1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MERKEZ BANKASINDAN FLAŞ UYARI
MERKEZ BANKASINDAN FLAŞ UYARI

MERKEZ BANKASINDAN FLAŞ UYARI

Açıklamada bir yandan fiyat artışlarından söz edilirken öte yandan iyileşme bekleniyor demekle Merkez Bankasının siyasi baskı yüzünden açıklamasına çelişkiler yüklediği yorumları yapılıyor.

A+A-

Merkez Bankası, önümüzdeki dönemde ekonomide "aşağı yönlü" risklerin önemini koruduğu ve döviz kurlarındaki yükselişlerin enflasyondaki düşüşü sınırlayabileceği uyarısı yaptı. Erdoğan'ın Ekonomiden sorumlu bakan Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı ima ederek "Vatan Hainliği" ile suçlamasının ardından iyice radan çıkan Dolar'ın rekor üzerine rekor kırması Merkez Bankasını açıklama yapmaya sevk etti. Doların ilk sıçramasının ardından günü birlik satış ihalesi açacağını söyleyen Merkez Bankası, piyasaların bu tedbirle tatmin olmaması üzerine bu gün kritik bir uyarıda bulundu.

ERDOĞAN KORKUSUNA NET SÖYLEMİYOR AMA

Erdoğan'ın eleştiri dozunu yumuşatmaması üzerine açıklamasında karmaşık bir ifade tarzı kullanan merkez bankasının temelinde ürkütücü bir gidişatı işaret eden açıklaması şöyle. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun sınırlı faiz indirimi kararını aldığı 24 Şubat toplantısına ilişkin özetlerinde, yıllık enflasyonun baz etkisiyle düşüş kaydetse de dayanıklı mallar genelinde yüksek oranlı fiyat artışları gözlendiğine işaret edilerek, "Giyim ve dayanıklı mallar dışında kalan gruplarda da yıllık enflasyon gerilerken aylık enflasyonun yükseldiği görüldü. Yakın dönem döviz kuru gelişmeleri temel mal enflasyonunda öngörülen düşüş sürecini sınırlayabilecek olmakla birlikte grup enflasyonunda yılın ilk çeyreğinde belirgin bir iyileşme olması bekleniyor" denildi. Açıklamada bir yandan fiyat artışlarından söz edilirken öte yandan iyileşme bekleniyor demekle Merkez Bankasının siyasi baskı yüzünden açıklamasına çelişkiler yüklediği yorumları yapılıyor.

NET İHRACAT BÜYÜMEYE KATKI YAPMIYOR

Bu dönemde tüketici güvenindeki zayıf gelişmenin tüketim harcamalarını sınırlayan bir unsur olduğu vurgulanan özetlerde, "Dış talep göstergeleri, 2014 yılının son çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkı yapmadığına işaret etmektedir. Bu dönemde ana ticaret ortaklarının büyüme hızlarındaki yavaşlama ve jeopolitik gelişmeler ihracattaki artışı sınırlarken, yurt içi talepteki ılımlı toparlanmayla birlikte ithalat talebinde artış gözlenmiştir" denildi.

BÜYÜMEYE KÖTÜ HABER

Buna bağlı olarak, altın hariç mal bazında dengelenme sürecinde yılın son çeyreğinde herhangi bir iyileşme gerçekleşmediğinin de vurgulandığı özetlerde, "Küresel finans piyasalarında oynaklığın devam etmesi ve güven endekslerindeki zayıf seyir özel kesim nihai talebinin büyümeye yaptığı katkıyı sınırlayabilecektir" denildi ve eklendi:

KURUL EKONOMİYİ DESTEKLEYECEK DENİLDİ

"Dış talepte ek zayıflama gözlenmesi ve küresel büyüme oranlarının önemli oranda gerilemesi durumunda, emtia fiyatlarında yaşanacak düşüşler enflasyonu azaltıcı etki yapacak, fakat aynı zamanda yurt içi iktisadi faaliyet üzerinde belirgin olumsuz etkiler gözlenebilecektir. Bu durumda, Kurul politika araçlarını ekonomiyi destekleyici yönde kullanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.