1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MADEN İŞÇİLERİNE "MADEN PAKETİ" MÜJDESİ
MADEN İŞÇİLERİNE "MADEN PAKETİ" MÜJDESİ

MADEN İŞÇİLERİNE "MADEN PAKETİ" MÜJDESİ

Son rötuşları tamamlanan "maden paketi" maden işçilerine yeni haklar tanıyacak.

A+A-

Soma'daki maden faciasında 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından maden işçilerinin çalışma koşulları ve sosyal hakları, son rötuşları dün tamamlanan "maden paketinde" yeniden düzenlendi. Buna göre yeraltında çalışma süresi haftalık 30 saati geçemeyecek.

Soma faciasından sonra çok eleştiri konusu olan maden işçilerinin çalışma koşulları ve sosyal hakları, son rötuşları dün yapılan “maden paketinde” yeniden düzenlendi. Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine yapılacak yardımın yanı sıra, tüm maden ocaklarında özellikle yeraltında çalışan işçilere yeni haklar veriliyor. Pakete göre, bundan sonra rödovans sistemiyle özelleştirilen madenlerde, taşeron işçi çalıştırılamayacak. Yeraltında çalışma süresi haftalık 30 saati geçemeyecek. Yeraltında çalışan tüm madencilere, yılda 6 ay ikramiye verilecek. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıların ardından şekillenen “maden düzenlemeleri”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı taşeron paketine monte edildi. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor. İşte düzenlemenin ayrıntıları: 

MADENDE TAŞERON YASAK

Rödovans yöntemiyle özelleştirilen tüm maden ocaklarında, taşeron yasak olacak; hizmetlerin taşeronlarca yapılmasına izin verilmeyecek.Tüm madenlerde yeraltında çalışan işçilere yılda 6 ikramiye verilecek. Bu düzenleme yasayla yapılamadığı için ilk toplu sözleşmelerde hayata geçirilmesi için sendikalarla temasa geçildi.

HAFTALIK ÇALIŞMA 30 SAAT

Madenlerde yeraltında çalışan işçiler için haftalık çalışma 30 saate indirilecek. Bu süre 48 saat olarak uygulanıyordu.Yeraltında çalışan maden işçilerinin ücretli izin süreleri arttırılacak. Bu kıdeme göre farklılık gösterecek. Tüm madenlerde yeraltında çalışan işçilerin 55 olan emeklilik yaşları, 50’ye düşürülecek. Yıpranma hakkının kapsamı genişletilecek. Yıpranmaya yıllık, haftalık ve resmi tatillerdeki izinler de dahil edilecek.

AİLE FERTLERİNE KAMUDA İŞ

Madenlerde yeraltında çalışan işçilerin hayatını kaybetmesi durumunda, bir gün dahi çalışmış olsa ölüm aylığını hak edecek. Bunun için gerekli olan 5 yıl çalışma ve 9 bin iş günü şartı aranmayacak.Soma’da hayatını kaybeden madencilerin ailelerinden bir fert, devlette istihdam edilecek.

İKİNCİ MAAŞ DEVLETTEN

Soma’da güvenlik nedeniyle kapatılan tüm madenlerdeki işçilerin ücretleri işletme sahipleri tarafından kesintisiz olarak ödenecek. Kaza yaşanan madende ise çalışanlara bu maaşa ilaveten kapalı kaldığı sürece devlet de ikinci bir maaş verecek.Madenlerde özellikle Almanya’daki uygulamalardan yola çıkılarak, yeni teknolojinin teşvik edilmesi ve hayata geçirilmesi için program başlatılacak. Maden ocaklarının güvenliği için robot kullanımı, yaşam odası ve gaz maskeleri konusunda en son teknolojinin zorunlu olması için düzenlemeler yapılacak.

ASIL İŞLERDE TAŞERON YASAĞI

Taşeron işçilerin çalıştırılacağı alanlar yeniden tarif edilecek. Devletin asli ve esas fonksiyonlarını yerine getiren işlerde taşeron işçi çalıştırılmayacak. Taşeronluk hizmeti sadece yan hizmetler ve hizmet alımı gerektiren işler için geçerli olacak. Halen kamuda 100 bin kişinin asıl işlerde taşeron olarak çalıştırıldığı saptaması yapıldı. Asli görevlerde çalıştırılan taşeron işçiler kadroya alınacak.Diğer taşeron işçilere en az üç yıllık sözleşme ve kıdem tazminatı güvencesi getirilecek. Çalışma Bakanlığı’nın daha önce yaptığı taşeron düzenlemesi üzerinde de revizyon yapılıyor.

SGK BORÇLARINA YENİDEN YAPILANMA

Pakete, SGK borçlarına yönelik yeniden yapılandırmanın da girmesi bekleniyor. Ancak bu konuda kesin karar henüz verilmedi. Faizlerin silinip borçların taksitlendirilmesi düşünülüyor. Diğer kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması da ele alınan konular arasında bulunuyor. Torba paketin, önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.