1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KÜRT HALKI DİRENMİŞ AKP GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALMIŞ
KÜRT HALKI DİRENMİŞ AKP GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALMIŞ

KÜRT HALKI DİRENMİŞ AKP GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALMIŞ

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde erken kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde konuşan HDP Şırnak Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Selma Irmak

A+A-

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde erken kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde konuşan HDP Şırnak Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Selma Irmak, Öcalan'ın silah bırakması yönünde PKK'ya yaptığı çağrıyı değerlendirerek, "Kürt halkının direnişi, devleti adım atmaya zorladı ve masaya oturttu" dedi.

ETKİNLİKLERE BİR HAFTA ÖNCE BAŞLANDI

Cizre İlçesi'nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Özgür Kadın Kongresi (KJA) öncülüğünde düzenlenen bir etkinlikle bir hafta erken kutlandı. DBP il binası önünde toplanan binlerce rengarenk kıyafetler giyen kadınlar, Abdullah Öcalan, PKK, KCK, YGP ve YPJ lehinde sloganlar atarak, Çarkendal Meydanı'na kadar yürüdü.

CİZRE KADINLARIN SESİNİ İMRALI'YA GÖNDERİYORUZ

DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, burada yaptığı konuşmada, meydanda toplanan kadınları selamlayarak, kadınların Kürt mücadelesindeki önemine değindi. Çözüm sürecinin müzakereye evrildiğini, bu mücadelede kadınların da önemli pay sahibi olduğunu söyleyen Irmak, şöyle devam etti:

SİLAH VE DAĞ DIŞINDA YOL BIRAKMADILAR

"Bugün kadınlar günü, buradan Cizre kadınlarının sesini İmralı'ya gönderiyoruz. Dün tarihi bir adım atıldı. Kürt halkının bu süreçte çok büyük emekleri var. Devlet artık yola geldi, 'ben sizinle artık savaşamam' diyor. Önder Apo'nun başlattığı bu süreç, tüm halkımıza kutlu olsun. Silah bırakmadan önce bir çok şey gerekiyor. Biz silahı demokrasi yolunu açmak için kaldırdık. Mecburiyetten yönümüzü dağlara verdik. Bize silah ve dağ dışında başka yol bırakmadılar. Kürtler'e düşen soykırım ve katliamlardı. Ancak artık müzakereyle yürütüyoruz. Masaya oturarak, konuşarak sorunlarımızı çözeceğimizi söyledik.

KÜRT HALKI DİRENDİ AKP YOLA GELDİ

Şu ana kadar AKP hükümeti bu konuda hiç adım atmadı. Ancak bu gün Kürt halkının direnişi, devleti adım atmaya zorladı ve devlet masaya oturdu. Bugün tarihi bir gündür. Hükümete, bu size çok büyük bir fırsattır. Eğer bu şansı değerlendiremezseniz. Siz de tüm dünya da Kürtler'in neler yapacağını görecek."

Daha sonra HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane'nin yaptığı konuşmadan sonra platforma çıkan HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk da Özgecen Aslan cinayetini hatırlatarak, kadınların erkek egemen sistemle baş etmesi için örgütlenmesi gerektiği üzerinde durdu.

'KADINLAR OLARAK ÖZ SAVUNMAMIZI GELİŞTİRMELİYİZ'

Son olarak, Suriye'nin Rojava Bölgesi'ndeki Cizire Kantonu Kadın Bakan Yardımcısı Hivra Erebo, sahneye davet edildi. Zılgıt ve alkışlarla sahneye çıkan Erebo, YPJ'li kadınların selamını getirdiğini belirterek başladığı konuşmasında, "Merhaba direnen kadınlar, merhaba Botanlı kadınlar, YPJ'li kadınların selamını getirdim. Rojava'da bu gün direnebiliyorsak, siz direnen kadınların sayesindedir. Tılhemis'ten size müjde getirdim. Bu gün kendi kıyafetlerimizle Fransa'ya geçebiliyorsak. Bu kadınların direnişi sayesindedir. Bu YPJ ve dağlarda ki gerilla sayesindedir. Kadınlar olarak öz savunmamızı geliştirmeliyiz. Biz kendimizi savunamazsak kimse bizi savunamaz. Şengal'deki gibi bir kadın katliamının yaşanmaması için, kaçırılan Süryani/Asuri kadınlar için öz savunmamızı almalıyız. 21'nci Yüzyıl kadın yüzyılı olacak" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.