1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KARDEŞ KARDEŞE BUNU YAPARSA
KARDEŞ KARDEŞE BUNU YAPARSA

KARDEŞ KARDEŞE BUNU YAPARSA

Bakan Çelik: Gazze İle Kardeşiz

A+A-

KÜLTÜR ve Turizm bakanı Ömer Çelik, İsrail'in Gazze'de katliam yaptığını, Ak Parti'nin bu katliama karşı sesini yükselterek Gazzelilerin yanında olduğunu belirttiç Bakan Çelik, "Gazze halkı ile tarihdaş olduğumuzu kendileri ile duygudaş olduğumuzu kendileri ile yoldaş olduğumuzu ve ebediyen kardeş olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz" dedi.

DHA'nın haberine göre; Bakan Ömer Çelik, Adana'nın Ceyhan İlçesi'nin Bota Mahallesi'nde belediyenin düzenlediği İftar programına katıldı. Adana Valisi Mustafa Büyük, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen iftarda konuşma yapan Bakan Çelik, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini değerlendirdi.

BAŞBAKANIMIZ 1'İNCİ TURDA SEÇİLECEK

Türkiye tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanını halkın seçeceğini, bunu da Ak Parti'nin sağladığını belirten Çelik, şunları söyledi:

"Halk madem ki Ak Parti döneminde her şeyin başı olacak, her şeyin patronu olacak, o zaman Cumhurbaşkanını doğrudan halk seçsin denildi ve bu gerçekleştirildi. 12'inci Cumhurbaşkanı adayımız Başkanımız, Genel Başkanımız, her yerde gördüğünüz gibi mitingler yapıyor ve bir Cumhurbaşkanı seçiminde, sizlere nasıl bir cumhurbaşkanı olacağını, 2023'e, 2053'e, 2073'e girerken bir Cumhurbaşkanı olarak, nasıl bir vizyonla Türkiye'yi görmek istediğini ortaya koyuyor. Sonuçta siz karar vereceksiniz, siz takdir edeceksiniz ve teveccüh gösterirseniz, inşallah 1'inci turda, 10 Ağustos'ta Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'inci Cumhurbaşkanı ve halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Sayın Başbakanımız olacak."

VESAYETİ ABDULLAH GÜL KALDIRDI

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığının seçilmiş hükümetler üzerinde bir vesayet makamı gibi kurgulandığını ifade eden Çelik şöyle devam etti:

"Hükümetlerin halka yaslanan bir icraat yapmaması için, halktan oy aldıktan sonra bir takım güç gruplarına teslim olmalarını sağlamak üzere, devlet erki adına Cumhurbaşkanlığı, hükümet üzerinden, sivil siyaset üzerinden bir vesayet makamı olarak kurgulanmıştır. Geçmişte, kısmen, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal bu vesayeti kırmaya çalıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı döneminde demokrat ve devlet adamı kişiliği ile bu vesayeti ortadan kaldırdı. Şimdi ise kurumsal olarak vesayet makamı olarak kurgulanmış bu yerin, halkın cumhurbaşkanını seçmesi ile topyekun vesayet mekanizması olmaktan çıkacak. Tarihi bir seçimin arefesindeyiz. Halkın iradesini alan hiç kimsenin artık halk üzerinde baskı kurmaya çalışan vesayet makamlarına, güç odaklarına, ekonomik çıkar gruplarına teslim olmayacağı şekilde, tüm devlet demokratik şekilde düzenleniyor. İşte halkın cumhurbaşkanını seçmesi demek, vesayetin bu topraklardan tamam kalkması demektir."

ANADOLU DEĞERLERİ, ÇATI ADAYI KABUL ETMEYECEKTİR

Konuşmasının devamında MHP ve CHP dışında bazı siyasi partilerin Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklemesine değinen Ömer Çelik, "Çatı adayı olarak öne sürülen ve 9 partinin desteğini aldığını iddia eden organizasyon, gördüğünüz gibi kimlerle iş birliği yaparak, nasıl bir profil ortaya koyarak Cumhurbaşkanlığı seçimini yürütmeye çalışıyor. Özelikle Ceyhanlı'nın dikkatini çekmesi gerekir. Çatı aday bir elinde Türk Sol Dergisi ile, ki bu dergi Türkiye'deki bütün halkımızın Anadolu değerlerine saldıran bir yayın yapıyor, diğer taraftan radikal sol parti ile iş birliği yaparak gelip Anadolu'nun cumhurbaşkanı adayı oluyor, Anadolu'nun değerleri bunu kabul etmeyecektir"

GAZZE'DE BOMBALANAN İNSANLIKTIR

Konuşmasının sonunda İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama da değinen Bakan Çelik şunları söyledi:

"Bu mübarek Ramazan Ayı'nda İslam dünyasının bir çok yerinde kan dökülüyor. En son yüreğimizi kanatan içimizi acıtan haberler Gazze'den geliyor. Başbakanımız ve Ak Parti bu katliama karşı açık bir şekilde sesini yükseltiyor. Ama görüyorsunuz; dünyanın başkentlerinde halklar, vicdan sahibi insanlar, hasiyet sahibi insanlar, sokaklara dökülerek bu katliamı protesto ettikleri halde, başkentler sessiz kalıyor, siyasi güç odakları sessiz kalıyor. Hepinizin gördüğü gibi, kardeşlerimiz, masum insanlar, çocuklar katledilmiş. İsrail'in bugün bir mahalleye yaptığı saldırıda, bir günde 50 kişi öldü. Bunların 14'ü çocuk 7'si kadın. Hep beraber göreceğiz, bu zulmü yapanlar bir gün bunun hesabını verecekler. Ama bu zulmün karşısında susanlar, tarihe kara bir leke olarak geçecekledir. Gazze'de bombalanan sadece Gazzeliler değil, sadece Filistinliler değil Gazze'de bombalanan insanlıktır, insanlığın haysiyetidir, insanlığın şerefidir, geleceğidir."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.