1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KILIÇDAROĞLU'NA YURT DIŞINDAN DESTEK
KILIÇDAROĞLU'NA YURT DIŞINDAN DESTEK

KILIÇDAROĞLU'NA YURT DIŞINDAN DESTEK

İşte o açıklama...

A+A-

CHP'nin yurt dışındaki örgütleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerini açıkladı.

Yazılı yapılan ortak açıklamada yurt dışındaki partili isimler, "Yurt Dışı Örgütleri olarak Partimizin birleştirici gücü olan Genel Başkanımızın yanındayız ve aldığı olağanüstü kurultay kararını da yürekten destekliyoruz. Partimiz Genel Başkanı'ndan üyesine tüm örgütleri ile 2015 seçimlerine odaklanmalı iktidarı hedeflemelidir. Bu durumda konuşmaktan çok çalışmanın anlamlı olduğunu inanıyoruz" dedi.

"PARTİ İÇİ DEMOKRASİ VE KATILIM KANALLARININ İŞLETİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİDİR"

Yurt dışı örgütlerinin ortak açıklamasında parti içi disiplin ve partililik sorumluluğuna dikkat çekilerek "Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının partinin yetkili organlarında değerlendirilmesi ve hataların gözden geçirilmesi elbette ki sosyal demokrat bir partinin yapması gerekenin ötesinde bir zorunluluktur. Fakat seçim sonuçlarının resmi ilanını dahi beklemeden, kamuoyu önünde Partimizi ve Genel Başkanımızı haksız tartışma ve değerlendirmelerin hedefi haline getiren Sayın Milletvekillerinin açıklamalarını şaşkınlıkla izlemekteyiz. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizde eksiksiz demokrasiyi ve katılımı hedefleyen bir siyasal partidir. Bizler için, parti içi demokrasi ve katılım kanallarının işletilmesi de çok önemli ve değerlidir. Ancak, en az onun kadar parti içi disiplin ve partililik sorumluluğuna da sahip çıkmamız gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

"ALTERNATİF ADAY ÇALIŞMALARI YAPMAK, PARTİ DİSİPLİNİNİ İHLAL ETMEK DEMEKTİR"

Partinin desteğini açıkladığı aday aleyhine kamuoyu önünde yapılan değerlendirmelerin parti içi disiplini ihlal etmek olduğu belirtilen açıklamada, "Partimizin her üyesinin ve gönül yoldaşlarının cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili önerileri ve değerlendirmeleri olabilir ve olmalıdır. Ancak bu konuda parti kurullarında bir karar alındıktan sonra, bu defa parti disipliniyle her bir partilimiz, öncelikle de Milletvekillerimiz alınan bu karara sahip çıkmak zorundadır. Partimizin desteğini açıkladığı aday aleyhine kamuoyunun önünde değerlendirmeler içinde olmak ve alternatif aday çalışmaları yapmak, partililik bilinci ve partililik sorumluluğu kavramlarını içselleştirememek, parti disiplinini de ihlal etmek demektir" denildi.

"PARTİ İÇİ İKTİDARI HEDEFLEYEN HASTALIKLI, ESKİ SİYASET ANLAYIŞINI TERK ETMEMİZ GEREKİR"

CHP yurt dışı örgütlerinin başkanları tarafından yapılan açıklamanın devamı şu şekilde: "Parti içi iktidarı hedefleyen, hastalıklı, eski siyaset anlayışını terk etmemiz gerekir. Büyük kongremizin iradesi doğrultusunda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu partimizin Genel Başkanı’dır. Yurt Dışı Örgütleri olarak Partimizin birleştirici gücü olan Genel Başkanımızın yanındayız ve aldığı olağanüstü kurultay kararını da yürekten destekliyoruz. Partimiz Genel Başkanı'ndan üyesine tüm örgütleri ile 2015 seçimlerine odaklanmalı iktidarı hedeflemelidir. Bu durumda konuşmaktan çok çalışmanın anlamlı olduğunu inanıyoruz. Tüm CHP sevdalılarının bu çabanın içinde olmaları tarihi zorunluluktur ve bizleri güçlü kılacak, iktidar hedefimize daha da yaklaştıracaktır. Solun evrensel ilkeleri, çoğulculuk, katılımcılık, eşitlik, adalet, dayanışma, kadın hakları, emeğin önceliği, çevre duyarlılığı ve barış bu büyük yürüyüşümüzün meşaleleri olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.