1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MECLİS KÜRSÜSÜNDE "BELDEN AŞAĞI" LAFLAR
MECLİS KÜRSÜSÜNDE "BELDEN AŞAĞI" LAFLAR

MECLİS KÜRSÜSÜNDE "BELDEN AŞAĞI" LAFLAR

Bunun üzerine Kaplan, "Arkanızı dönmüşsünüz. Kim Kardashian'a benziyorsunuz diyeceğim,

A+A-

TBMM Genel Kurulunda tartışmalara ve kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketinin tümü üzerindeki görüşmelere 5 günde geçilebildi.2 gündür süren ve büyük kavga ve yaralanamalara kadar giden Mecliste ki gerginlik bu günde devam etti. Zaman zaman serteşen tartışmalara belden aşağı sahnelerde eklenince TBMM iyice tuhaf görüntülere sahne oldu. Oturumda "poposu" ile ünlü olan Ermeni Asıllı foto model Kim Kardaşhian'ın arkası bile konu oldu.

KÜRSÜ GERGİNLİĞİ

AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında kürsü gerginliği görüldü.
TBMM Genel Kurulunda tartışmalara ve kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketinin tümü üzerindeki görüşmelere 5 günde geçilebildi. Geneli üzerinde görüşmelere geçiş sırasında AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında kürsü gerginliği görüldü.

Geçen Salı günü İç Güvenlik paketinin kanun teklifi görüşmeleri başlandı. Paketi CHP,MHP ve HDP'nin iç tüzükten doğan haklarını kullanarak uzatmaları nedeniyle 5 günün ardından tümü üzerinden görüşmelere geçilebildi. Paketin tümü üzerinden görüşmelerine muhalefet milletvekilleri karşı çıkarken, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut tümü üzerinden söz sırası gelen milletvekilleri kürsüye davet etti. Davet üzerine HDP, CHP ve MHP'li milletvekilleri, kürsüye gelmedi. Bunun üzerine Başkanvekili Sadık Yakut, söz sırası gelen AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'yı kürsüye davet etti.

BOSTANCI'NIN ÖNÜNÜ KESTİ

Bostancı kürsüye yürürken, başkanlık divanı önünde Sadık Yakut ile konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Bostancı'yı görünce hızla kürsüye geldi ve onu engellemeye çalıştı. Bunun üzerine kürsünün etrafı bir anda AK Parti ve HDP'li milletvekilleri ile doldu ve iki parti milletvekilleri arasında itişmeler yaşandı. Bostancı ise kalabalığın içerisinde kendisini çevreleyen AK Partililer arasında konuşmasına başladı. Yaşanan tartışmalar nedeniyle ise TBMM Başkanvekili Sadık Yakut birleşime 5 dakika ara verdi.

Aranın ardından birleşim tekrar açıldı ve muhalefetin tepkisine rağmen Bostancı kürsüye çıktı ve 50 saniye süren hayırlı olsun konuşmasının ardından kürsüden ayrıldı.


210220150906478426006_2.jpg

MECLİS'TE YÖNETİM TARTIŞMASI

TBMM Genel Kurulu'nun muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un 'Korsan yönetim' yaptığını iddia etiler. Bunun üzerine Genel Kurul'da sert tartışmalar yaşandı. 

TBMM Genel Kurulu'nun açılışını saat 14.00'da TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı açtı. Saat 19.20'da akşam yemeği molasının ardından açılan birleşimi ise TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetmeye başladı. Buna ise CHP, MHP ve HDP'li milletvekilleri tepki gösterdi. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, "Başkan vekillerinin ve katip üyelerin kendi istekleriyle, zaman zaman rahatsız olmaları sebebiyle, yorgun olmaları sebebiyle yer değiştirdikleri, nöbet değiştirdikleri olmuştur" dedi. 

55971_90765_21022015085748_20.jpg

HDP Hakkari Mliletvekili Adil Zozani ise, başkanlık divanının önüne giderek Yakut'a sert tepki gösterdi. Zozani'yi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve HDP'li milletvekilleri uzaklaştırdı. Muhalefet milletvekilleri, Başkanvekili değişikliğiyle ilgili TBMM başkanı Cemil Çiçek'in bilgi vermesini istediler. Bu tartışmalar nedeniyle Yakut, birleşime iki defa uzun süre ara verdi. Birleşimi tekrar açan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i aradığını ve kendisini görevlendirdiğini söyledi. 

ZOZANİ'YE ARKASINI DÖNDÜLER 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un yönetimi nedeniyle usul tartışması açıldı ve HDP adına Adil Zozani söz aldı. Zozani, başkanlık divanının ve başkanlığın korsan olduğunu belirtti. Zozani'nin konuşması sırasında ise Ak Partili milletvekilleri sırtlarını döndü. Usul tartışmasının ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başkanlık divanını tutumunu oylamaya sundu ve kabul edildi. 

55971_90765_21022015085748_22.jpg

KİM KARDASHİAN'A BENZEMİYORSUNUZ 

TBMM Genel Kurulu'nda HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani'nin ardından kürsüye HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan çıktı. Ak Partililer, Kaplan'ı da Zozani gibi sırtlarını dönerek protesto etti. Bunun üzerine Kaplan, "Arkanızı dönmüşsünüz. Kim Kardashian'a benziyorsunuz diyeceğim, ama benzemiyorsunuz" dedi. Bu sözler genel kurulda gülüşmelere neden oldu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.