1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MALİYE BAKANINDAN ŞOK EDEN YENİ VERGİ AÇIKLAMASI
MALİYE BAKANINDAN ŞOK EDEN YENİ VERGİ AÇIKLAMASI

MALİYE BAKANINDAN ŞOK EDEN YENİ VERGİ AÇIKLAMASI

Son yıllarda motor hacmi büyük olan, örneğin taşıtlara biz getirdik. Şimdi bunun benzeri diğer alanlarda da birtakım çalışmalar yapılacak

A+A-

Fırat KESKİNKILIÇ/ANKARA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, lüks tüketime yönelik ilave vergilerin gündeme gelebileceğini söyledi.Doların tarihi rekorları kırarak ödenecek borç yükünü ikiye katlaması, Erdoğan'a saray ve uçak alımı gibi savurganlıklar, cari açık ve ihracatın gerilemesi gibi olumsuz faktörlerin ekonomiye getirdiği yük ile batma tehlikesi ile karşı karşıya kalan maliye bakanlığı yeni gelir kalemleri üzerinde çalışıyor. Bir yandan trilyonlar ödenip yeni makam araçları alan devlet yöneticileri gazete manşetlerini süslerken, öte yandan başbakan Davutoğu 3 kuruşluk plaketleri yasaklayarak sözde tasarruf gösterisi yapılıyor. Bütçeyi toparlamakta zorlanan maliye ise dünyanın en çok vergi alan maliyesi olduğunu unutarak, yeni vergi kalemleri icat etme çalışması içerisinde. İşte ayrıntılar.

KOYACAĞI VERGİYE REFORM DİYEN MALİYE BAKANI

TBMM Genel Kurulunda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şimşek, “Biz vergiyi tabana yayarak, birtakım istisnaları ve imtiyazları kaldırarak vergilendirilmemiş bazı alanları mesela şehir rantları gibi vergilendirerek bu reformun uygulanmasıyla birlikte kamu gelirlerini artıracağız.dedi.
Lüks tüketime yönelik belki ilave vergiler gündeme geleceğini belirten Şimşek, “Son yıllarda motor hacmi büyük olan, örneğin taşıtlara biz getirdik. Şimdi bunun benzeri diğer alanlarda da birtakım çalışmalar yapılacak yakın dönemde. Biliyorsunuz, değerli taşlar üzerinde daha önce ÖTV vardı ve çok sınırlı bir gelir elde ediliyordu. Ama şimdi KDV'yi getirdik. Dolayısıyla bu türden düzenlemeler diye bakmak lazım, o çerçevede görmek gerekiyorö"dedi.

HALA İMF'YE BORÇ VERMEKTEN SÖZ EDİYORLAR

IMF ile ilgili sorulara Bakan Şimşek, “Geçen sene mayıs itibarıyla bizim IMF'e herhangi bir borcumuz kalmamıştır. Bildiğim kadarıyla, 2003 başı itibarıyla IMF'ye borç stokumuz yaklaşık 23,5 milyar dolar civarıydı. Onu da ödedik. IMF'ye henüz biz borç vermedik. G20 toplantılarından ben de vardım. IMF'nin bu yönde genel anlamda bir talebi oldu, biz de kendilerine olumlu yaklaşacağımızı bunun için 5 milyar dolarlık ayıracağımızı da söyledik ama henüz bizden o borcu almadılar ama verebiliriz" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.