demiyorum, rüyanda bile göremezsin" dedi.

KILIÇDAROĞLU %35 HEDEFLİYOR

"Kılıçdaroğlu’na soruyorlar, ne kadar hedefliyorsun? Diyor ki 'Yüzde 35.' Böyle bir ana muhalefete, böyle bir iktidar. Bunu duyan Tayyip Erdoğan’ında yüzünde gülücükler oluşuyor. Bu coğrafyada yaşayan haklarımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Gelin yaşamı birlikte kuralım. Biz aleviler adına siyaset yapmayacağız, Aleviler gelip bizim ile siyaset yapacak. Biz dindarlar adına siyaset yapmayacağız, dindarlar gelip bizim ile siyaset yapacak.

BİZ HALKLAR ADINA SİYASET YAPMAYACAĞIZ

Biz halklar adına siyaset yapmayacağız, hangi halktan olursa olsun kendileri gelip bizimle birlikte siyaset yapacak. Bu özgürlük ateşinin kalıcı hale gelmesi için devlete bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Özellikle Kürt halkı önderi Öcalan’ın barış sürecindeki çabalarında değinmiştim. Eğer bugün çatışmazsızlık varsa, eğer bugün barışı konuşabiliyorsak, eğer bugün özgürlükleri konuşabiliyorsak, Öcalan’ın emekleri küçümsenemez ama burada bir sorun var. Öcalan hala İmralı’da tutsaktır. Ama Öcalan’ın şahsında Türkiye hakları İmralı’da tutulmaktadır. Biz Kürtler, biz kadınlar, biz gençler artık buna yeter diyoruz. Kürt halkı önderi Öcalan’ın mesajını değil, kendisini istiyoruz. Kendisini bu meydanlarda görmek istiyoruz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.