1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP'Lİ TÜRKKAN BAKANI BÖYLE SIKIŞTIRDI
MHP'Lİ TÜRKKAN BAKANI BÖYLE SIKIŞTIRDI

MHP'Lİ TÜRKKAN BAKANI BÖYLE SIKIŞTIRDI

Türkkan, Eğitim Bir- Sen adlı sendikaya üye olmayanlara siyasi baskı ve haksızlık yapılıp

A+A-

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, diğer illerde olduğu gibi Kocaeli’ndeki okullarda yapılacak yönetici görevlendirmelerine ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplandırması istemiyle verdiği önergede Türkkan, Eğitim Bir- Sen adlı sendikaya üye olmayanlara siyasi baskı ve haksızlık yapılıp yapılmadığını, bu tür uygulamanın Türk Milli Eğitim sistemine vereceği zararları sordu.

EN FAZLA SORU ÖNERGESİNİ O VERİYOR

TBMM'de en fazla soru önergesi veren milletvekilleri arasında ilk sıralarda yer alan Lütfü Türkkan, Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı'nın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde, Kocaeli’nde de okul yötecilerinin tamamına yakınının görevlerinden alındığını hatırlattı. Türkkan'ın önergesinde yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

"1. Anılan ilimizde (Kocaeli) 2013-2014 eğitim öğretim yılı sonunda toplam kaç kişinin 4 yıl ve daha fazla süreyle yöneticilik görevinde bulunduğu için başka bir işleme gerek kalmaksızın yöneticilik görevi sona ermiştir?

2. Anılan ilimizde yöneticilik görevi sona eren söz konusu okul yöneticilerinin görev unvanlarına göre dağılımları nasıldır?

3. Anılan ilimizde yöneticilik görevi sona eren söz konusu okul yöneticilerinin görevli oldukları ilçelere göre dağılımları nasıldır?

4. Anılan ilimizde 10.06.2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince şimdiye kadar kaç müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısının görevlendirmesi yapılmıştır?

5. Halen görevlendirmesi yapılan yöneticilerin unvanlarına, bağlı bulundukları sendikalara ve görevli bulundukları ilçelere göre dağılımları nasıldır?

6. Anılan idarecilerin görevlendirmelerinde bağlı bulundukları sendikalara göre tercihte bulunulduğu, Eğitim-Bir-Sen isimli sendikaya üye olmayanlara siyasi baskı ve haksızlıklar yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu tür bir uygulamanın Türk milli eğitim sistemine verdiği ve vereceği zararların önlenmesi için Bakanlığınızca nasıl bir düzenleme yapılması düşünülmektedir?

7. Anılan ilimizde görevlendirmeleri yapılacak yönetici adaylarına Bakanlığınız yetkililerince yapılan sözlü sınavlarda ayrımcılık yapıldığı ve Eğitim-Bir-Sen isimli sendika üyesi olan adaylara yüksek notlar verilerek diğer adayların mağdur edildiği iddiaları doğru mudur?

8. Anılan konuda ayrımcılık ve haksızlık yapan görevliler hakkında şimdiye kadar Bakanlığınıza ulaşan şikâyetler nasıl değerlendirilmiş veya değerlendirilmektedir? Şimdiye kadar kaç sorumlu hakkında nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?9. Bakanlığınızca anılan konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik olarak ne gibi önlemler alınmış ya da alınmaktadır?"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.