1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP'DEN 3 ŞEHİT İÇİN KAYGI VERİCİ AÇIKLAMA
HDP'DEN 3 ŞEHİT İÇİN KAYGI VERİCİ AÇIKLAMA

HDP'DEN 3 ŞEHİT İÇİN KAYGI VERİCİ AÇIKLAMA

HDP, Yüksekova'da 3 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-


Halkların Demokrasi Partisi(HDP) Yüksekova'da 3 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz. " ifadelerini kulandı.

AÇIKLAMADA Kİ ŞİFRELER

Açıklamada çözüm sürecine katkı sunulması gerektiği vurgulanırken, "herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz" denildi. Bingöle 3 polisin şehit edilmesi olayını HDP ve Abdullah Öcalan "provakasyon" olarak nitelendirmiş ve AKP'de bu tanıma kısmen destek vermişti. Öcalan son yaptığı açıklamada ise "yepyeni bir döneme giriyoruz çatışmadan uzak duralım" açıklaması yapmıştı. Öcalan ve HDP'nin söylem birliğinde olması, ancak bu gün basına yansıyan PKK'nın Kandil sorumlularından biri tarafından tehditler savrulması ardından 3 askerin şehit edilmesi İmralı ve Kandil arasında derin görüş ayrılıkları bulunduğuna işaret ediyor.

HERŞEY AKP VE APONUN KONTROLÜNDE İLERLİYOR İDDİALARI

Ancak bazı siyasi gözlemciler bu görüş ayrılığının sadece görüntüde olduğunu, Öcalan, HDP ve Kandil'in "iyi polis kötü polis" oyunu oynadıklarını ileri sürüyorlar. Muhalefet ise durduk yerde hortlayan terör eylemleri için "AKP'nin bilgisinde gelişiyor" şeklinde yorumluyor. Bir vekil olayları değerlendirirken "Göreceksiniz kan gövdeyi götürecek ardından anlaşma olacak, AKP'de terörü durdurduk diye siyaset yapacak" iddiasında bulunuyor.

AÇIKLAMA YAZILI YAPILDI

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz. 
Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz. 
Kaygılıyız. Çünkü bu gelişmelerin Ortadoğu'nun bugünkü durumunda Türkiye'yi son derece tehlikeli bir ortama doğru sürükleyeceğini biliyoruz. 

ÇÖZÜM İÇİN FAZLA BEKLENMEMELİDİR

Bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için daha fazla beklenmemelidir. Kalıcı bir barış için herkesi çözüm sürecine katkı sunmaya ve sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya, herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir.
Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan bu acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.