1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İŞTE TÜM YURTTA YAŞANAN DÖNÜŞ ÇİLESİ
İŞTE TÜM YURTTA YAŞANAN DÖNÜŞ ÇİLESİ

İŞTE TÜM YURTTA YAŞANAN DÖNÜŞ ÇİLESİ

KURBAN Bayramı’nı yakınları ile geçirdikten sonra yaşadıkları şehirlere dönenler, 46 ilin geçiş noktası olan Ankara-Kırıkkale-Samsun ve Kayseri karayolunda yoğunluk ile birlikte uzun kuyrukları oluşturdu.

A+A-

KURBAN Bayramı’nı yakınları ile geçirdikten sonra yaşadıkları şehirlere dönenler, 46 ilin geçiş noktası olan Ankara-Kırıkkale-Samsun ve Kayseri karayolunda yoğunluk ile birlikte uzun kuyrukları oluşturdu.

AN İTİBARİYLE TIKALI

Bayram tatilini şehir dışında geçirenler, dönüş yolculuğuna başladı. 46 ilin bağlantı noktasında yer alan Kırıkkale’de, karayolları ve trafik ekipleri, denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Kırıkkale kent girişindeki yollarda araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. Zaman zaman meydana gelen maddi hasarlı kazalar nedeniyle de ulaşım durma noktasına geldi. Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü ekipleri de yoğunluğun olduğu kavşaklarda trafik akışını rahatlatmaya çalışarak, sürücüleri dikkatli seyretmeleri konusunda uyarıyor.

SAATTE 3 BİN ARAÇ GEÇİYOR BÖLÜNMÜŞ YOL YETMİYOR

Kırıkkale Emniyet Müdürü Hasan Onar, yaptığı açıklamada, Kırıkkale’nin, Ankara'ya 70 kilometre uzaklıkta çok önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu söyledi. Onar, bir saatte kentten geçen araç sayısının 3 bin olduğunu belirtti.

Dün gece saat 00.00’dan akşam 18.00’e kadar kentten 34 bin 800 aracın geçiş yaptığını ifade eden Onar, şöyle konuştu: "Karadeniz, Doğu Anadolu, Kayseri, Malatya ve Elazığ’dan gelen araçların Ankara'ya geçişleri devam etmektedir. Bayram dolayısıyla her 10 kilometrede bir ekip var. Geçişler sırasında şu ana kadar yaralamalı ve maddi hasarlı kaza meydana gelmedi. Sürücülerimizden tek isteğimiz, hız limitlerine uyması. Muhakkak emniyet kemerini takalım. Sadece sürücüler değil araçtaki tüm yolcuların emniyet kemerini takmak suretiyle seyahat etmeleri gerekmektedir. Sürücülerimiz, lütfen yorgun ve uykusuz yola çıkmasınlar."

DURUM HERYERDE AYNI

İstanbul’a dönüş trafiği Kocaeli bölgesinde özellikle saat 18.00’den sonra yoğunlaştı. Gün içinde zaman zaman rahatlayan trafik bu saatten sonra TEM Otoyolu’nun İzmit geçişinde bazı noktalarda kilitlenmeye başladı. 

Tatili Ege ve Akdeniz’deki tatil bölgelerinin yanı sıra Anadolu’nun çeşitli kentlerindeki yakınlarının yanında geçirenler ve uzak noktalarda gelenler, akşam saatlerinde İzmit’e ulaşıyor. TEM Otoyolu’nda İzmit’in “Doğu turnikeleri” olarak da adlandırılan Kandıra turnikelerinin bulunduğu, Bekirpaşa Rampası’nın başlangıcında saat 19.00'dan sonra trafik adım adım ilerlemeye başladı. Birçok araç sürücüsü Doğu turnikelerinde TEM’den çıkıp yola D-100 Karayolu’ndan devam ediyor. Yarının hem iş günü, hem de okulların açılacak olması nedeniyle gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

TEM Otoyolu’nun Bolu ve Düzce kesimlerinde araç yoğunluğu yaşanıyor. İstanbul istikametine doğru yoğun bir araç trafiği yaşanırken, Ankara istikametinde ise daha az yoğunluk yaşandı. İstanbul istikametinde yaşanan yoğunluğa rağmen trafiğin akışında sorun oluşmadı. Araçlar herhangi bir kuyruğa takılmadan yollarına devam ettiler. Bolu Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Müdürlüğü ekipleri, TEM Otoyolu’nda Kurban Bayramı’nın son günü yaşanan yoğunluk nedeniyle radar ve kontrollerini arttırdı. Yetkililer, yollarda yaşanan yoğunluk nedeniyle sürücülerin aşırı hız ve yakında takipten kaçınmaları uyarısında bulundu.

YOLLAR YENİDEN HAREKETLENDİ

Uzak noktalardan hareket eden araçlar öğlen saatlerinden itibaren Kocaeli'ne ulaşmaya başlayınca yollarda yoğunluk hissedilir derecede artmaya başladı.
Bayram tatilini Ege ve Akdeniz'deki tatil bölgeleri ile Anadolu'nun çeşitli kentlerindeki yakınlarının yanında geçenlerin bir bölümü, bugünkü yoğun trafiğe yakalanmamak için dünden itibaren dönüşe başlamıştı. Dün akşam saatlerinde TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu’nun Kocaeli geçişinde gece yarısına kadar yoğunluk yaşandı. Trafik ancak saat 01.00'den sonra biraz olsun rahatladı.
Bugün saat 12.00'ye kadar rahat görünen yollar yeniden hareketlendi. Bayram tatili dönüşlerinde uzak noktalardan yola çıkan sürücüler Kocaeli’ne ancak öğlen saatlerinde ulaştığından, 12.00'den sonra bazı noktalarda trafik ağır seyretmeye başladı. Bu noktalardan biri olan TEM'in Belirdere Rampası'nda birkaç maddi hasarlı kaza olunca trafik kısa süreliğinde durdu. Anadolu'nun dört bir yanından gelen araçların ulaşmasıyla oluşan bu yoğunluğun gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.
Kocaeli Bölge Trafik yetkilileri, sürücülerin özellikle Bekirdere Rampası, Körfez İlçcesi'nde Hereke geçişindeki mağaraburnu mevkii ve Dilovası Rampası'nda sıkışmalar yaşandığını, sürücülerin bu bölgelerde sabırlı davranmalarını, özellikle emniyet şeridini boş tutmalarını istiyor.

BANDIRMA’DA BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU

BALIKESİR’in Bandırma İlçesi’nde, 5 günlük Kurban Bayramı tatilinin son gününde dönüş yoğunluğu yaşanmaya başlandı. İstanbul Deniz Otobüsü İşletmesi (İDO) 2 olan sefer sayısını 12’ye çıkardı.

Bayram tatilini Güney Marmara ve Kuzey Ege’de geçirenlerin deniz yoluyla kullandıkları güzergahlardan biri olan Bandırma’da dönüş yoğunluğu dün geceden itibaren başladı. İstanbul’a dönüş için Bandırma’yı tercih edenler için Bandırma- İstanbul (Yenikapı-Bostancı) hattı için yoğun talep nedeniyle İDO, 2 olan sefer sayısını ek seferlerle birlikte 12’ye çıkardı. Dönüş seferleri 7 feribot ve 5 deniz otobüs ile yapılıyor. Sabah saat 09.45’te de başlayan seferler,saat 23.55’e kadar sürecek. Bugünkü seferlerde feribot ile bin araç, feribot ve deniz otobüsü seferleriyle de 7 bin 250 yolcu taşınması planlanıyor.

ÇANAKKALE'DE DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU

Kurban Bayramı'nın son gününde tatilcilerin dönüş yoğunluğu yaşanmaya başladı. Gestaş'a ait feribotlar saatsiz olarak sefer yaparak tatilcileri en kısa sürede boğazın diğer yakasına taşımaya çalışıyor.

Kurban Bayramı'nın 3'üncü günü Çanakkale'de başlayan tatilcilerin dönüş yoğunluğu, bayramın son gününde de devam ediyor. İstanbul ve Trakya'daki illerden yola çıkarak bayram tatilini Ege ve Akdeniz'deki illerde geçirenlerin dönüş güzergahlarından birisi olan Çanakkale'de dün (Pazartesi) öğle saatlerinde yoğunluk başlamış ve 8 saat aralıksız devam etmişti. Dönüşü bayramın son gününe bırakanlar ise bugün öğle saatlerinde Çanakkale feribot iskelesine ulaşmaya başladı. Bununla beraber feribot iskelesinde de yoğunluk yaşandı. Feribotun depolama alanı dolup taşınca tatilcilerin araçları Demircioğlu Caddesi'nde kuyruğa neden oldu.
Gestaş firması ise Çanakkale-Kilitbahir hattında 4, Çanakkale-Eceabat hattında 2 ve Lapseki-Gelibolu hattında 5 feribotla saatsiz olarak sefer yapıp, tatilcileri en kısa sürede Anadolu yakasından Avrupa yakasına ulaştırmaya çalışıyor. Trafik polisleri ise feribot iskelesinde ve şehir içinde oluşan yoğunluk nedeniyle kavşaklarda önlem aldı. Bazı güzergahlar şehir içi trafiğine kapatıldı.


FERİBOT KUYRUĞU BÜYÜDÜ

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'nde, Kurban Bayramı tatilinden dönenlerin oluşturduğu feribot kuyruğu 4 kilometreyi buldu. GESTAŞ işletmesi tarafından 5 feribotun çalıştırıldığı Lapseki-Gelibolu hattında, Kurban Bayramı tatili nedeniyle yaşanan yoğunluk devam ediyor. Çardak-Gelibolu hattında 6 feribotun saatsiz çalıştığı ve araç kuyruğunun ise 3 kilometreyi bulduğu bildirildi. Çanakkale Boğazı'nda Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş noktalarından olan Lapseki ve Çardak'ta da uzun kuyruklar oluştu. 


DÖNÜŞ TRAFİĞİ BAŞLADI

KURBAN Bayramı tatili nedeniyle İstanbul dışına çıkanlar, yarın iş günü olması nedeniyle dönüşe başladı. Boğaz Köprüsü’ne gelmeden uzun araç kuyrukları oluştu.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan Kurban Bayramı tatili bugün sona erdi. Bayramı İstanbul dışında geçirenler de yarın iş günü olması nedeniyle geri dönüşe geçti. Yurdun dört bir yanından gelen araçlar D-100 Karayolu’nda trafik yoğunluğu oluşturdu. Özellikle Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na doğru gidişte Boğaziçi Köprüsü’ne gelmeden uzun kuyruklar oluştu. Saat 16.00’da araç kuyruğu Altunizade’ye kadar uzandı.

TURGUTLU'DA TATİL DÖNÜŞÜ ÇİLESİ
KURBAN Bayramı'nın son günü akşam saatlerinde dönüş yoluna çıkan tatilciler Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nden geçen İzmir -Ankara Karayolu'nda yoğunluğa neden oldu.
Turgutlu'dan İzmir yönüne gidiş istikametinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Trafik akış hızının yavaş olması nedeniyle bayram tatili için İç Anadolu'daki Eskişehir, Ankara, Konya'nın yanı sıra Uşak gibi illere giden tatilciler dönüş yolunda çile çekmeye başladı. Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Derbent, Avşar, Ergenekon ,Üzümlü, Irlamaz kavşaklarında çok yoğun şekilde çalışarak trafiği rahatlamaya çalışırken, emniyet şeridini kullanan sürücülere ceza kesildi.

 

İŞTE TÜM YURTTA YAŞANAN DÖNÜŞ ÇİLESİ

İŞTE TÜM YURTTA YAŞANAN DÖNÜŞ ÇİLESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.