1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KCK: AKP'yi son kez uyarıyoruz!
KCK: AKP'yi son kez uyarıyoruz!

KCK: AKP'yi son kez uyarıyoruz!

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Öcalan’ın sağlık sorunlarını dikkate almama, BDP heyetinin 15 günlük görüşme periyodunun aksatılması ile Suriye Kürdistanı'na müdahalesi nedeniyle AKP’nin süreci sabote etme çabası içinde olduğunu söyledi.

A+A-

KCK nın Açıklaması Şöyle:

"Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı demokratik çözüm ve barış süreci kritik bir aşamaya gelmiştir. Bu konuda tekrardan halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeyi gerekli görüyoruz.

Önder Apo’nun halkların eşit-özgür birliktenliğine götürecek süreci başlatmış bir kişilik olarak, sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü konusu hayati derecede önemli bir konudur. İki hafta önce Önder Apo’nun sağlığının tehlikeli bir boyuta ulaştığına dair kamuoyuna ve halkımıza dönük bir açıklama yapmış, hükümeti konunun önemini gözeterek somut adımlar atmaya, halkımızı ve dostlarını da duyarlı olmaya çağırmıştık.

Bugüne kadar yüzlerce sivil toplum örgütü, onlarca basın açıklaması ve mitingde Önder Apo’nun sağlık sorununa dikkat çekmiş, acil olarak bağımsız bir sağlık heyetinin adaya giderek, Önder Apo’yu kapsamlı bir muayeneden geçirme talebinde bulunmuştur. Hatta bu konuda Kürdistan da ve Türkiye de bazı ilgili kurumlar sağlık heyetini oluşturarak, resmi olarak adalet bakanına da başvurmuştur. Ancak bugüne kadar konuya ilişkin hükümet tarafından hiç bir açıklama yapılmadığı gibi, heyetlerin çağrısına da olumlu-olumsuz bir yanıt verilmemiştir.

Önder Apo’nun sağlığına böyle yaklaşan bir hükümetin, çözüm konusunda samimiyeti hareketimiz, halkımız ve demokratik kamuoyu tarafından ciddi anlamda sorgulanır ve kuşku duyulur hale gelmiştir.

Öte yandan AKP hükümeti sürekli bir biçimde Rojava’da Kürdistan halkının elde ettiği özgürlük imkanlarını tasfiye etmek için Cebhet- Ül Nüsra başta olmak üzere bir çok çeteci, katil grupları desteklemeye, Kürt bölgesinde barış ve istikrar ortamını bozmaya çalışmaktadır. Bununla da, halkımızın kazanımlarını tasfiye etmenin çabası içinde bulunduğu çok açıktır. Rojava’daki halkımızın kazanımlarına tahammül gösteremeyen bir hükümetin, Kuzey Kürdistan’da halkımızın halk olmaktan kaynaklı haklarını tanıması kaygıyla tartışılır bir durum arzetmektedir. AKP’yi Rojava Kürtlerinin ulusal demokratik haklarına gösterdiği bu düşmanca yaklaşımı hızla terkederek, El Kaideci gruplarla ilişkisini kesmeye ve çeteci gruplardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.

Çözüm sürecinin bir gereği olarak Önder Apo ile daha fazla görüşme imkanının yaratılması, sadece BDP heyetinin değil, farklı heyetlerin de Önderlikle görüşmesi gerekirken, gelinen aşamada 15 günde bir yapılması gereken BDP heyet görüşmelerinin dahi zamanında yapılmaması, gönderdiğimiz mektubun Önderliğe henüz ulaştırılmaması süreci yeniden tartışmayı gündemimize koymaktadır. Sürecin ikinci aşamasının 1 Hazirandan itibaren geçerli olduğu bilinmesine rağmen hala bu konuda somut tek bir adım atılmış değildir. Bu konuda AKP kendi üzerine düşen görevleri yerine getirmediği gibi, Önderlikle yapılan olağan görüşmeleri de son derece keyfi bir tutumla erteleyebilmektedir. Bunun kabul edilmeyeceği ise çok açıktır.

Öte yandan Kuzey Kürdistan’ da yoğun karakol ve baraj yapımıyla birlikte, koruculaştırma politikası, hava keşif çalışmaları tüm hızıyla sürmektedir. Önderliğin sağlık kontrolü için hala bir heyetin adaya gitmemiş olması, BDP heyet görüşmelerinin belirlenen 15 günlük sürede yapılmıyor olması, Rojava devrimini boğma ve tasfiye hesapları yan yana getirildiğinde, AKP hükümetinin süreci sabote etme çabası içinde olduğu çok açıktır. Durum buyken başbakan, sözcüleri ve basın, süreci sabote etmeye doğru götüren tutumlarını görmezden gelerek, tersinden hareketimizi suçlamaya devam etmektedirler.

Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz. Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde, sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz.

Tekrardan, AKP hükümetini süreci tıkatıcı ve sabote edici yaklaşımlardan vazgeçerek ikinci dönemde üzerine düşen görevleri yerine getirmeye, halkımızı, dostlarımızı ise duyarlı davranarak, Önderliğin sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü için serhıldanlarını yükseltmeye çağırıyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.