1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÜNEYDOĞU KARIŞTI
GÜNEYDOĞU KARIŞTI

GÜNEYDOĞU KARIŞTI

.

A+A-

 Şırnak'ın Cizre ilçesinde yürümek isteyen BDP'lilerin polis uyarısına rağmen dağılmaması üzerine olaylar çıktı.

İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü olan 15 Şubat nedeniyle Batman ve Şırnak kent merkezleri ile Şırnak'a bağlı Silopi, Cizre ve Beytüşşebap ilçelerinde kepenkler açılmadı. Fırın ve nöbetçi eczaneler dışında işyerlerinin tamamen kapalı olduğu Şırnak ve Beytüşşebap'ta BDP'liler il ve ilçe binalarına siyah bez asarak Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişini kınadı. Batman'da ise bazı esnaf kepenklerini yarıya kadar indirirken, bazısı ise işyerlerinde temizlik yapmayı tercih etti.

CİZRE'DE OLAYLAR ÇIKTI

Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü nedeniyle kepenklerin kapalı olduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde Nur mahallesindeki BDP ilçe binası önünde bir araya gelen partililer, Cudi mahallesinin Kasaphane sokağında yeni açılan seçim bürosuna toplu halde gitmek için yürüyüşe geçti. Ellerinde Öcalan'ın fotoğraflarıyla PKK ve Öcalan lehine slogan atan grubun dağılması için polis önce panzerlerden anonslar yaptı. Göstericilerin dağılmaması ve yürüyüşe devam etmesi üzerine panzerler göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Göstericilerin arasında gençler de bunun üzerine panzerlere taş atarak karşılık verdi. İlçenin bir çok noktasına dağılan göstericiler yollara ve güvenlik önlemleri alan panzerlere molotof kokteylleri attı. Gerginliğin arttığı Cizre'deki tüm yollar polis panzerleriyle tutuldu. Göstericiler ise ara sokaklardan polis panzerlerine taş atıyor ve yolları barikat kurarak kapatmaya çalışıyor. İlçe merkezindeki olaylar devam etti.

SİLOPİ'DE MOLOTOF ATAN GÖSTERİCİ KENDİSİNİ YAKIYORDU

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesini protesto etmek isteyen BDP'liler yürüyüş düzenledi. BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak'ın da bulunduğu yürüyüşe katılanlar arasında, yaklaşık 50 kişilik yüzleri maskeli bir grup da yer aldı.

Grubun yürüyüşü sırasında Silopi Kaymakamlık binası önünde bulunan zırhlı polis araçları kaymakamlık bahçesine alınırker, BDP'li görevliler kaymakamlık binasına saldırı olmaması için bina önünde önlemi aldı. Bu sırada Sanat Sokak kesiminde güvenlik önlemi alan polisin zırhlı aracı, göstericilerin attığı molotof koktelin isabet etmesi sonucu alev aldı. BDP Milletvekili Selma Irmak olay yerinden hemen uzaklaşırken, göstericiler zırhlı araçla birlikte kaymakamlık binasına molotof, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Kaymakamlık binasına bulunan polisler de pencelerden göstericilerin bulunduğu noktaya gaz bombası attı. Alev alan zırhlı araç da olay yerinden uzaklaştıktan sonra, TOMA'lardan sıkılan suyla yangın söndürüldü.

SON ANDA YANMAKTAN KURTARILDI

Kaymakamlık binasına molotof kokteyli atmak isteyen bir gösterici, şişe elinde parçalanınca, alevler arasında kaldı. Bölgede bulunanların müdahale ettiği göstericinin üzerindeki alevler söndürülerek, yanmaktan son anda kurtarıldı.

Polisin müdahalesi sonucu İpekyolu'na kaçan göstericiler buradan geçen TIR ve araçları durdurup yolu kapattı. Polisin müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçtı.

ŞIRNAK'TA 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada Şırnak Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi Cizre ve Silopi ilçelerinde düzenlediği operasyonlarda 18 kişiyi gözaltına alındı. Bu kişilerin adreslerinde yapılan aramada 1500 molotof kokteyli, 100 havai fişek, bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildi.

DOĞUBAYAZIT'TA ESNAF KEPENK AÇMADI

AĞRI’nın Doğubayazıt İlçesi'nde, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanışının 15'inci yıldönümü nedeniyle esnaf işyerlerini açmadı.

PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 15'inci yıldönümünde, BDP Doğubayazıt ilçe örgütü büyük siyah bez asarken esnaf da işyerini açmadı. İşyerlerinin kapalı olması nedeniyle ilçede sessizlik hakim. BDP ilçe örgütü ise basın açıklaması için Ağrı’ya gitti. Polis, ilçede geniş güvenlik önlemi aldı.

HAKKARİ'DE İŞYERLERİ AÇILMADI

KENYA'nın başkenti Nairobi'de yakalanan Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinin 15'inci yıldönümü nedeniyle Van'ın bir bölümü, Hakkari il merkezi ile Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde kepenk kapatma eylemi yapıldı. Hakkari'deki taksiler de kontak kapama eyleminde bulundu.

Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişini protesto etmek amacıyla Hakkari il merkezinin yanı sıra Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ilçeleri ve Van'ın Başkale İlçesi'nde esnaf bugün kepenkleri açmadı. Van'da özellikle ara sokaklardaki esnafın büyük bölümü protestoya katıldı. Nöbetçi eczane ve fırınlar dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu Hakkari kent merkezinde ticari taksiciler de kontak kapattı. Polis ekipleri, Hakkari ve ilçelerinde sürekli devriye gezdi.

VAN'DA OLAYLAR ÇIKTI

Kepenklerin büyük oranda kapalı olduğu Van'da, BDP öncülüğündeki grup öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Soydan Kavşağı'ndaki BDP seçim bürosu önünde toplandı. Aralarında Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekilleri; Özdal Üçer, Nazmi Gür, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu kalabalık buradan da Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atarak yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Sebze Hali Kavşağı'na kadar yürüdü.

Sebze Hali Kaşağında toplananlara BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, bir konuşma yaptı. Konuşmasınını büyük bölümünü Kürtçe yapan Üçer, Öcalan'ın yakalanmasını '15 Şubat komplosu' olarak nitelendirerek bunu kınadıklarını ve Öcalan'ın özgürlüğünü istediklerini söyledi. Üçer'in yaptığı konuşmadan sonra kalabalık tekrar Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürümek istedi.

Kalabalığın önü, Ordu Caddesi'nde toplumsal müdahale araçları TOMA'lar tarafından kesildi. Bunun üzerine grupta bulunan bazı kişiler polislerin bulunduğu bölgeye taş, molotofkokteyli, havaifişek ve ses bombaları attı. Polis, gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Çıkan olaylar kısa sürede yayıldı. Olaylar sırasında BDP'li bazı yöneticiler, taş atanlara engel olmaya çalışırken, bazı kişilerin de TOMA araçlarını önündeki korkuluklara tırmanarak su sıkılmamasını istemesi dikat çekti. Çeşitli cadde ve sokaklarda olaylar devam ederken, polis kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

ŞIRNAK'TA DA OLAYLAR ÇIKTI 

Şırnak'ta Ömer Kabak Meydanı'nda toplanan BDP'liler ellerinde Abdullah Öcalan posterleri taşırken, yüzleri maske ile kapalı aralarında çocuklarında bulunduğu bir grup, caddelerde lastikler yaktı. BDP İl Başkanı Baki Katar, meydanda toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada, "Öcalan artık sadece Kürt halkının değil tüm Ortadoğu'nun lideridir. Kürtler için kara bir gün olan 15 Şubat komplosunu kınıyoruz" dedi. 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki grup bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. Dağılmaların ardından Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan gruba polis ekipleri dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Dağılmayan grup, polise taşlı saldırıda bulununca, güvenlik güçleri de gaz bombası ile müdahale etti. Grup, ara sokaklara kaçarak dağılırken, polis kentte sıkı güvenlik önlemleri aldı. 

DERİK'TE SOKAKLAR BOŞALDI 

Mardin'in Derik İlçesi'nde Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü nedeniyle kepenkler açılmazken, vatandaşlarında sokaklara çıkmadığı görüldü. Fırın ve eczanelerin dışında hiçbir işyerinin açık olmadığı Derik'te sokaklar boşalırken, güvenlik güçleri ise muhtemel çıkabilecek olaylara karşı önemli noktalarda önlem aldı.

ADANA'DA ÖCALAN İÇİN EYLEM YAPTILAR


ADANA'da 5 Ocak Meydanı'nda toplanan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi yaklaşık 400 kişilik grup Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 15'nci yıldönümünü protesto etti.
Öcalan lehine slogan atan grup, 500 metre uzaktaki İnönü Parkı'na yürüdü. Geniş güvenlik önlemi altında toplanan grup adına konuşan BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, Abdullah Öcalan'sız Kürt politikası yapmanın mümkün olmadığını iddia etti. Bayrak, "Gelinen aşamada Türkiye ve Ortadoğu'da Öcalansız politika yapmak imkansızken bu komplonun pratik olarak da Öcalan'ın dört duvar arasında olmasının anlamı kalmamıştır. Kendisinin İmralı'daki durumunun artık sona ermesi gerekiyor" dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan eylemciler dağıldı.

DİYARBAKIR'DA OLAYLAR ÇIKTI

DİYARBAKIR'da Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilme yıldönümünde olaylar çıkarken, panzerin çarptığı 1 polis memuru yaralandı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak,İmralı'da dört duvara gerek olmadığını söyleyerek, Başkan Apo Amed'e, Kürdistan'a gelecek halkıyla buluşacak. Ancak siz oyalamaya kalkışırsanız, halkımızın özgürlük talebini ertelemeye kalkışırsanız, sizi beklemeyeceğiz halk olarak öz yönetimlerimizi kuracağız. Kendi özerk sistemimizi inşa edeceğiz" dedi.

BDP, Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilme yıldönümünde yürüyüş ve miting düzenledi. Batıkent Meydanı'nda toplanan ellerinde Öcalan fotoğrafları bulunan yaklaşık 2 bin kişi 1 kilometre mesafedeki Bağlar Dörtyol Mevkii'ne yürüdü. Yürüyüşe BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Milletvekili Nursel Aydoğan da katıldı.

Dörtyol Mevkii'nde toplanan kalabalığa konuşan Gültan Kışanak, Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin uluslararası komplo olduğunu öne sürerek, şöyle dedi:"Uluslararası komployu tertipleyenler şunu çok iyi bilsinler ki, Ortadoğu'nun en kadim, mazlum halkı Kürt halkıdır. Hiçbir komplo halkımızın mücadelesinin önünü kesemez. Sayın Öcalan'a uluslararası komployla rehine alarak halkımızın özgürlük mücadelesinden vazgeçireceklerini zannettiler. Sayın Öcalan'ın halkına olan bağlılığını çözüm konusunda, özgürlük konusundaki iradesini ve iddiasını bu komployla boşa çıkaracaklarını zannettiler ama yanıldılar. Kürt halk önderi sayın Öcalan yapılan 4 metrelik bir hücrede de olsa, bu uluslararası komplo güçlerini boşa çıkarmıştır. Bu komplonun arkasında çok büyük uluslararası güçler var. Türkiye'nin derin devleti de var. Bütün bunlar el ele verip sayın Öcalan'ı 4-5 metrelik hücreye koydular. Ama hücreden bugün görüyoruz ki bir dünya lideri çıktı. Onlar bu hücrede teslim, rehin alacaklarını zannettiler. Ama bugün İmral'ı sistemi yıkılmıştır yerle bir olmuştur. Sayın Öcalan'da bir dünya lideri olmuştur. Artık bugün görüyorsunuz ki Kürt halk önderi sayın Öcalan artık Kürt halkının ulusal lideridir. Kürdistan'da her kesin gönlünde yer etmiş öncülük yapmış bir liderdir. Kürt halkı özgürlüğünü kazanmadan mücadeleyi bırakmayacak."

ÖCALAN AMED'E GELECEK, ÖZERK SİSTEMİMİZİ İNŞA EDECEĞİZ

Devlet, ve hükümetin Öcalan ile görüştüğünü belirten Kışanak, İmralı sisteminin dağıtılması gerektiğini savundu. Kışanak, "Bu nedenle biz diyoruz ki o dört duvara gerek yok. Başkan Apo Amed'e, Kürdistan'a gelecek halkıyla buluşacak. Başkan Apo'da uyarılarını yapıyor. Bu sürece artık tek taraflı benim sırtımdan yürütemezseniz diyor. Halkımın bir özgürlük, kimlik, statü talebi var. Bunu karşılayacaksınız barış anlaşmasını imzalayacağız diyor. Biz buradan Amed'den sesleniyoruz, başkan Apo çözüm konusunda iradesini ortaya koyduğu, masada durduğu sürece bizde onun etrafında kenetleneceğiz. Ancak siz oyalamaya kalkışırsanız, halkımızın özgürlük talebini ertelemeye kalkışırsanız, sizi beklemeyeceğiz halk olarak öz yönetimlerimizi kuracağız. Kendi özerk sistemimizi inşa edeceğiz. Ve önder, başkan Apo'nun halkımızla buluşacağı günlerin imkanını hep beraber yaratacağız. Bu 15 Şubat günü halkımıza, önderliğimize bu komployu düzenleyenleri bir kez daha lanetliyoruz" dedi.

OLAYLAR ÇIKTI

Konuşmaların ardından kalabalık arasında bulunan yüzleri kapalı bir grup Bağlar İlçesi'nde cadde ve sokakları kapatarak yola barikat kurdu. Çöp konteynırlarındaki çöpleri yola savuran eylemciler, kendilerine müdahale eden polise el yapımı patlayıcı, hava fişek, taş attı. Polis göstericileri biber gazı ve tayizikli su sıkarak dağıttı. Olaylar sırasında zırhlı aracın çarptığı 1 polis memuru yaralandı. Yaralı polis memuru Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, durumunun iyi olduğu belirtildi.

YÜKSEKOVA KARIŞTI

Kepenklerin kapalı olduğu Yüksekova'da da olaylar çıktı. 15 Şubat'ın protesto edilmesi amacıyla çeşitli gruplara ayrılan ve yaklaşık 100'er kişilik göstericiler, ilçenin Cengiz Topel Caddesi, Dağlıca Kaşağı, Esentepe Mahallesi ve Kışla Mahallesi'nde bir araya geldi.

Yüzleri kapalı göstericiler yollara barikat kurup ateş yakınca olay yerine gelen zırhlı polis araçları basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Göstericiler de taş ve molotogf kokteyli atarak karşılık verdi. Olaylar kısa sürede ilçe genelin yayıldı. Polis ilçedeki güvenlik önlemlerini artırırken, olaylar ara sokaklarda sürüyor.

ÇUKURCA'DA 15 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Hakkari nin Çukurca ilçesinde de 15 Şubat nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan parti binası önünde Çukurca Belediye Başkanı Hıdır Demiroğlu, Çukurca BDP Belediye Başkan adayı Servet Tunç ve partililer katıldı. Basın açıklamasını yapan BDP İlçe yöneticisi Hilal Duman, 15 Şubat komplosunu kınadıklarını belirterek, "Sayın Abdullah Öcalan Kenya da yakalanarak Türkiye'ye teslim edilmiştir. Uluslararası güçler bu komployla ne yapmak istediler. Türkiye'yi nasıl bir kaosun içine sürüklemek istediler. Bunu yıllar geçtikçe kamuoyu daha iyi anlamaya çalıştı. Sayın Abdullah Öcalan'ın müdahaleleri, barış için yaptığı girişimler, bu komplonun amacına ulaşmasını engelledi. Bugün geldiğimiz süreçte devlette Sayın Öcalan'ı anlamaya başladı. Kürt sorununu çözümünde muhatap olarak kabul etmekte ve onunla sürecin barışa çevrilmesi için görüşmeler yapılmaktadır"
dedi.

AĞRI'DA 'ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK' SLOGANLI EYLEM

TERÖR örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanışının 15'inci yıl dönümü nedeniyle Ağrı'da yapılan yürüyüş ve basın açıklamasında, "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü" sloganı atıldı.

BDP İl Başkanı Halef Keklik, belediye başkan adayı Mukaddes Kubilay'ın da aralarında bulunduğu topluluk Erzurum Caddesi'nde 100 metre kadar yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının okunmasının ardından Mukaddes Kubilay; "Gördüğümüz gibi 15 yıldır Sayın Abdullah Öcalan İmralı'da ve yalnız olmadığını bu halk gösterdi" dedi. Etkinliğe katılanlar, "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü" sloganı attı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı açıklama olaysız son buldu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.