1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MİT TIR'I HABERİ YAPAN HERKESE SORUŞTURMA BAŞLATILDI
MİT TIR'I HABERİ YAPAN HERKESE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

MİT TIR'I HABERİ YAPAN HERKESE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet Gazetesi ve sitesinde Can Dündar İmzası ile başlatılan ve oradan alıntı yaparak "Mit Tır'larında silah fotoğrafları" yayınlayan tüm basılı görsel medyaya ve internet sitelerine soruşturma başlatıldı.

A+A-

 

BAŞSAVCI SALİHOĞLU'NUN İMZASIYLA YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Akşam saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/41637 sayılı soruşturması kapsamında 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay'ın Kırıkhan ilçesi, 19 Ocak 2014 tarihinde de Adana'nın Ceyhan ilçesinde, MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulması olayıyla ilgili, 26'sı tutuklu olmak üzere şüpheliler hakkında, "terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından soruşturma yürütüldüğünü hatırlattı.

"HİÇBİR BİLGİ, BELGE, DELİL VE EMARE YOK" 

Açıklamada, başsavcılığın 2014/41637 sayılı soruşturması ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararıyla birleştirilen soruşturma dosyası kapsamında, "Söz konusu yardım faaliyetinin, herhangi bir terör örgütüne ya da yasal olmayan herhangi bir oluşuma yönelik yapıldığına dair hiç bir bilgi, belge, delil ve emare yoktur" denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Buna rağmen, şüphelilerce MİT mensuplarının telefonları sahte isimle dinlenilmekte, öğrenilen yardım faaliyetinin planlanan kurgu çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla tertibat alınmakta, Türkiye Cumhureyeti devletine sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurularak gerçeğe aykırı biçimde oluşturulan kurgu doğrultusunda arama kararına yazılan 'sahte' ibareyle, (illegal bir örgütün ismi kullanılarak) yardım TIR'ları durdurulmakta ve aranmaya çalışılmaktadır.

TCK'NIN 3 TMK'NIN 2 MADDESİ UYARINCA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet Gazetesi'nin 29 Mayıs 2015 tarihli sayısının ilk sayfasında ve bazı internet sitelerinde Can Dündar imzasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'mızın 2014/41637 sayılı soruşturma dosyası kapsamında haklarında soruşturma yürütülen sivil ve asker şahısların durdurduğu MİT'e ait yardım TIR'larıyla ilgili olduğu iddiasıyla bazı görüntülerle birlikte haberler yayınlanmaya başlanmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığı'mızın soruşturma dosyası kapsamında ya da Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararıyla başsavcılığımıza gönderdiği dosya kapsamında bu görüntülere ilişkin hiç bir bilgi ve belge yoktur. Bütün bu sebeplerle TCK'nin 327, 328 ve 330. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 6 ve 7. maddeleri uyarınca, 'devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından söz konusu yayınları yapanlar hakkında cumhuriyet başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır." 

GÖRÜNTÜLERİ YAYIMLAYAN SİTELERE ERİŞİM YASAĞI

Öte yandan soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın söz konusu habere ilişkin görüntüleri yayımlayan internet sitelerindeki yayın içeriklerine erişimin engellenmesini talebinin, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nce kabul edildiği öğrenildi. 

MİT TIR'LARI YAYININA YASAK SORUŞTURMASI

ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Hatay'da durdulup aranan ve MİT'e ait olduğu açıklanan TIR'lar ile ilgili yayın yasağına rağmen bugünkü bazı yayın organları ve internet sitelerinde yasak kapsamında yayınlar yer aldığı belirtilerek soruşturma açıldığı açıklandı.

Başsavcılık açıklamasında şöyle denildi:

"01.01.2014 tarihinde Hatay ili, Kırıkhan ilçesinde ve 19.01.2014 tarihinde Adana'da durdurulan araçlarla ilgili bazı internet haber sitelerinde çıkan yayınlarla ilgili olarak Adana 5'inci Sulh Ceza Hakimliğince 14.01.2015 tarihinde ve 2015/ 197 D. iş sayılı kararın aldığı, bu kararda konuya ilişkin internet adreslerindeki tüm yayınlara yönelik erişimin engellenmesine, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmesine, ayrıca 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2. maddesi gereğince soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiği ve bu kararın gereğinin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiği, buna rağmen özellikle 29.05.2015 günü bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır."

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.