1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KREDİ KARTI KULLANANLARA MERKEZ BANKASINDAN UYARI
KREDİ KARTI KULLANANLARA MERKEZ BANKASINDAN UYARI

KREDİ KARTI KULLANANLARA MERKEZ BANKASINDAN UYARI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları açıklaması

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kredi kartı kullanıcılarının faiz oranları kısa vade kredi ihtiyaçları konusunda uyarılarda bulunan TC Merkez Bankası, bankaların uygulayabilecekleri en yüksek faiz oranlarını belrlediğini duyurdu.

YENİ BİR İNDİRİME GİDİLMEDİ

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığına dair yapılan yazılı açıklamada, "14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 sayılı Bankamız Tebliği’nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren üç aylık dönem için de geçerli olacaktır. Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır" denildi.

"KISA VADELİ KREDİ GEREKSİNİMİ OLAN KREDİ KARTI SAHİPLERİNİN BU GEREKSİNİMLERİNİ KREDİ KARTLARI YERİNE TÜKETİCİ KREDİLERİ YOLUYLA KARŞILAMALARI MENFAATLERİNE OLACAKTIR"

Bankaların belirlenen oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebileceği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmamıştır. 14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 sayılı Bankamız Tebliği’nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren üç aylık dönem için de geçerli olacaktır. Dolayısıyla, 1 Ekim 2014 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2,02, ABD doları için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve Euro için ise yüzde 2,14’tür. Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.