1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. O GEMİ ALİAĞA'YA GELDİ GERİLİM HAD SAFHADA
O GEMİ ALİAĞA'YA GELDİ GERİLİM HAD SAFHADA

O GEMİ ALİAĞA'YA GELDİ GERİLİM HAD SAFHADA

SÖKÜM yapılmak üzere İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki, tesislere getirilen 'Kuito' gemisi, 6 mil açığa demirlendi. Radyasyonlu olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı gemide, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan, Gümrük Muhafaza'dan...

A+A-

SÖKÜM yapılmak üzere İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki, tesislere getirilen 'Kuito' gemisi, 6 mil açığa demirlendi. Radyasyonlu olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı gemide, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan, Gümrük Muhafaza'dan ve Çevre İl Müdürlüğü'nden ekipler, incelemelerde bulundu. Uzmanların raporlarına göre de geminin sökümüne izin verilip verilmeyeceğinin belirleneceği açıklandı.

ÇEVRECİLER AYAKTA

Angola açıklarında 2000 yılından bu yana ham petrol işlemek üzere kullanılan 7391185 IMO numaralı 'Kuito FPSO' gemisinin sökümü için 2014 yılında ihale açıldı. İhaleyi kazanan Türk firması da, gemiyi söküm için İzmir Aliağa'daki Gemi geri dönüşüm merkezine getirmek üzere yüzdürmeye başladı. Geminin Türkiye'ye yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, çevreciler tepki gösterdi. Gemide yüksek miktarda, radyasyon bulunduğunu söyleyen çevreciler, geminin Türkiye'ye kabul edilmeden geri gönderilmesini istedi.

UZMANLAR İNCELEME YAPTI

Ancak Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği Başkanı Adem Şimşek ise gemide iddia edildiği gibi, radyasyonun bulunmadığını, çevreye zararlı olmadığını, Basel sözleşmelerindeki kurallara uygun olarak, belgelerin hazırlandığını söyledi.

Bugün, söküme izin vermesi gereken kurumlar, 6 mil açıkta demirlenmiş olan gemiye çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Gümrük Muhafaza ve Çevre İl Müdürlüğü'nden ekipler incelemelerini tamamladıktan sonra geri döndü.

Uzmanların, raporlarına göre de, geminin sökümüne izin verilip verilmeyeceğinin belirleneceği, bu konudaki açıklamanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılacağı belirtildi.

ALİAĞA KAYMAKAMI YILMAZ'DAN KUİTO AÇIKLAMASI

İzmir'in Aliağa İlçesi Kaymakamı Bayram Yılmaz, Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve radyoaktif atık yüklü olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı, söküm için...

ALİAĞA KAYMAKAMI YILMAZ'DAN KUİTO AÇIKLAMASI

İzmir'in Aliağa İlçesi Kaymakamı Bayram Yılmaz, Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve radyoaktif atık yüklü olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı, söküm için getirilen 'Kuito' isimli geminin bugüne kadar gelen diğer gemilerden farkı olmadığını söyledi. Kaymakam Yılmaz, ülke için büyük bir ekonomik kazanç olacağını belirttiği geminin daha önce ilçeye defalarca gidip, geldiğini de kaydetti. Gemide radyoaktif madde olduğuna dair bir belgenin mevcut olmadığını ifade eden Kaymakam Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bu tür durumlarda gemiye iki ekip çıkar. Birinci ekip Türkiye Atom Enerjisi Kurumu uzmanlarıdır. Bu ekip gemide radyoaktif bir sızıntı olup olmadığını inceler. Bu inceleme geminin büyüklüğüne göre bazen saatleri bazen ise günleri haftaları bulabilir. Birinci ekibin raporu olumlu olursa, ikinci ekip devreye girer. İkinci ekip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarından oluşur. Onlarda öncelikle denize olmak üzere gemide çevreye zarar veren bir kimyasal madde olup olmadığına dair bir araştırma yapar. Birinci ve ikinci ekibin verdiği raporlarda mevzuatta yer alan değerlerin altında bir sonuç çıkarsa gemi ülkeye alınır. Bundan 6 yıl önce sökülmek üzere Aliağa'ya gelen bir gemide aspest olduğu tespit edilmiş ve gemi geri gönderilmiştir. Aynı durum Kuito'da da gerçekleşebilir. Sonuçlar olması gereken değerlere yakın ya da üstünde çıkarsa gemi geri gönderilir."

dha-9a0332fb47b26efe29121bc34179c65d-1-t.jpg

3 MİLYAR DOLAR KATKI

Gemi sökümü yapılan her ülkenin, böyle bir gemiye sahip olmak isteyeceğini belirten Yılmaz, 56 bin ton saf çelik bulunduğunu belirtti. Birçok firmanın talip olduğu uluslararası bir ihale sonucu Türkiye'den bir firma tarafından satın alındığını kaydeden Kaymakam Bayram Yılmaz, "Umarım incelemeler olumlu çıkar. Çünkü Kuito, ülkemiz için müthiş bir ekonomik kazanım olacaktır" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.