1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O Mektup Erdoğan'a Yazılmadı
O Mektup Erdoğan'a Yazılmadı

O Mektup Erdoğan'a Yazılmadı

Mektupta pazarlık yoktur.

A+A-

 CEMAATTEN MEKTUP AÇIKLAMASI

'O mektup Erdoğan'a yazılmadığı gibi...'
  
Başbakan Erdoğan'ın gazetecilere Gülen cemaatinden kendisine ıslak imzalı ve uzlaşı içeren bir mektup gönderildiğini, mektubun dershaneler ve atamalar konusunda olduğunu açıklaması üzerine Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan açıklama geldi. 


Açıklamada "Hocaefendi tarafından gönderilen mektup, Sayın Başbakan Erdoğan'a hitaben yazılmadığı gibi, muhtevasında da hiçbir "pazarlık" söz konusu değildir." denildi.


ŞOK AÇIKLAMA


"Başbakan'ın mektubun içeriğiyle ilgili olarak da 'pazarlık yok' dediği öne sürülmüştü.


"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’de bir kısım basın mensubu ve sivil toplum örgütleri ile bir araya geldiği toplantıda bir mektuptan söz edilmiş ve bazı gazeteciler tarafından kamuoyuna bu minval üzerine bilgilendirmeler yapılmıştır. Yanlış bir bilgi üzerine bir takım hatalı yorumlar yapılmasını üzüntüyle karşıladık. İhtimal ki, Sayın Başbakan’ın sözleri tam anlaşılamadığından yanlış değerlendirmeler söz konusu olmuştur.


"Meselenin aslı şudur: Vakfımız Onursal Başkanı Fethullah Gülen Hocaefendi, saygıdeğer bir devlet büyüğümüzün kendisine gönderdiği kıymetli bir insanla görüşmüş; görüşme sonrasında bir mektup yazarak mukabelede bulunmuştur.


"Hocaefendi tarafından gönderilen mektup, Sayın Başbakan Erdoğan'a hitaben yazılmadığı gibi, muhtevasında da hiçbir "pazarlık" söz konusu değildir.


"Kamuoyuna saygıyla arz ederiz."


MEKTUPLA İLGİLİ ERDOĞAN NE DEMİŞTİ


'Kutudaki paralar' için ilk kez konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci ve yazarlar ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde görüştü. Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıya katılan gazeteci ve yazarlardan bazıları çıkışta açıklamalarda bulundu.


 Gazeteci Fikret Bila, 
(Gülen cemaatinden mektup) Sayın Başbakan, bir uzlaşma arayışı içeren bir mektup aldığını söyledi. Teklif içeren bir mektup aldığını söyledi. Ancak, mektubun kimin tarafından gönderildiğini söylemedi. Islak imzalı bir mektup olduğunu söyledi"


" (Ayakkabı kutusundaki paralar) Halkbank genel müdürünün paraları o şekilde evde bulundurmasını hata olarak ifade etti. O konuyu ayırıyor. Yargı sürecinin beklenmesi gerektiğini belirtti"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gazeteci ve yazarlarla biraraya geldi. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonrası Çalışma Ofisi'nden ayrılan gazeteci ve yazarlar toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.


ISLAK İMZALI MEKTUP


Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Fetullah Gülen tarafından Başbakan'a yazılan bir mektup olduğu konusu sorulunca, "Sayın Başbakan, bir uzlaşma arayışı içeren bir mektup aldığını söyledi. Teklif içeren bir mektup aldığını söyledi. Ancak, mektubun kimin tarafından gönderildiğini söylemedi. Islak imzalı bir mektup olduğunu söyledi. Bir meslektaşımız, 'Fetullah Gülen Hoca'dan mı geldi acaba?' dedi. Ama ona bir cevap vermedi. Ama öyle bir algı oluştu. Fetullah Gülen Hoca'dan gönderilmiş bir mektup ve en azından o hareketin en üst düzeyinden gönderilmiş bir mektup olduğu anlaşıldı. O mektupta bazı öneriler, teklifler olduğunu, onu değerlendirdiklerini, evet, tamam bir uzlaşma, barış ortamı olsun ama dedikten sonra da, tabi 'bu yargıdaki gelişmeler ne olacak?' diye sordu. 'Operasyonlar yapılıyor, evler basılıyor bunlar ne olacak?', 'Şantajlar yapılıyor bunlar ne olacak?', 'Şantajın altında mı çalışacağız' gibi soruları gündeme getirerek, o mektubun henüz değerlendirme aşamasında olduğunu, en azından Sayın Başbakan'ın da bazı garantiler beklediği anlaşılmış oldu sözlerinden" diye konuştu. Bila, mektubun tarihinin ise, Başbakan tarafından yakın bir tarih olarak beyan edildiğini aktardı.


Cemaate karşı bir operasyon yapılıp yapılmayacağı yönünde Başbakan Erdoğan'ın neler söylediği sorulunca Bila, "Bu konuda açık bir ifadesi oldu. Zaten 'paralel yapı' diye tabir ediyor Sayın Başbakan, bu yapının ortadan kaldırılacağını, demokratik bir devlette böyle bir yapının kabul edilmeyeceğini ifade etti. Bunun ortadan kaldırılacağını da beyan ederek, bu tür bir çalışmanın yürütüldüğünü açıklamış oldu" dedi.

'YENİDEN YARGILANMA BİR HAKTIR'


Bila, Balyoz ve Ergenekon davalarının yeniden görülmesine yönelik konuşulanlar sorulduğunda, "Sayın Başbakan yeniden yargılama önerilerine ve konusuna olumlu yaklaştığını söyledi. 'Yeniden yargılanma bir haktır' dedi. Bu yönde bir çalışma yapılması için Adalet Bakanlığı'na talimat verdiğini de beyan etti. Tabi ne tür bir çalışma yapılacağını da şimdiden bilemediğini, eğer mecliste yapılması gereken bir şey varsa, bunu da yapabileceklerini söyledi. Ondan sonra da sözü Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ'a bıraktı. Sayın Bozdağ da hukuki bilgi verdi. Yeniden yargılamak için yasadaki koşulların belli olduğunu, davalardan birinin devam etmekte olduğunu ifade etti, bu Ergenekon davası oluyor. Kesinleşmiş davalar için durumu inceleyeceklerini söyledi" diye konuştu.

EL KADI AİLE DOSTU


Yolsuzluk soruşturmasına yönelik Erdoğan'ın konuşmasının ikna edici olup olmadığı sorulunca Bila, "Sayın Başbakan, oğlu ve damadıyla ilgili iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Her ikisinin de devletle bir işlerinin olmadığını belirtti. (Bilal Erdoğan'ın) El Kadı ile görüşmesinin normal olması gerektiğini, çünkü aile dostları olduğu, El Kadı'nın bir terörist olmadığını, kendiyle ilgili iddiaların uluslararası mahkemelerde beraat ettiğini, uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığını Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen bir Suud işadamı olduğunu belirtti. Bununla görüşmesinde hukuki bir sakınca olmadığını da belirttikten sonra 'Eğer Başbakan'ın oğlu veya damadıysanız, Türkiye'de bir iş yapamayacak mısınız?' diye bir soruyla eleştirel bir yaklaşım ortaya koydu" dedi.PARALARIN O ŞEKİLDE EVDE BULUNDURMASI HATA 


Öte yandan Fikret Bila, NTV yayınında da konuştu. Fikret Bila burada görüşmenin içereğini anlatırken, "Başbakan operasyonu '17 Aralık darbesi' diye bir tanım yapıyor. Fakat bunun bir yolsuzluk boyutu da var, o konuda bir hassasiyet gösteriyor. Halkbank genel müdürünün paraları o şekilde evde bulundurmasını hata olarak ifade etti. O konuyu ayırıyor. Yargı sürecinin beklenmesi gerektiğini belirtti" dedi.

"TÜRKİYE'YE KURULAN TUZAKLA İLGİLİ KARARLI"


Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, "Benim gördüğüm şu Başbakan kararlı. Neyle ilgili kararlı? Türkiye'ye kurulan tuzakla ilgili kararlı. Bunu hem reformlarla hem de yasal düzenleme çabalarıyla atlatmaya çalışılacağını, Türkiye'nin bununla baş edebileceğini söyledi. Operasyon olup olmayacağıyla ilgili net bir cevap verilmedi. Söylediği şey şuydu; yasaların elverdiği ölçüde hatta diğer davaların yeniden yargılanmasıyla ilgili de bunu söyledi. Herşey yasal prosedür içerisinde devam edeceğini söyledi. Balyoz ve Ergenekon davalarıyla ilgili ise talebi haklı bulduğunu ama onun da yasal prosedür neyi gerektiriyorsa o çerçevede bir çalışma yapılacağını aktardı. Böyle bir hakkın olduğunu söyledi. O doğrultuda bir çalışma yapıldığını açıkladı" diye konuştu.

"BİZ BU KONUDA ÇOK DİKKATLİYİZ"


Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç ise, "Sayın Başbakan 17 Aralık süreciyle ilgili bilgilendirici bir toplantı yaptı. Sürecin nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, bunun neyi hedeflediğini anlattı. Sorulara cevap verdi. TIR olayında önümüzdeki seçim dönemine kadar olabilecek olaylardan söz etti ve kendilerinin aldığı tedbirleri anlattı. Cemaat konusu gündeme geldi. O konuda da Sayın Başbakan fikirlerini ifade etti. TIR olayıyla, 17 Aralık operasyonunun bağlantılı olduğunu söyledi. Ben kendilerine eğer söylenildiği gibi yargıda ve emniyette bir yapılanma varsa hükümetin tedbir almasının hakkı olduğunu fakat camiaya veya cemaate karşı bir operasyon düzenlenecekse bunun on binlerce insanı içine alabileceğini, 28 Şubat'ın tekrarı olabileceğini, öğretmenden esnafına kadar birçok insanı mağdur edebileceğini sordum. Sayın Başbakan, 'Biz bu konuda çok dikkatliyiz. Öyle birşeye asla izin vermeyiz mahal vermeyiz' dedi. Ama devletin içinde bir yapılanma varsa hukukun dahilinde kalmak suretiyle onları tasfiye etme konusunda da kararlı olduğunu söyledi. Ergenekon ve Balyoz davaları konusunda iade-i muhakeme olabileceğini söyledi. Bu konuda Adalet Bakanlığı'ndaki bir çalışmadan söz etti. Sayın Adalet Bakanı da bu konuda teknik bilgiler verdi" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.