1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ
İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ

İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ

Soma için iş bırakma eylemine sert müdahale..! Disk Genel Başkanı hastaneye kaldırıldı, bir çok öğrenci yaralandı...

A+A-
İzmir'de Soma faciasını protesto eylemine polis müdahale etti. Müdahale sırasında fenalaşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko hastaneye kaldırıldı.
İzmir'de Soma maden ocağı faciasını protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yapan işçi ve memur sendikaları, sivil toplum örgütlerinden oluşan yaklaşık 20 bin kişinin protesto yürüyüşüne, polis ikinci kez biber gazı ve TOMA'lar ile müdahalede bulundu. Grubun önünde yer alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko bu müdahale sırasında fenalaştı. Beko, olay yerine gelen bir ambulansla hastaneye kaldırıldı. Beko'nun yanı sıra başka fenalaşanlar da oldu ve onlar da ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Gerginlik sürüyor.

SOMA YÜRÜYÜŞÜNE TOMA'LI MÜDAHALE

İzmir'de Soma maden ocağı faciasını proteste etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yapan işçi ve memur sendikaları, sivil toplum örgütlerinin protesto yürüyüşüne yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Konak Meydanı'na girmek isteyen göstericileri polis TOMA'lı çok sert müdahalede bulundu. Tazyikli su ve biber gazlı müdahaleye, göstericiler de taşla karşılık verdi.

İzmir'de dün akşam üzeri DİSK, KESK ve İzmir Barosu'nun düzenlediği Soma faciasını protesto yürüyüşüne Konak'ta barikat kurarak engelleyen ve TOMA ve çevik kuvvetle müdahale eden polis bu kez iş bırakma eylemi nedeniyle sayıları 20 bine yaklaşan yürüyüşe daha sert müdahalede bulundu. Basmane'den Konak'a kadar "Hükümet istifa", "Soma'nın hesabı sorulacak" sloganları ile gelen ön saflarında DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun bulunduğu kortejin önü Konak Pier köprüsünü geçtikten sonra TOMA ve çevik kuvvet tarafından kesildi. Konak Meydanı'na yürümek isteyen gruba izin vermeyen polis, görüşme isteğini de geri çevirdi. İlk gelen grubun önüne önce uyarı için tazyikli su sıkan TOMA'lar daha sonra yürüyüşe geçen üzerine tazyikli su ve biber gazı sıktı. Önce geriye doğru kaçan topluluktan bazıları polislere taşlarla karşılık verdi. Polisin daha da sertleşerek direnen gruplara gözaltı işlemi yapmaya başladı. Bazı göstericilerin yerlerde süreklendi. Biber gazından çevrede yeralan engelli vatandaşlar ve kruvaziyer gemilerle İzmir'e gelen turistler de etkilendi. Polisin ilk müdehalesi sonrası DİSK işçileri İzmir Ticaret Borsası önünde bir süre oturma eylemi yaptı. DİSK yöneticileri Vali'yi görüşme istediklerini açıkladı. 

DİSK GENEL BAŞKANI BEKO'NUN DURUMU İYİ 

İzmir'de, Soma maden ocağı faciasını proteste etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yapanlara polisin müdahalesi sırasında fenalaşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediye Eşrefpaşa Hastanesi'nde tedaviye alındı. Müdahale sırasında biber gazından etkilenen ve başına da darbe geldiği belirtilen Beko'nun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi
.
47599_66645_15052014133935_22.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.