1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSTANBUL SUSUZ MU KALACAK
İSTANBUL SUSUZ MU KALACAK

İSTANBUL SUSUZ MU KALACAK

DSİ Genel Müdürü son yaptığı açıklamayla korkunç gerçeği hatırlattı.

A+A-

DSİ Genel Müdürü Özkaldı, İstanbul'un 100 veya 110 günlük suyu kaldığını açıkladı. Özkaldı, İstanbul'un susuz kalmaması için Melen'de birinci hattın yanına ikinci bir hat daha açılacağını, ancak Melen'de de su kalmadığı için Sakarya'dan su çekeceklerini açıkladı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, 3. İstanbul Uluslararası Su Forumu'nda İstanbul'daki su sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özkaldı "Bu sene de belli ölçüde kuraklık var doğrudur. Ancak bu içme suyu problemi yaşayacağız anlamına gelmiyor. İstanbul'da da gerekli önlemleri aldık. Barajlardaki ne kadar yeter? Yaklaşık 100-110 gün civarı yeterli. İstanbul'da günde 2 buçuk milyon su tüketiliyor. Yaklaşık 500 bin barajlarımıza su geliyor. Biz bunu kendi haline bırakmadık, 110 gün yetecek ve bekleyecek değiliz. Önlemlerimizi aldık" dedi. Hürriyet.com.tr'nin haberine göre Özkaldı, İstanbul'un su durumu için şu açıklamalarda bulundu:

“SAKARYA NEHRİ’NDEN SU VERİLECEK”

"İSKİ tarafından şu anda bizim bitirdiğimiz Melen'in birinci hattının yanına ikinci hat yapılıyor. Haziran ayında da bu hat bitecek. Ama bu sefer Melen'de beklediğimiz su olmayacağı için buraya desteği Sakarya nehrinden vereceğiz. İstanbul'da kullanılan suyun yaklaşık üçte birini Sakarya'dan vereceğiz. İlave bir destek vermiş olacağız. Eylül Ekim aylarını yakalayacağız. O zaman yağışların arttığı aylardır"

“EN BÜYÜK EKSİKLİĞİMİZ…”

"İstanbul’daki en büyük eksikliğimiz mevcut depolama kapasiteleri olması gerektiği kadar değil. Tabi belli sayıda barajımız var. Yani bir daha dolacak ki gelecek yılı karşılasın. Biz geçen yıl büyük bir projeyi başlattık. Melen Barajı'nın temelini attık. Melen Barajı kendi başına, İstanbul'daki bütün barajların kapasitesinin yüzde 80'ini kapsıyor. Depolama kapasitesini artırdığımız zaman baraj yapacağız."

BAKAN: 7 YILDA 1 KURAKLIK OLUR

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da "İstanbul'da 7 yılda bir kuraklık oluyor. Ben İSKİ Genel Müdürü'yken kuraklık vardı. Sonra 2000 yılında bir kuraklık oldu. Biz vatandaşa hissettirmeden bunu atlattık. 2007 yılında da bir kuraklık oldu. Vatandaşa yine hissettirmedik. 2014 yılında tekrar bir kuraklık var. Yüzde 30 civarında yağışlarda eksiklik var. İnşallah bunu da atlatacağız" diye konuştu.

Eroğlu, "Barajların doluluk oranı yüzde 28’lerde. İstanbul'u susuz bırakmamak için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. İnşallah önümüzdeki Cuma'dan itibaren yağmurlar da geliyor. Su sıkıntısı çekmemek için azami gayretler sarf ediliyor.Geçmiş dönemler olsaydı İstanbul çoktan susuz kalacaktı. Ama onu çoktan önledik. Vatandaşların tasarruf etmesinde fayda var. Dünya nüfusunun 3'te 1'i yeterince suya ulaşamıyor. 2 milyar insan suya erişemiyor. Son 10 yıldan beri susuz köyümüz bile kalmadı. Su zengini değiliz. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Suyu geri kazanmak, az su kullanmak , suyu tasarruflu kullanmak bizim kültürümüzde var. İsraf etmeden suyu kullansınlar ama boşa akıtmasınlar. Bilhassa gençlere dişini fırçalarken nasıl fırçalaması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor" dedi. 

“YAĞIŞLARDA AZALMA VAR”

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ise yağışlarda azalmaya dikkat çekti:

"Bu sene yağış olarak ülkemizde genelinde yağış azlığı var. Özellikle Ekim'den bu tarafa Kasım Aralık Ocak ayında yağışlarda azalma oldu. Mart Nisan ve bu ayda yağışlar mevsim normallerinin üzerinde oldu. İstanbul'da Mayıs ayında beklediğimiz yağış fazlalığı var.

"Bu daha önceki açığı kapatır mı? Tamamıyla kapatmış diyemeyiz. Gelecek olan yağışlarda gelecek olan suyu yağışı alarak vatandaşlarımızı rahatlatırız".

“1937’TEN BU YANA HER 6-7 YILDA BİR…”

"İstanbul'da Ekim ayından sonra Eylül ayından sonra yağışlı mevsim başlar. En fazla yağışa aldığı aylar Kasım-Aralık-Ocak aylarıdır. Ama biz Mayıs ayında uzun yıllara göre fazla yağış aldık. Önemli bir yağış düşüklüğü görülmüyor. 1973ten bu yana baktığımızda 6-7 yılda bir yağışlarda bir azalma görülüyor. Ama genelde bu yağışların azlığı uzun sürecek diyemeyiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.