1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KRİZ KAPIMIZDA
KRİZ KAPIMIZDA

KRİZ KAPIMIZDA

Ünlü ekonomist uyardı...

A+A-

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı pek çok ülkede konut balonunun başlamış olabileceğini söyledi.

Kriz kahini olarak da bilinen Nouriel Roubini, aralarında Türkiye’nin de olduğu 18 ülkede, konut balonu olabileceği uyarısında bulundu.

Roubini, bu 18 ülke içinde gelişen ülkeler olan Hong Kong, Singapur, Çin, İsrail, Türkiye, Hindistan, Endonezya ve Brezilya’nın büyük şehirlerine de yer verdi.

KONUT KREDİLERİ

Ekonomist bu fikrinin nedeni olarak hızla yükselen konut fiyatlarını, halen yüksek olan ve artmaya devam eden fiyat-gelir oranını ve toplam borç içerisinde yüksek orana sahip olan konut kredilerini gösterdi.

LONDRA’YA DİKKAT

Roubini gelişmiş ülkeler arasında ise İsviçre, İsveç, Norveç, Finlandiya, Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere özelinde Londra’ya dikkat çekti. Ekonomist bu ülkelerde konut piyasalarında köpüklenme başladığını ifade etti. 2008 krizine neden olan konut balonunun patlaması konusunda ABD, İngiltere, İspanya, İrlanda, İzlanda ve Dubai örneklerini hatırlatan Roubini gelişmiş ekonomilerde balonların çok düşük faiz oranlarıyla söndürüldüğünü belirtti.

VARLIK FİYATLARI ARTIYOR

Ünlü ekonomist zayıf büyüme, yüksek işsizlik ve düşük enflasyon yaşanması durumunda likiditenin olağan ve olağandışı parasal genişleme yoluyla sağlanarak konut fiyatları başta olmak üzere varlık fiyatlarını artırdığına dikkat çekti.

Gelişen piyasalarda ise Roubini’ye göre konut fiyatlarını artıran farklı etkenler söz konusu. İsrail, Hong Kong ve Singapur’da kişi başına yüksek gelir ve düşük enflasyon ile kurun değerlenmesine engel olmayı hedefleyen para politikası etkili. Türkiye, Hindistan, Endonezya ve Brezilya’da yüksek enflasyon var. Çin ve Hindistan tasarruflarıyla konut alıyor. Hızlı şehirleşme de gelişen ülkelerde talebi arzdan hızlı artırarak fiyatları yükseltiyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.