1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kerry; "Ahmet senin yerine ben mi söyleyeyim?"
Kerry; "Ahmet senin yerine ben mi söyleyeyim?"

Kerry; "Ahmet senin yerine ben mi söyleyeyim?"

İlk olarak "Türkiye'de hukukun üstünlüğünü istiyoruz" açıklamasını yapan ABD Dışişleri bakanı Kerry ile Ahmet Davutoğlu arasında çok ilginç bir diyalog yaşandı.

A+A-

 DAVUTOĞLU'NA ŞOK!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Paris’te yaptığı ikili görüşmede, “Türkiye’de hukukun üstünlüğü ile ilgili kaygılarını” dile getirdi. Kerry, görüşme sonrasında Davutoğlu ile yaptığı açıklamada, “Bizim Türkiye’nin içişlerine karışma niyetimiz yok. Hukukun üstünlüğüne ilişkin konu başlıklarını da görüştük” dedi.

İLGİNÇ DİYALOG


Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov ile Suriye'deki ateşkes sürecini görüşen ABD'li bakan Kerry, Ahmet Davutoğlu ile de ikili bir görüşme yaptı. İki bakan açıklama yapmak üzere basın mensuplarının karşısına geçti. Kerry'nin Anmet Davutoğlu arasında yaşanan diyalog ise hayli ilginçti.

Ahmet Davutoğlu elindeki metinden okuyarak yaptığı açıklamadan sonra Kerry Davutoğlu'na dönerek "Görüşmemiz hakkında bir şeyler söyleyecek misin yoksa ben mi söyleyeyim?" şeklinde çıkış yaptı.

Obama'nın Ahmet Davutoğlu'nu işaret parmağıyla çağırdığı görüntüler için muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalan Davutoğlu, Kerry'nin bu tepkisiyle bir kez daha zor durumda kaldı.

CHP'DEN ANINDA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AKP'nin, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifini, yolsuzluk ve rüşvet gündemini değiştirmek ve bunların üzerini örtmek amacıyla getirdiğini söyledi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Faruk Loğoğlu, "Yargıyı kontrol altına almak isteyebilirsiniz ama yolsuzluk ve rüşvetin üzerine gidecek hakimler ve savcılar her zaman olacaktır." dedi.

Suriye konusunda, İran'ın olmadığı bir ortamda varılacak herhangi bir çözümün kalıcı olmayacağını, bu nedenle İran'ın, Cenevre'de yapılacak toplantıya katılmasını önemsediklerini ifade eden Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Paris'te, ABD Büyükelçiliği'nde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesini yorumladı.

TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ

"Kerry, 'Türkiye'nin içişlerine karışmıyoruz' diyor. Bunu, ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nde diyor. Üstelik, Davutoğlu'nu Amerikan bayrağının önüne koyuyor, kendisi Türk bayrağının önünde konuşuyor." diye devam eden Loğoğlu, şunları dile getirdi:

"Paris'te Türkiye Büyükelçiliği de var. ABD Dışişleri Bakanı'nın söyleyeceği bir şey varsa bu konuda, bu görüşme Türkiye Büyükelçiliği'nde de olabilirdi. Ama normali, her iki bakan da üçüncü bir ülkede oldukları için daha nötr bir yerde buluşmalarıydı.

Sayın Bakan ve Sayın Başbakan, günlerdir ABD'yi, İsrail'i ve bazı batılı ülkelerini, Türkiye'ye komplo yapmakla suçluyorlardı. Ama Sayın Dışişleri Bakanı'nın yüzünden mutluluk akıyordu görüşmede. Demek ki Kerry'nin yaptığı açıklamadan memnun olmuş. O zaman Sayın Davutoğlu ve Başbakan'ın günlerdir savundukları, 'Bunun arkasında dış güçler var' tezi çöküyor."

CENEVRE-2 TOPLANTISI


Cenevre'de yapılacak Suriye ile ilgili toplantıyı da önemli olarak niteleyen CHP'li Loğoğlu, geçtiğimiz hafta sonu da Paris'te bir toplantı düzenlendiğini anımsattı.

Loğoğlu, Davutoğlu'nun söz konusu toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Bütün mesele Esad'ın dışarıda kalması" dediğini belirterek, "Bu ifade, Türkiye'nin, daha doğrusu AKP'nin, Suriye'de barıştan yana olmadığını gösteriyor." sözüne işaret etti.

CHP olarak, Cenevre Konferansı'nın başarıya ulaşmasını istediklerini belirten Loğoğlu, bu kapsamda, İran'ın söz konusu toplantıya katılmasını önemsediklerini ifade etti. Loğoğlu, Suriye konusunda, İran'ın olmadığı bir ortamda varılacak herhangi bir çözümün kalıcı olmayabileceğini belirtti.

Suriye muhalefeti içinde sıkıntıların devam ettiğini anlatan Loğoğlu, bu sıkıntıların aşılmasını istediklerini, çünkü Suriye muhalefeti olmadan yapılacak bir konferansın başarı şansı olmadığını düşündüklerini kaydetti.

Türkiye'nin El Kaide ile komşu haline geldiğini dile getiren Faruk Loğoğlu, "Davutoğlu artık memnuniyetle ellerini ovuşturabilir." dedi.

İRAN KONUSU

İran'ın, zenginleştirilmiş uranyum üretimine son verdiğine ilişkin açıklamasını değerlendiren Faruk Loğoğlu, İran'ın bu tutumunu bölgenin istikrarı bakımından olumlu bulduklarını vurguladı.

"HAYRETE DÜŞTÜM"

6 Büyükelçiler Konferansı'nda Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konuşmasını dinlediğini de anımsatan Loğoğlu, sözlerini, "Sayın Bakan'ın konuşmasını dinlerken hayretten hayrete düştüm. Sayın Bakan demokrasiden, insan onurundan, hesap verilebilirlikten bahsediyor ve '10 yıl içinde, iktidarın bütün bu bağlamlarda, hiçbir objektif ölçü ve olay yoktur ki bunun aksini göstersin' diyor. Hangi ülkede yaşıyor Sayın Bakan? Türkiye'nin gerçeklerinden bu kadar kopuk bir insan olabilir mi?" diye tamamladı.

cumhuriyet/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.