1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MERKEL'DEN ERDOĞAN'A HAKARETE YARGI AÇIKLAMASI
MERKEL'DEN ERDOĞAN'A HAKARETE YARGI AÇIKLAMASI

MERKEL'DEN ERDOĞAN'A HAKARETE YARGI AÇIKLAMASI

Almanya, Türkiye’nin mizahçı Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik okuduğu hakaret içeren şiir nedeniyle yargılanmasına izin verilmesi yönündeki resmi başvuruyu karara bağladı.

A+A-

Türk hükümetinin notası üzerine, pazartesi günüden bu yana Almanya’da Başbakanlık, Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan uzmanların oluşturduğu bir komisyon konuyu görüşüyordu. 

Başbakan Angela Merkel, devlet televizyonu ZDF'de yayımlanan "Neo Magazin Royale" adlı programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren şiiri okuyan Böhmermann’ın yargılanmasına Alman hükümeti olarak izin verdiklerini açıkladı. 

Türkiye’nin 8 Nisan tarihinde yaptığı resmi başvuruyu incelediklerini kaydeden Merkel, hükümet ortakları arasında görüş ayrılıkları olmakla birlikte, başvuruya izin verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Türkiye ile Almanya’nın bir çok alanda işbirliği bulunduğuna dikkat çeken Merkel, Almanya’nın Türkiye’deki yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğünün diğer demokratik ülkelerdeki gibi olması için uyarılarını sürdüreceğine dikkat çekti. Merkel, “Türkiye’den de temel değerler, ifade özgürlüğü, sanat ve basın özgürlüğüne uymasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hukuk devletinde bir kişinin suçlu olup olmadığına savcılar ve mahkemenin karar verdiğine vurgu yapan Merkel, Alman hükümetinin yargılanmaya izin vermesinin bu açıdan Böhmermann’ın suçlu olduğunu düşündüğü anlamına gelmediğini söyledi. Merkel, “Son sözü bağımsız yargı söyleyecek” dedi.

Şah yasası kaldırılacak

Angela Merkel, bu olaydan bağımsız olarak, yabancı devlet adamlarına hakareti düzenleyen ceza kanununun 103.maddesinin kaldırılacağını duyurdu. Değişikliğin bu yasama döneminde gerçekleşeceğini söyleyen Merkel, 2018’den itibaren geçerli olacağını dile getirdi.

Jan Böhmermann, 31 Mart tarihinde ZDF’deki Neo Magazin Royal adlı programda hakaret içerikli şiiri okuyunca Türkiye, Alman Ceza Yasası’nın yabancı devlet adamları ve diplomatik temsilcilerine hakareti düzenleyen 103’üncü maddesi uyarınca Böhmermann’ın yargılanması yolunun açılmasını istemişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Böhmermann hakkında Alman ceza kanunun 185.maddesi kapsamında bireysel suç duyurusunda da bulunmuştu.

Soruşturmalar, ZDF televizyonunun merkezinin bulunduğu Mainz Savcılığı tarafından yürütülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.